Chorwacja raj dla żeglarzy, 1000 wysp
Ciekawostki,  Porady,  wskazówki

1000 wysp dla żeglarzy – Chorwacja

Czas czytania: 4 minut

1000 wysp dla żeglarzy w Chorwacji

31 479 km2 z 56 594 km2 zajmują wody terytorialne z całkowitej powierzchni Chorwacji. W tych krystalicznie czystych i ciepłych wodach Adriatyku można żeglować, nurkować, pływać i spotkać delfiny. Zwiedzając wyspy niekiedy dostępne tylko dla żeglarzy można odkryć prawdziwe piękno Chorwacji, tej nie nastawionej na turystykę.

Jachty cumujące w Marinie Dalmacjia - Sukosan
Jachty cumujące w Marinie Dalmacjia – Sukosan
Chorwackie latarnie morskie
Chorwackie latarnie morskie

1244 wysp, wysepek i grzbietów morskich rozrzuconych na błękitnych wodach Adriatyku, oddalonych od siebie o około 10 mil morskich wzdłuż wybrzeża ( około 6 278 km) począwszy od Istrii aż do Dubrovnika. Chorwackie wyspy są prawdziwym wyzwaniem dla miłośników żeglarstwa.

Chorwacka część Adriatyku przy około 1500 zatokach, zatoczkach i portach jest idealnym miejscem do żeglugi pod pełnymi  żaglami, do pływania motorówkami oraz jachtami.

Od czasów antycznych Adriatyk posiadając 1000 wysp, był jednym z najważniejszych szlaków morskich starożytnych kultur.

Dzięki swemu położeniu Adriatyk należy do jednego z najbardziej bezpiecznych i spokojnych mórz. Nie ma tu silnych prądów morskich ani wielkich fal. Największą głębokość 1330 m Adriatyk osiąga na południu. Jest on bardzo przejrzysty nawet do 50 metrów, przy średniej temperaturze  wody od 16 do 24 stopni C.

Chorwackie mariny umiejscowione są w dobrze chronionych miejscach. Są bezpiecznym schronieniem dla odwiedzających je żeglarzy. Są też idealnym miejscem gdzie oprócz konserwacji i serwisu jachtów oferują profesjonalne usługi związane z żeglarstwem i turystyką.

Wśród najciekawszych regionów żeglarskich można wymienić Zatokę Kvarnerską oraz całą Dalmację.

cres

osor na wyspie cres
Marina w miejscowości Osor

Zatoka Kvarner urzeka pięknem i wyjątkowością miejsc kumulujących piękno morza i gór.

Można tu znaleźć świetnie wyposażone przystanie z licznymi restauracjami i konobami. W okolicy znajduje się około 30 portów oraz 16 marin z około 5000 miejscami postojowymi. W tej okolicy często popisy robią baraszkujące delfiny. Wyspy Cres, Lošinj, Krk i Rab posiadają świetną infrastrukturę dla pasjonatów żeglarstwa.

Polecany artykuł:  Goli Otok - Guantanamo w Chorwacji

Mariny w Zatoce Kvarner: Marina ACI Cres, Marina ACI Opatija, Marina ACI Rab, Marina ACI Supetarska Draga, Marina Punat, Marina Lošinj, Yacht Club Mali Lošinj.

1000 wysp
Latarnia morska przy wyjściu w pełne morze Losnij Latarnia morska przy wyjściu w morze na Wyspie Lośnij

Porty i mariny w Dalmacji to kolejny temat rzeka. Wyjątkowo ciepłe i krystaliczne morze, malownicze krajobrazy i przepiękne 1000 wysp powodują, że stała się ona jednym z ulubionych destynacji dla żeglarzy.

zadar
Port w Zadarze

Archipelag Kornati – obejmujący ponad 100 wysp ( zamieszkanych jest w sumie przez kilku mieszkańców) – oraz przepiękne rafy to raj dla żeglarzy jak i fanów nurkowania.

Wyspa Hvar nazywana królową dalmatyńskich wysp kusi zapachem lawendy, uważana za 1 z 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Korcula wyspa z bogatymi tradycjami żeglarskimi, każdy gość znajdzie na niej coś dla siebie.

chorwacja 1000 wysp makarska
Port w Makarskiej

Przykładowe Mariny ACI w Dalmacji: Marina Dalmacja Sukosan,  Marina ACI Trogir, Marina ACI Split, Marina ACI Milna, Marina ACI Palmižana, Marina ACI Vrboska, Marina ACI Korčula, Marina ACI Slano, Marina ACI Dubrownik.

Informacje praktyczne:

Żeglarze bez własnej jednostki pływającej nie muszą się martwić. Można bez problemu wyczarterować jacht, pozostawiając środek transportu na parkingu mariny bądź portu. W Chorwacji działa około 140 firm czarterujących jachty, zrzeszonych w Grupacija iznajmitelja plovila Hrvatske.
Aby żeglować po wodach Chorwacji niezbędne jest zameldowanie w kapitanacie portu wraz z zapłaceniem opłaty rejestracyjnej uzależnionej od wielkości jachtu. Obowiązkowo płatne jest również ubezpieczenie i korzystanie z urządzeń portowych.

Na całym wybrzeżu funkcjonuje kilkadziesiąt przejść granicznych dla jachtów. Przejścia I kategorii to: Umag, Pula, Rijeka, Senj, Mali Lośinj, Maslenica, Zadar, Szybenik, Split, Ploće, Korćula, Dubrownik. W sezonie otwierane  są dodatkowe przejścia graniczne w:  Novigrad, Sali, Bożava, Primośten, Ravni Żakanj, Ubli (Lastovo), Komiźa, Hvar, Vis, Vela Luka, Kanegra i Umag przy marinie.

orebic 1000 wysp
Marina w Orebic

Miłośnicy żeglugi powinni stosować się do następujących zasad:

  • zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 m od zagospodarowanej plaży;
  • zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 150 m od kąpieliska naturalnego.
Polecany artykuł:  CRO Race 2021 - wyścig kolarski w Chorwacji

Warunki pogodowe można sprawdzać na kanałach 69 ( Północny Adriatyk), 67 ( Centralny Adriatyk) oraz 73 ( Południowy Adriatyk). Można również sprawdzić warunki pogodowe słuchając Radia Rijeka, Radia Split oraz Radia Dubrovnik. Komunikaty nadawane są 3 razy dziennie.

1000 wysp

 

Chorwacja