Makarska Chorwacja
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek,  Trochę historii..,  wskazówki

Makarska – doskonałe miejsce na wypoczynek w Chorwacji

Czas czytania: 8 minut

 

[google_maps id=”339″]

Główne informacje o Makarskiej:

IMAG1223
Panorama Makarskiej

Makarska to główna miejscowość wypoczynkowa na Makarskiej Riwierze. Jest to przyjemne miasto z gwarną promenadą porośniętą palmami przy której cumują luksusowe jachty z całej Europy. W Makarskiej każdy znajdzie coś dla siebie, aktywny wypoczynek-  wędrówki górskie oraz wylegiwanie się na plaży. Miasto położone jest około 60 km na południe od Splitu i 140 km od Dubrovnika. Obok swojej 2 kilometrowej plaży i promenady nadmorskiej Makarska w swojej ofercie posiada Muzeum Malakologiczne – w którym można podziwiać unikalny zbiór mięczaków z Adriatyku i mórz światowych. Powszechnie uważa się, że jest to jedno z najpiękniejszych muzeów malakologii na świecie. Rozwinięta jest tu również turystyka uzdrowiskowa. Wśród tutejszych smakołyków tego regionu popularny jest tort makarski wpisany na listę chronionych niematerialnych dóbr kultury.

Trochę historii…

Pierwsze wzmianki sięgają czasów rzymskich, w których to we wsi Makar ( około 2 kilometrów na południe od obecnej Makarskiej) powstało osiedle Muccurum . Na Półwyspie Sveti Petar była inna osada- Inaronia. Miejscowości Muccurum i Inaronia zostały w 548 r. zniszczone podczas najazdu Gotów. Od XI do XV wieku teren ten znajdował się pod panowaniem królów chorwacko- węgierskich. W 1499 r. miasto zostało opanowane przez Turków, którzy władali nim przez ponad 150 lat. W latach 1646 – 1797 teren opanowali Wenecjanie a następnie Austriacy z krótkim epizodem napoleońskim w latach 1805- 1813. XX wiek spowodował wiele zniszczeń w Makarskiej . II wojna światowa, trzęsienie ziemi w 1962 roku i ostatnia bratobójcza wojna spowodowały wiele zniszczeń, które szybko naprawiono.

Atrakcje Makarskiej:

Port w Makarskiej– całe centrum zlokalizowane jest w obrębie portu. Jest to naturalny port pomiędzy półwyspem Osejava a Półwyspem Sveti Petar. Podczas spaceru nadmorską promenadą wzdłuż portu napotkać można: rzeźbę Franjo Tudmana ( 2004) – pierwszego prezydenta Chorwacji oraz pomnik Turysty ” Bonaca” Palmy dają przyjemny cień, a ławeczki usytuowane wzdłuż promenady pozwalają odetchnąć i obserwować luksusowe jachty oraz łodzie kołyszące się na falach. Życie w porcie toczy się praktycznie 24 godziny na dobę. Wczesnym rankiem prosto z kutrów można kupić pyszną rybę lub owoce morza.

Park Sv Petra został założony w 1884 roku na Półwyspie z tą samą nazwą. Można się do  niego dostać od strony Zatoki Donja Luka i brukowanymi alejkami dojść do XV w kościółka, kapliczki św. Piotra, zbudowanego przed 1972 r. Kościółek położony jest na wysokim klifie i otoczony pozostałościami po kamiennym murze.

IMAG1239

Klasztor Franciszkanów znajduje się kilka minut spacerem na wschód od Rynku. Został on wzniesiony w 1400 r. i odnowiony w 1540 i 1614 roku. Siedziba Franciszkanów była niszczona przez podboje i trzęsienia ziemi. W zespole klasztornym są 2 kościoły: Stary z 1760 roku oraz Nowy z 1911 roku, kryty wieloboczną kopułą.

Plaże są one wielkim atutem Makarskiej. W sezonie praktycznie wypełnione są turystami również z Polski. Makarska ma kilka szerokich, publicznych i strzeżonych plaż pięknie usytuowanych z widokiem na Biokovo. Makarska oferuje również plaże dla nudystów – FKK. Do najpiękniejszych należy plaża na końcu półwyspu Osejava. Jest ona rajem dla szukających prywatności. Adriatyk w Makarskiej i okolicach  obfituje w małe rybki, kraby i jeżowce. Dlatego warto zakładać obuwie ochronne. W okresie od czerwca i lipca możemy spotkać również meduzy.

Atrakcje w okolicy:

Sanktuarium Veprić Matki Bożej z Lourdes– założone w 1908 r. w naturalnej jaskini przez Biskupa Juraja Carića. Powstało ono na wzór groty Massabelle w Lourdes. Veprickie sanktuarium jest ważnym miejscem kultu maryjnego dla okolicznych mieszkańców jak i pielgrzymów z całego świata. Główne uroczystości odbywają się tu 11.02, 25.03, 15.08, 7-8.09.

IMAG0555
Sv Jure w tle

Sv Jure Bikovo jest to jedna z ważniejszych atrakcji wypoczynku w rejonach Makarskiej. Góra św. Jerzego 1762 m n.p.m.jest najwyższym szczytem masywu Biokovo. Można się na niego wybrać szlakiem pieszym z Veliko Brdo, ale możemy również wjechać praktycznie na sam szczyt własnym samochodem drogą D-512. Jest to wjazd naszym zdaniem dość ekstremalny i wymagający maksimum skupienia i uwagi. A widoki za oknem skutecznie przeszkadzają to skupienie zachować. Przez 22 km droga prowadzi wąską, krętą i stromą drogą z pięknymi widokami i stromymi zboczami. Gdy już wjedziemy na szczyt możemy podziwiać panoramę Chorwacji, jej wysp, Bośni i Hercegoviny a podczas dobrej pogody również Włochy. Szczyt Sv Jure leży w Parku Krajobrazowym Biokovo. Teren ten został objęty ochroną w 1981 roku. Wejście do parku znajduje się na trasie Makarska – Vrgorac ( wjazd na autostradę). Park otwarty jest: 1. 04- 15.05  8:00-16:00, 16.05-30.09, 7:00-20:00, 1.10-połowa 11.  8:00-16:00. Koszt wstępu do Parku to 35 kn/os, 18 kn/dzieci, 0 kn/ dzieci do lat 7.bv

Najwyższe szczyty masywu Bikovo to:

  • Sveti Jure 1762m n.p.m.,
  • Troglav 1658 m n.p.m. – położony na południowy-zachód od szczytu Sveti Jure,
  • Sveti Ilija 1642 m n.p.m. – położony powyżej wsi Rastovac,
  • Šćirovac 1619 m n.p.m. – położony między Basta i Zaveterje,
  • Kimet 1536 m n.p.m. – położony na południowy-wschód od szczytu Sveti Jure,
  • Veliki Šibenik 1467 m n.p.m. – położony powyżej wsi Veliko Brdo,
  • Vošac 1421 m n.p.m. – prowadzi do niego droga ze wsi Makar,
  • Sutvid (Sveti Vid) 1332 m n.p.m.,
  • Sveti Roko, 1228 m n.p.m.,
  • Bukovac, 1262 m n.p.m.

Ogród botaniczny Kotišina usytuowany na zboczach Biokovo nad miejscowością Kotišina. Zajmuje powierzchnię 16,5 ha, założony w celach badawczych nad okoliczną florą i fauną. Znajduje się w nim 300 gatunków roślinności śródziemnomorskiej, egzotyczne gatunki ziół, ogrody skalne i kanion Proslap.

Kolegiata św. Marka Konkatedrala svetog Marka Budowa rozpoczęła się w 1700 roku. Wieża kościoła widoczna jest prawie z każdego miejsca w Makarskiej . Kościół zwrócony jest ku południowemu- zachodowi, a w głównym ołtarzu przechowywane są kości patrona Makarskiej św. Klemensa. W 1962r. miasto dotknęło trzęsienie ziemi, które uszkodziło kościół.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *