Dla żeglarza

Czas czytania: 7 minut

W  krystalicznie czystych i ciepłych wodach Adriatyku można żeglować, nurkować, pływać i spotkać delfiny. Przedstawiamy podstawowe informacje dla żeglarza

31 479 km2 z 56 594 km2 zajmują wody terytorialne z całkowitej powierzchni Chorwacji. Zwiedzając wyspy chorwackie niekiedy dostępne tylko dla żeglarza można odkryć prawdziwe piękno Chorwacji, tej nie nastawionej na turystykę.

IMAG1311
Jachty cumujące w Marinie Dalmacjia – Sukosan

1244 wysp, wysepek i grzbietów morskich rozrzuconych na błękitnych wodach Adriatyku, oddalonych od siebie o około 10 mil morskich wzdłuż wybrzeża ( około 6 278 km) począwszy od Istrii aż do Dubrownika. Chorwackie wyspy są prawdziwym wyzwaniem dla miłośników żeglarstwa.

Chorwacka część Adriatyku przy około 1500 zatokach, zatoczkach i portach jest idealnym miejscem do żeglugi pod pełnymi  żaglami, do pływania motorówkami oraz jachtami.

Od czasów antycznych Adriatyk był jednym z najważniejszych szlaków morskich starożytnych kultur. Dzięki swemu położeniu Adriatyk należy do jednego z najbardziej bezpiecznych i spokojnych mórz. Nie ma tu silnych prądów morskich ani wielkich fal. Największą głębokość 1330 m Adriatyk osiąga na południu. Jest on bardzo przejrzysty nawet do 50 metrów, przy średniej temperaturze  wody od 16 do 24 stopni C.

Mariny umiejscowione są w dobrze chronionych miejscach. Są bezpiecznym schronieniem dla odwiedzających je żeglarzy. Są też idealnym miejscem gdzie oprócz konserwacji i serwisu jachtów oferują profesjonalne usługi związane z żeglarstwem i turystyką.

Wśród najciekawszych regionów żeglarskich można wymienić Zatokę Kvarnerską oraz całą Dalmację.

Zatoka Kvarnerska urzeka pięknem i wyjątkowością miejsc kumulujących piękno morza i gór. Można tu znaleźć świetnie wyposażone przystanie z licznymi restauracjami i konobami. W okolicy znajduje się około 30 portów oraz 16 marin z około 5000 miejscami postojowymi. W tej okolicy często popisy robią baraszkujące delfiny. Wyspy Cres, Losinj, Krk i Rab posiadają świetną infrastrukturę dla pasjonatów żeglarstwa.

Mariny w Zatoce Kvarner: Marina ACI Cres, Marina ACI Opatija, Marina ACI Rab, Marina ACI Supetarska Draga, Marina Punat, Marina Lošinj, Yacht Club Mali Lošinj.

DSC01350
Latarnia morska przy wyjściu w pełne morze Losinj 

Porty i mariny w Dalmacji to kolejny temat rzeka. Wyjątkowo ciepłe i krystaliczne morze, malownicze krajobrazy i przepiękne wyspy powodują, że stała się ona jednym z ulubionych destynacji dla żeglarzy.

Archipelag Kornati – obejmujący ponad 100 wysp ( zamieszkanych jest w sumie przez kilku mieszkańców) – oraz przepiękne rafy to raj dla żeglarzy jak i fanów nurkowania.

Wyspa Hvar nazywana królową dalmatyńskich wysp kusi zapachem lawendy, uważana za 1 z 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Korcula to wyspa z bogatymi tradycjami żeglarskimi, każdy gość znajdzie na niej coś dla siebie.

IMAG1223
Port w Makarskiej

Przykładowe Mariny ACI w Dalmacji: Marina Dalmacja Sukosan,  Marina ACI Trogir, Marina ACI Split, Marina ACI Milna, Marina ACI Palmižana, Marina ACI Vrboska, Marina ACI Korčula, Marina ACI Slano, Marina ACI Dubrownik.

Czarter jachtów Chorwacja. Informacje praktyczne:

Żeglarze bez własnej jednostki pływającej nie muszą się martwić. Można bez problemu wyczarterować jacht, pozostawiając środek transportu na parkingu mariny bądź portu. W Chorwacji działa około 140 firm czarterujących jachty, zrzeszonych w Grupacija iznajmitelja plovila Hrvatske.
Aby żeglować po wodach Chorwacji niezbędne jest zameldowanie w kapitanacie portu wraz z zapłaceniem opłaty rejestracyjnej uzależnionej od wielkości jachtu. Obowiązkowo płatne jest również ubezpieczenie i korzystanie z urządzeń portowych.

Na całym wybrzeżu funkcjonuje kilkadziesiąt przejść granicznych dla jachtów. Przejścia I kategorii to: Umag, Pula, Rijeka, Senj, Mali Losinj, Maslenica, Zadar, Szybenik, Split, Ploce, Korcula, Dubrownik.

W sezonie otwierane  są dodatkowe przejścia graniczne w: Novigrad, Sali, Bożava, Primosten, Ravni Żakanj, Ubli (Lastovo), Komiza, Hvar, Vis, Vela Luka, Kanegra i Umag przy marinie.

IMAG1348
Marina w Orebic

Miłośnicy żeglugi powinni stosować się do następujących zasad:

  • zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 m od zagospodarowanej plaży;
  • zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 150 m od kąpieliska naturalnego.

Warunki pogodowe można sprawdzać na kanałach 69 ( Północny Adriatyk), 67 ( Centralny Adriatyk) oraz 73 (Południowy Adriatyk). Można również sprawdzić warunki pogodowe słuchając Radia Rijeka, Radia Split oraz Radia Dubrownik. Komunikaty nadawane są 3 razy dziennie.

DSC01491

Przy planowaniu wakacji pod żaglami warto zapoznać się z radami doświadczonych żeglarzy. Zapraszamy na stronę przewodnikzeglarski.pl na której to znajdziecie ogromną ilość informacji o żeglarstwie, o rejsach po Adriatyku i wielu innych akwenach, o kuchni na jachcie i wiele przydatnych informacji dla początkujących jak i ” wilków morskich”. Zapraszamy!

przewodnik-468x60

 

Pozostałe wpisy:

Czarter jachtów – Click&Boat

Biograd n/M BOAT SHOW 2018