Wyspa Hvar jakiej nie znacie

Wyspa Hvar to nie tylko najpopularniejsze miejscowości jak: Hvar, Jelsa czy Stari Grad.

Wyspa Hvar kryje wiele pięknych zatoczek dostępnych tylko dla żeglarzy oraz zabytków z dala od utartych szlaków. Zabieramy Was na wycieczkę po wyspie Hvar jakiej nie znacie. Poza kurortami i miejscami dostępnymi dla wycieczek.

Polecamy szczególnie wybrać się do wioski Humac. Leży ona około 7 km na południowy wschód od miejscowości Jelsa. W wiosce uwagę przykuwa crkva sv. Ivana i Pavla (Jana i Pawła) z początku XX w. Wioska Humac stanowi jedno z historycznych osiedli na wyspie objętych projektem rewitalizacji i utworzenia “etno-wioski”. Humac leży na wysokości ok. 350 m. n.p.m. i stanowi on doskonały punkt widokowy na Makarską Riwierę oraz sąsiednią wyspę Brac.

Nieopodal Humac znajduje się Grapčeva špilja – jaskinia z pozostałościami osadnictwa z neolitu. Wejście znajduje się na wysokości ok. 239 m.n.p.m. We wnętrzu jaskini znajdziemy widowiskowe stalaktyty i stalagmity.

Jaskinia Grapceva spilja na wyspie Hvar
Jaskinia Grapceva spilja na wyspie Hvar

Na południe od Jelsy ( ok. 1 km) polecamy zwiedzić ruiny średniowiecznej Twierdzy Galešnik. Wzniesiono ją w trudno dostępnym miejscu na wysokości ok. 210 m. n.p.m. Niestety do dziś pozostały tylko mury obronne wysokie na 4 m i długie na 80 m.

W pobliżu Twierdzy Galešnik można odnaleźć pozostałości po iliryjsko – greckiej warowni Tor. Zbudowano ją również na wzgórzu (ok 230 m.n.p.m.) po to, aby kontrolować wyspę Hvar, od Stari Grad po Jelsęale również morze pomiędzy wyspami a Riwierą Makarską. Obecnie z warowni pozostały kamienna wieża oraz ruiny murów obronnych.

Warownia Tor na wyspie Hvar jakiej nie znacie
Warownia Tor na wyspie Hvar

Dla zmotoryzowanych polecamy również wycieczkę do wioski Zavala. Zaczyna się tu trasa widokowa nazywana Zavala- Ivan Dolac, która prowadzi wzdłuż wyspy. Z trasy tej możemy podziwiać uroczą wysepkę Šćedro (ok 8,4 km2).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *