Bośnia i Hercegowina, przez Bośnię i Hercegowinę
Ciekawostki,  Porady,  wskazówki

Alternatywna trasa do Chorwacji przez Bośnię i Hercegovinę

Czas czytania: 4 minut
Podróżując do Chorwacji warto zaplanować sobie trasę wcześniej, ominąć autostradę i jechać drogami zwykłymi, przy których kryją się malownicze widoki, ukryte dla jadących autostradą.
Polecamy podróż w drodze do Dalmacji południowej (okolice Makarskiej) przez Bośnię i Hercegovinę. Do podróży przygotowywaliśmy się kilka dni, opracowaliśmy trasę, zaplanowaliśmy nocleg i nie pozostało nic innego jak tylko zapakować się i ruszyć w drogę.
  Ważna uwaga! Aby móc podróżować do Bośni i Hercegoviny trzeba mieć zieloną kartę (międzynarodowe ubezpieczenie).
    Trasa do Zagrzebia przebiegała standardowo: Czechy – Austria- Słowenia- Chorwacja. Nocleg znaleźliśmy w Austrii ( w Mureck) przy granicy ze Słowenią. Dalej kierowaliśmy się na Ptuj przez Trnovską Vas i potem na Krapinę a następnie Zagrzeb.
   Przy rozjeździe w Lučko należy kierować się na A4 i dojechać do Ivanja Reka, następnie należy kierować się na A3 do miejscowości Gradiška.
 Trasa przez Bośnię i Hercegovinę
  Pomiędzy przejściem granicznym w Gradiška a Banja Luka znajduje się około 30 km odcinek autostrady. Z Banja Luki kierujemy się na Jajce, przez Donji Vakuf i Bugojno.
Autostrada w Bośni i Hercegovinę
 
Zamek w Jajce
 
    Następnie dojeżdżamy  do Jablanicy i kierujemy się na Mostar, potem  mijamy Čapljina i dojeżdżamy do przejścia granicznego z Chorwacją w Metkovič.
Mijane widoki po drodze 
   Przydrożne “restauracje” w których można skosztować pysznej kuchni bałkańskiej za grosze. Za dość sporą porcję jagnięciny wraz z dodatkami, napojami oraz porcję čevapcici zapłaciliśmy w przeliczeniu około 50 zł. Polecamy bo warto się zatrzymać, odpocząć i napawać się widokami.
Przepiękny Mostar
 Ruiny zamku w Čapljina
 Widok wielce pożądany – Riviera Makarska
Trasę przez Bośnię pokonaliśmy w około 12 godzin. O 7 wyjechaliśmy z Mureck a o 19 byliśmy w Igrane. Podróż długa, męcząca dla kierowcy ale warta polecenia, dla samych widoków pysznej jagnięciny oraz darmowego przejazdu.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *