Jesień w Chorwacji
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

6 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację jesienią

Czas czytania: 4 minut

Chorwacja oferuje turystom wiele atrakcji nie tylko latem, warto też odwiedzić Chorwację jesienią

Jesień w Chorwacji jest to zdecydowanie nasza ulubiona pora roku. Dlaczego? Powodów jest wiele. Niedawno zresztą wróciliśmy z kolejnego jesiennego urlopu w Chorwacji.  Wakacje w Chorwacji we wrześniu oraz w październiku to przede wszystkim, puste plaże, brak tłumów turystów w najciekawszych miejscach i na szlakach oraz piękne kolorowe krajobrazy. Wraz z nastaniem września, chorwackie kurorty na wybrzeżu Dalmacji, Zatoki Kvarner czy Półwyspu Istria oraz wysp nie tylko pustoszeją, ale ceny także wracają do cen sprzed sezonu.

Co więcej pogoda, szczególnie we wrześniu jest zdecydowanie spokojniejsza i bardziej stabilna, chociaż bywa również kapryśna, jak wszędzie. Jednak ogromnym plusem jest temperatura wody w Adriatyku. Jest ona zdecydowanie cieplejsza niż w czerwcu czy lipcu, pomimo iż temperatura powietrza waha się w okolicach 30 stopni.


6 powodów dla których warto odwiedzić Chorwację również jesienią

Degustacja młodego wina

Degustacja młodego wina
Degustacja młodego wina

Każdej jesieni mieszkańcy Slawonii oraz innych regionów Chorwacji świętują zakończenie zbiorów festynem, podczas którego można spróbować doskonałych win, skosztować lokalnej kuchni oraz posłuchać muzyki ludowej. Co więcej święto wina to doskonała okazja do zawarcia znajomości z mieszkańcami.

Podziwianie kolorów jesieni

Chorwacja po sezonie wakacyjnym przywdziewa kolory jesieni i kusi swoimi pięknymi widokami. Szczególnie wart uwagi jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, który jest prawdziwym skarbem. Możemy tam podziwiać 16 jezior różnej wielkości połączonych wodospadami i kaskadami. Dopiero jesienią i zimą możemy tam spokojnie cieszyć się przyrodą oraz zwiedzać bez tłumów na szlakach. Dodatkowo piękno przyrody połączone z jesienną ferią barw tworzy niesamowity pejzaż, który zdecydowanie trzeba odwiedzić każdą porą roku!

Polecany artykuł:  Znowu w drogę - 5 dróg, które warto odkryć w Chorwacji

 Zbiory i degustacja świeżych trufli

Zbiory trufli Istria Źródło: IstraNova Travel Agency
Zbiory trufli, półwysep Istria, Źródło: IstraNova Travel Agency

Warto do Chorwacji udać się jesienią chociażby na zbiory trufli czarnych oraz białych, występujących na Półwyspie Istria. To wyśmienite oraz bardzo drogie grzyby, których najwięcej rośnie w słynnym lesie w Motovun, w środkowej części półwyspu Istria. Zbiera się je przy pomocy wytresowanych psów.

Puste szlaki turystyczne jednym z powodów, aby odwiedzić Chorwację jesienią

Jesień to idealna pora na piesze wędrówki i eksplorację Chorwacji. Pustki na szlakach oraz temperatury sprzyjające spacerom powodują, że warto zaplanować sobie wyjazd chociażby na kilka dni. Dodatkowo Chorwacja ma do zaoferowania ponad 150 km turystycznych tras w górach i nie tylko. Trasy te wiodą przez rezerwaty ale również nieopodal zabytków przyrody i architektury, których w Chorwacji jest bardzo dużo.

 Zbiory mandarynek w Dolinie Neretvy

Pola mandarynkowe Delta Neretvy Źródło: Croatia.hr, odwiedzić Chorwację jesienią
Pola mandarynkowe Delta Neretvy Źródło: Croatia.hr

Zdecydowanie aby uzupełnić niedobory Witaminy C, warto udać się na Południe Dalmacji, w rejony ujścia rzeki Neretvy do Adriatyku. Rośnie tam ponad milion drzew mandarynkowych. turyści również mogą pomagać mieszkańcom podczas zbiorów. Zbieracze zabierają chętnych na plantacje łodziami pływając po odnogach Neretvy.

Niskie ceny i odpoczynek od zgiełku turystów

Zdecydowanie jesienią temperatury w Chorwacji są optymalne, nie jest ani za gorąco ani za zimno. Co więcej nadmorskie kurorty pustoszeją, ceny za noclegi oraz w sklepach spadają. Jest po prostu spokojnie. Można się wyciszyć, odpocząć od zgiełku oraz nabrać sił przed zimą.


Pogoda w Chorwacji wrzesień

Krótko mówiąc, wrzesień to idealny miesiąc na podróż do Chorwacji. Temperatury zdecydowanie wyższe niż w Polsce, przynajmniej na wybrzeżu. Morze Adriatyckie również nagrzane, więc spokojnie jest to dobry miesiąc na zaplanowanie urlopu w Chorwacji. Średnie temperatury (dzień/noc):

Zagrzeb 22/12

Rijeka 24/17

Pula 24/15

Zadar 25/16

Split  25/17

Dubrownik 25/ 18

Polecany artykuł:  Chorwacja atrakcje - TOP 15 największych atrakcji Chorwacji

Pogoda w Chorwacji październik

Pogoda w październiku jest idealną pogodą na spacery po szlakach górskich. Nie występują już tak często burze, temperatury są na poziomie 2o- kilku stopni. Temperatura wody w morzu Adriatyckim zazwyczaj waha się w okolicach 18-20 stopni.

Zagrzeb 18/9

Rijeka 19/11

Pula 20/12

Zadar 20/13

Split  21/15

Dubrownik 21/ 15

Pogoda w Chorwacji listopad

W listopadzie w Chorwacji temperatura wody jak i powietrza zdecydowanie spada. Jednak na przestrzeni lat widać anomalie, że nawet w listopadzie i grudniu można się opalać i kąpać, szczególnie na południu Dalmacji.

Zagrzeb 9/3

Rijeka 12/7

Pula 13/6

Zadar 14/8

Split  15/11

Dubrownik 16/ 9

Pogoda w Chorwacji grudzień 

Pogoda w grudniu, szczególnie w rejonie Chorwacji środkowej, Półwyspu Istria oraz Zatoki Kvarner jest bardzo zbliżona do naszego klimatu. Wieją wiatry, dosyć często pada deszcz i śnieg a temperatury wieczorem oraz nocą mogą spaść poniżej 0. Nieco inaczej wygląda to w Dalmacji. Jest nieco cieplej i nie ma obaw o opady śniegu. Chociaż zdarzają się przypadki bardzo ciepłych dni powyżej 20 stopni, jak i dni w których pada śnieg. Jest to wtedy dosyć spore zaskoczenie ale i frajda dla dzieci.

Zagrzeb 5/-1

Rijeka 10/4

Pula 11/5

Zadar 12/5

Split  11/7

Dubrownik 12/ 6


Reasumując, jesień w Chorwacji, praktycznie do początku zimy jest zdecydowanie przyjemniejsza i cieplejsza niż w innych rejonach Europy centralnej. Warto chociaż raz zaplanować nawet krótki wyjazd o tej porze roku, chociażby po to, aby sprawdzić jak jest wtedy tam pięknie.

Chorwacja