Rijeka

Rijeka

Czas czytania: 13 minut

Rijeka to miasto kontrastów. Z jednej strony szara i niezbyt reprezentacyjna stocznia, z drugiej strony przepiękne położenie u podnóża masywu Risnjak. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniej położonych miast w Chorwacji. W Rijece nie ma tylu zabytków co w Splicie czy Zadarze. Wjeżdżając do miasta możemy odczuć iż wjeżdżamy do smutnego i szarego portowego miasta. Nic bardziej mylnego!! Rijeka zaprasza na swój reprezentacyjny deptak KORZO, na którym znajdują się zabytki Rijeki oraz najdroższe i eleganckie sklepy. Nazwa miasta pochodzi od słowa rijeka – po chorwacku znaczy rzeka. Rijeka to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki. Znajduje się tu również port lotniczy.

 

[google_maps id=”312″]

 

Panorama Rijeki z Twierdzy Trsat

Trochę historii…

Położenie Rijeki sprawiło, że kilkakrotnie w ciągu kilku stuleci zmieniała właścicieli. Ponad 400 lat miasto to należało do Habsburgów, następnie Rijeka trafiła pod władanie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Traktat w Rapallo z 1920r. dał jej wolność, jednak nie na długo, bo w 1924 znalazła się w granicach Włoch. Podczas II Wojny Światowej była pod niemiecką okupacją, po wojnie przyznana została Jugosławii. Wreszcie od 1991r. znalazła się w Republice Chorwacji.

W 1750r. Rijekę zniszczyło trzęsienie ziemi. Po odbudowaniu miasto odzyskało swój dawny wygląd. Od połowy XIX w. nastąpił szybki rozwój miasta- rijecka stocznia należała do najprężniej działających w Europie. W 1873r. doprowadzono do miasta linię kolejową, która połączyła Rijekę z takimi miastami jak: Wiedeń, Budapeszt, Lublana, Zagrzeb czy Triest.

Droga do Rijeki autostradą 

Rijeka Port

Co warto zobaczyć ???

– słynny deptak KORZO :

– podczas spaceru po deptaku łatwo dostrzec symbol KORZO – Gradski Toranj – wieża zegarowa. Pierwotna wieża powstała w XIII w., w XVIII w. przebudowano ją na obecny kształt. W okresie średniowiecza wieża była jedną z bram miejskich prowadzącą do portu.

– nieopodal Gradski Toranj stoi STARA VRATA- najstarsza budowla w Rijece – kamienne przejście, pozostałość po rzymskim łuku:

– warto zobaczyć również KATEDRALA SVETOG VITA – jezuicką świątynię wybudowaną w stylu barokowym. Obecna forma katedry pochodzi z 1638-1742 i została ona odwzorowana na podstawie Kościoła z Wenecji:

– zwiedzająć Katedrę św. Vita, warto wspiąć się po schodach pod górę i dotrzeć do Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja:

– zwiedzając Rijekę koniecznie trzeba udać się na WZGÓRZE TRSAT, aby zwiedzić TWIERDZĘ TRSAT. Gradina Trsat powstała w XIII w. i zachowała się  w dobrym stanie do dziś. Wejście jest bezpłatne. Z wieży ropzościera się z jednej strony przepiękna panorama Rijeki a z drugiej strony góry i wijąca się autostrada

– Rijeka ma również swoją Krzywą wieżę KOSI TORANJ-powstała ona w 1377r., i odchylona jest od pionu o 40 cm:

– fontanna na TRG IVANA KOBLERA:

– Rijeka może się pochwalić przepięknym TEATREM NARODOWYM im. Ivana Zajc:

Ivan Zajc urodzony w 1832r. w Rijece, chorwacki kompozytor operowy. W latach 1855-1862 dyrygent Teatru Miejskiego w rodzinnej Rijece. Jego imię nosi Teatr w Rijece.

– będąc w Rijece koniecznie trzeba się udać na Targ, który zachwyca wielkością i różnorodnością. Nieporównywalny np. z Zadarem wybór owoców morza, warzyw, produktów rolnych oraz wina. Przed zakupem wina można degustować a potem kupić bezpośrednio z wielkich kan:

– zagłębiając się w uliczki nieopodal Korzo, można spotkać takie perełki:

Pędząc na południe Chorwacji warto zaplanować podróż, żeby chociaż na dwa dni zatrzymać się w Rijece i odkryć jej skarby…