Dla żeglarza

W  krystalicznie czystych i ciepłych wodach Adriatyku można żeglować, nurkować, pływać i spotkać delfiny.

31 479 km2 z 56 594 km2 zajmują wody terytorialne z całkowitej powierzchni Chorwacji.

Zwiedzając wyspy chorwackie niekiedy dostępne tylko dla żeglarzy można odkryć prawdziwe piękno Chorwacji, tej nie nastawionej na turystykę.

IMAG1311
Jachty cumujące w Marinie Dalmacjia – Sukosan

1244 wysp, wysepek i grzbietów morskich rozrzuconych na błękitnych wodach Adriatyku, oddalonych od siebie o około 10 mil morskich wzdłuż wybrzeża ( około 6 278 km) począwszy od Istrii aż do Dubrownika. Chorwackie wyspy są prawdziwym wyzwaniem dla miłośników żeglarstwa.

Chorwacka część Adriatyku przy około 1500 zatokach, zatoczkach i portach jest idealnym miejscem do żeglugi pod pełnymi  żaglami, do pływania motorówkami oraz jachtami.

Od czasów antycznych Adriatyk był jednym z najważniejszych szlaków morskich starożytnych kultur. Dzięki swemu położeniu Adriatyk należy do jednego z najbardziej bezpiecznych i spokojnych mórz. Nie ma tu silnych prądów morskich ani wielkich fal. Największą głębokość 1330 m Adriatyk osiąga na południu. Jest on bardzo przejrzysty nawet do 50 metrów, przy średniej temperaturze  wody od 16 do 24 stopni C.

Mariny umiejscowione są w dobrze chronionych miejscach. Są bezpiecznym schronieniem dla odwiedzających je żeglarzy. Są też idealnym miejscem gdzie oprócz konserwacji i serwisu jachtów oferują profesjonalne usługi związane z żeglarstwem i turystyką.

Wśród najciekawszych regionów żeglarskich można wymienić Zatokę Kvarnerską oraz całą Dalmację.

Zatoka Kvarnerska urzeka pięknem i wyjątkowością miejsc kumulujących piękno morza i gór. Można tu znaleźć świetnie wyposażone przystanie z licznymi restauracjami i konobami. W okolicy znajduje się około 30 portów oraz 16 marin z około 5000 miejscami postojowymi. W tej okolicy często popisy robią baraszkujące delfiny. Wyspy Cres, Losinj, Krk i Rab posiadają świetną infrastrukturę dla pasjonatów żeglarstwa.

Mariny w Zatoce Kvarner: Marina ACI Cres, Marina ACI Opatija, Marina ACI Rab, Marina ACI Supetarska Draga, Marina Punat, Marina Lošinj, Yacht Club Mali Lošinj.

DSC01350
Latarnia morska przy wyjściu w pełne morze Losinj 

Porty i mariny w Dalmacji to kolejny temat rzeka. Wyjątkowo ciepłe i krystaliczne morze, malownicze krajobrazy i przepiękne wyspy powodują, że stała się ona jednym z ulubionych destynacji dla żeglarzy.

Archipelag Kornati – obejmujący ponad 100 wysp ( zamieszkanych jest w sumie przez kilku mieszkańców) – oraz przepiękne rafy to raj dla żeglarzy jak i fanów nurkowania.

Wyspa Hvar nazywana królową dalmatyńskich wysp kusi zapachem lawendy, uważana za 1 z 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Korcula to wyspa z bogatymi tradycjami żeglarskimi, każdy gość znajdzie na niej coś dla siebie.

IMAG1223
Port w Makarskiej

Przykładowe Mariny ACI w Dalmacji: Marina Dalmacja Sukosan,  Marina ACI Trogir, Marina ACI Split, Marina ACI Milna, Marina ACI Palmižana, Marina ACI Vrboska, Marina ACI Korčula, Marina ACI Slano, Marina ACI Dubrownik.

Informacje praktyczne:

Żeglarze bez własnej jednostki pływającej nie muszą się martwić. Można bez problemu wyczarterować jacht, pozostawiając środek transportu na parkingu mariny bądź portu. W Chorwacji działa około 140 firm czarterujących jachty, zrzeszonych w Grupacija iznajmitelja plovila Hrvatske.
Aby żeglować po wodach Chorwacji niezbędne jest zameldowanie w kapitanacie portu wraz z zapłaceniem opłaty rejestracyjnej uzależnionej od wielkości jachtu. Obowiązkowo płatne jest również ubezpieczenie i korzystanie z urządzeń portowych.

Na całym wybrzeżu funkcjonuje kilkadziesiąt przejść granicznych dla jachtów. Przejścia I kategorii to: Umag, Pula, Rijeka, Senj, Mali Losinj, Maslenica, Zadar, Szybenik, Split, Ploce, Korcula, Dubrownik.

W sezonie otwierane  są dodatkowe przejścia graniczne w: Novigrad, Sali, Bożava, Primosten, Ravni Żakanj, Ubli (Lastovo), Komiza, Hvar, Vis, Vela Luka, Kanegra i Umag przy marinie.

IMAG1348
Marina w Orebic

Miłośnicy żeglugi powinni stosować się do następujących zasad:

  • zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 m od zagospodarowanej plaży;
  • zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 150 m od kąpieliska naturalnego.

Warunki pogodowe można sprawdzać na kanałach 69 ( Północny Adriatyk), 67 ( Centralny Adriatyk) oraz 73 (Południowy Adriatyk). Można również sprawdzić warunki pogodowe słuchając Radia Rijeka, Radia Split oraz Radia Dubrownik. Komunikaty nadawane są 3 razy dziennie.

DSC01491

Przy planowaniu wakacji pod żaglami warto zapoznać się z radami doświadczonych żeglarzy. Zapraszamy na stronę przewodnikzeglarski.pl na której to znajdziecie ogromną ilość informacji o żeglarstwie, o rejsach po Adriatyku i wielu innych akwenach, o kuchni na jachcie i wiele przydatnych informacji dla początkujących jak i ” wilków morskich”. Zapraszamy!

przewodnik-468x60

 

Pozostałe wpisy: