Harrachov

Harrachov

Czas czytania: 5 minut

Miasto Harrachov to nie tylko skocznia narciarska. To również urocze miasteczko blisko granicy z Polską

Miasteczko Harrachov leży w północnych Czechach, na wysokości ok 700 m. n.p.m.. Leży on na  terenie kraju libereckiego, około 4 km od granicy z Polską i jest bardzo łatwo dostępny (na trasie E 65). Ponadto nad miastem góruje bajkowy kompleks skoczni narciarskich Čertak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185.

Harrachov mapa

Co ciekawe pierwsza skocznia narciarska została zbudowana  w 1920r. Warto wiedzieć, że wieś, początkowo nazywała się Dörfl i została założona w XVII w. Następnie na początku XVIII wieku nazwę zmieniono na Harrachov (początkowo Harrachsdorf) – od nazwiska właścicieli wsi. Po II wojnie światowej przyłączono do niej osady Nový svět i Rýžoviště, a w 1959 r. dodano do niego Mýtiny.

Dodatkowo Harrachov uzyskał połączenie kolejowe przez Kořenov z Tanvald. Ta jedna z mało popularnych  kolejek zębatych oferuje piękną, malowniczą przejażdżkę przez romantyczny krajobraz Gór Izerskich i Karkonoszy, z wieloma tunelami oraz wiaduktami. Dodatkowo kolejkę uznano za narodowy zabytek techniki. Ta kolej była w przeszłości ważnym łącznikiem między Czechami a Polską, a podczas II wojny światowej także ważnym szlakiem do Berlina. Historia połączenia kolejowego między Harrachovem a pobliskim polskim miastem sięga 1902 roku.

Zanim Harrachov stał się popularny turystycznie i został sportowym centrum zachodnich Karkonoszy, słyną z przemysłu szklarskiego popularnego daleko poza granicami Czech. Początkowo w miejscowości Rýžoviště, później w Novym Svěcie powstała tradycja ręcznego dmuchania, cięcia, ale także grawerowania i malowania lub innego dekorowania szkła. Muzeum szkła prezentuje prawdziwe klejnoty sztuki szklanej.


Harrachov skoki narciarskie

Tradycję  narciarstwa w Harrachov rozpoczęła się po tym, jak hrabia Harrach przywiózł pierwsze narty do Czech. Idąc za przykładem innych krajów, zwłaszcza nordyckich, odbyły się w Harrachov również pierwsze wyścigi narciarskie. Nie znamy dokładnej daty pierwszego wyścigu. Natomiast pewnie jest, że 13 lutego 1905 r. przez Harrachov prowadzi trasa 50 kilometrowego wyścigu w ramach Mistrzostw Korony Czeskiej. Natomiast w 1906 r. miał miejsce pierwszy wyścig sztafetowy, podobno pierwszy w Europie Środkowej. Sztafeta ruszała tuż przy hotelu Krakonoš.

Kolejnym ważnym okresem w historii narciarstwa w Harrachov jest tradycja międzynarodowych skoków narciarskich, które odbywały się regularnie od 1954 roku, przez łącznie 17 lat. Po krótkiej przerwie i ukończeniu szlaków narciarskich oraz biegowych, w tym skoczni narciarskiej K-120, nowa, najbardziej znana era Harrachova rozpoczyna się w 1980 roku. To wtedy Harrachov stał się regularnym organizatorem Mistrzostw Świata.

Skocznia mamucia w Harrachov – Čerťák

Čerťák to kompleks skoczni narciarskich łącznie składający się z 5 obiektów na zboczach Čertovej hory w Harrachov.  Na kompleks skoczni narciarskiej składają się: skocznia mamucia o punkcie konstrukcyjnym 185 metrze, duża K125, normalna K90 oraz dwie średnie K70 oraz K40. Čerťák podzielono na dwie części: dwa najwyższe obiekty leżą obok siebie, pozostałe znajdują się po drugiej stronie góry.

Trybuny skoczni wybudowano w 1980 roku. Co ciekawe mogą pomieścić do 50 tysięcy widzów. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w sztuczne oświetlenie, które zainstalowano w 2009 roku. Warto wiedzieć, że charakterystyczne jest położenie kompleksu.  Znajduje się on dość wysoko i niestety skoczkowie narażeni są na silne boczne podmuchy wiatru. Na skoczniach: mamuciej oraz dużej w latach 1985-2014 odbywały się konkursy zaliczane do Puchar Świata.


Harrachov stoki narciarskie

Na zboczu góry Čertova hora zbudowano kilka stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. Stoki narciarskie obsługiwane przez Sportovní areál Harrachov. Ponadto stoki są wyposażone w nowoczesny system sztucznego naśnieżania, który umożliwia wysokiej jakości jazdę na nartach nawet przez 5 miesięcy w roku. Dodatkowo dla miłośników narciarstwa biegowego istnieje kilka tras biegowych. Harrachov, jako jeden z nielicznych ośrodków sportów zimowych w Karkonoszach, zapewnia również dostęp do wszystkich stoków narciarskich snowboardzistom, którzy mogą korzystać ze wszystkich kolei linowych oraz wyciągów narciarskich.


Harrachov ciekawostki

Harrachov
Harrachov

Co zobaczyć w Harrachov

  • Muzeum szkła – jest zdecydowanie najczęściej odwiedzanym muzeum, nieopodal znajduje się huta szkła. Wycieczki po fabryce trwają ok 40 min i kosztują 180/140 Kc.
  • Kościół św Wacława – utrzymany w stylu empire kostel sv Vaclava z lat 1822-1828. Warto zwrócić uwagę na szklane wyposażenie kościoła: ołtarz z 1864 r oraz żyrandol z 1828 r.
  • Muzeum Górnictwa w Harrachov -oddane do użytku w 2003 roku.  Trasa turystyczna ma około 1 km. Co ciekawe średnia temperatura utrzymująca się przez cały rok to ok 10-12 stopni C.
  • Mumlavsky vodopad – wodospad Mumlava, to rząd kaskad potoku spływającego po granitowych skałach. Poza tym najwyższy próg ma około 10 metrów wysokości.

Ponadto poza sezonem narciarskim oraz majówką miasteczko praktycznie usypia. Harrachov dzięki bliskości  przejścia granicznego w Jakuszycach, miasteczko odwiedza wielu Polaków.

Kompleks narciarski w Harrachov, skoki narciarskie Harrachov, Harrachov
Skocznia mamucia w Harrachov – Čerťák

Szkło z Czech

Produkcja szkła istniała w Harrachovie już w XIV wieku. Elias Müller zbudował hutę w miejscu dzisiejszej huty już w 1712 roku. Harrachovská huta szkła to druga najstarsza działająca huta szkła w Czechach. Huta szkła spłonęła trzykrotnie w latach: 1827, 1862 oraz 1946 r. ale na szczęście zawsze była odnawiana bardzo szybko. Huta szkła Harrachov i samo szkło z Harrachov zawsze były wśród światowych liderów produkcji i jakości szkła.

Dzięki zastosowaniu unikalnych technologii topienia i obróbki ręcznej produkty lokalnej huty szkła zawsze wyróżniały się kolorem, wzornictwem oraz wyjątkowym poziomem kunsztu. Ze względu na te wszystkie wyjątkowe zalety huta szkła jest obecnie najczęściej odwiedzanym budynkiem w tych okolicach. Częścią huty jest tak zwany Panský dům, w którym znajduje się nowo wybudowane muzeum szkła z eksponatami z całej historii huty szkła. Możecie także usiąść w przyjemnej atmosferze w restauracji. Ponadto od grudnia 1997 r. działa samoobsługowy sklep szklany, pierwszy tego typu w Czechach. Zdecydowanie polecamy wycieczkę do huty szkła tradycyjną ręcznie szlifowaną metodą.

Co warto wiedzieć, w  2002 r. otwarto browar, który został dobudowany bezpośrednio do huty szkła. Jednocześnie popularna jest restauracja browaru z widokiem na hutę. Kolejną atrakcją jest piwne spa.


Harrachov parking

Parkowanie poza sezonem zimowym w Harrachovie nie powinno przysparzać większych problemów. Są to tego wyznaczone miejsca i zazwyczaj nie ma z tym problemu. Większość miejsc parkingowych w centrum podlega opłacie. Natomiast ich pojemność jest nadal bardzo ograniczona. Dlatego najlepszą opcją parkowania jest tylko centralny parking Harrachov , w którym można wcześniej zarezerwować miejsce parkingowe online.
Centralny parking Harrachov znajduje się za dworcem kolejowym, około 1 km od stoków narciarskich, w pobliżu znajduje się również przystanek autobusowy dla narciarzy. Istnieje oczywiście możliwość długoterminowego parkowania zarówno dla samochodów, jak i autobusów. Odwiedzający mogą również płacić kartą kredytową. Koszt parkingu na cały dzień to 50 koron czeskich (kurs korony czeskiej 0,17 luty 2020).


Harrachov kamera

Kamera na żywo z Harrachova znajduje się pod linkiem. Polecamy również zajrzeć na inne kamery w pobliżu Harrachov: Szpindlerowy Młyn kamerki


Harrrachov noclegi

Na zakończenie polecamy spędzić w Harrachov kilka dni nie tylko zimą. Szczególnie poza sezonem zimowym warto zarezerwować sobie tu kilka noclegów i pozwiedzać okolicę. Z pewnością polecamy czeską stronę Karkonoszy. Poza tym Harrachov jest dobrze skomunikowany ze stolicą Czech – Praga (ok 150 km).

Jeśli poszukujecie sprawdzonego i taniego apartamentu w Czechach i nie tylko na Morawachpolecamy skorzystać z naszego rabatu przy pierwszej rejestracji przez AIRBNB. Wystarczy kliknąć tutaj lub w baner.

Rbnb
Zniżka do 250 zł na pierwszą rezerwację KLIKNIJ