Vinkovci
Ciekawostki,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Vinkovci – najstarsze miasto Europy

Czas czytania: 3 minut

Czy wiecie, że najstarsze zamieszkałe miasteczko w Europie znajduje się we wschodniej Chorwacji i jest nim właśnie Vinkovci? Dla nas było sporym zaskoczeniem ile Vinkovci kryje w sobie tajemnic z odległej historii.

Dlaczego Vinkovci uznawane jest za najstarsze miasto Europy?

Vinkovci – najstarsze europejskie miasto

Miasto Vinkovci to niepozorne z zewnątrz małe miasteczko nieopodal Vukovaru – 19 km oraz przepływającego Dunaju na granicy z Serbią. Leży ono w regionie historycznym Srijem tuż obok Slawonia i Baranja

Vinkovci mapa

Miejscowość Vinkovci jest najstarszym nieprzerwanie zamieszkałym miastem w Europie, którego historia sięga 8300 lat !!! Jest to prawdziwy archeologiczny raj. Nie trzeba kopać bardzo głęboko, aby znaleźć pozostałości ze starożytności. Podczas budowy mieszkań/ domów często znajduje się w ziemi ceramikę sprzed tysięcy lat.

Vinkovci – miejsce urodzenia dwóch cesarzy rzymskich

Pierwszy z nich Walentynian I (Valentinian I)  urodził się w 321 w Cibalae w południowej Panonii (obecnie miasteczko Vinkovci we wschodniej Chorwacji). Drugi z cesarzy to brat Walentyniana – Valens  (Flavius Julius Valens Augusta). Po jego śmierci podczas bitwy pod Adrianopolem w 378 r. zachodnia część Cesarstwa Rzymskiego zaczęła chylić się ku upadkowi.

Miasto tradycji piwa – Vinkovci

Odkrycia kultury Vucedol obejmowały dzbanek do piwa sprzed 5000 lat! To całkiem sporo jeśli chodzi o tradycję picia piwa! Poza tym cesarz Valens z pewnością przyczynił się do rozsławienia tego trunku. Podczas gdy większość rzymskich cesarzy piła wino, Valens pił piwo. Pił on tak dużo, że jego pseudonim Sabaiarius został przetłumaczony jako „brzuch pełen piwa”. Pomiędzy I Wojną Światową a II Wojną Światową w Vinkovci powstało co najmniej 14 różnych odmian piw, a najnowsza odmiana piwa z Vinkovci z pewnością zyskałby uznanie cesarza Valensa – piwo rzemieślnicze o jego imieniu warzone właśnie w jego mieście urodzenia.

Polecany artykuł:  Czy wiesz że ... czyli, ciekawostki związane z Chorwacją

Kalendarz Oriona 

W 1978 r. podczas prac budowlanych w hotelu Slavonija w centrum miasta, znaleziono w gruzach starożytną doniczkę. Eksperci datowali jej powstanie na 2 600 r.p.n.e. ponadto jej wzory przedstawiają najstarszy znany kalendarz w Europie. Możemy dowiedzieć się znacznie więcej o kalendarzu Oriona w muzeum kultury Vucedol nieopodal Vukovaru. Na pamiątkę włodarze miasta postanowili uwiecznić wzory w nawierzchni w strefie dla pieszych w centrum Vinkovci.

Ornamenty na odnalezionej donicy sprzed 4 500 lat są zapisem najstarszego kalendarza, jakim posługiwali Europejczycy. Dekoracją donicy są cztery pasy, na których przedstawione są gwiazdy  oraz gwiazdozbiory. Archeolog z Chorwacji – Aleksandar Durman odkrył, że pasują one idealnie do konstelacji gwiazd, jakie są widoczne nad wschodnią Chorwacją w trakcie pór roku, w pobliżu 45 równoleżnika szerokości północnej.

(…) W przeciwieństwie do innych starożytnych kalendarzy, najczęściej bazujących na obserwacji ruchów Słońca i Księżyca, ten jest wyłącznie kalendarzem astralnym. – powiedział Durman. Oparcie swojej miary czasu na ruchach gwiazd, naukowiec wytłumaczył, że na równinnych przestrzeniach zamieszkiwanych przez ludzi kultury Vucedol nie było dobrych punktów orientacyjnych, względem których można by obserwować wschody oraz zachody Słońca oraz Księżyca.

Konstelacje gwiazd przedstawione na donicy można rozpoznać dzięki porównaniu z interpretacją podobnych gwiazdozbiorów w sztuce Bliskiego Wschodu oraz Egiptu. Ponadto kluczową rolę w wierzeniach twórców kalendarza musiał zapewne pełnić gwiazdozbiór Oriona. Co ciekawe jego zniknięcie za horyzontem 21 marca zwiastowało wiosenną równonoc. Ponadto datowanie kalendarza z Vinkovci wskazuje na to, że powstał on równocześnie z kamiennym kręgiem ze Stonehenge.

Jeśli datowanie oraz zastosowanie naczynia z Vinkovci zostaną potwierdzone, to będzie to jeden z najstarszych kalendarzy wraz z systemami rachuby czasu starożytnych Egipcjan oraz Majów.

Kultura Vučedol

Lokalizacja archeologiczna Vučedol znajduje się nad brzegiem Dunaju około 5 kilometrów poniżej Vukovaru. Członkowie kultury Vučedol przybyli z terenów dzisiejszego Iranu na Bałkany ok. 3000 r. p.n.e. Zanim kultura Vucedol opanowała tajniki wytopu metalu oraz poznali właściwości miedzi zajmowali się głównie hodowlą bydła. Podczas pełnego rozkwitu kultura Vučedolu rozciągała się na dość sporym terenie o szerokości około siedmiuset kilometrów. Obejmowała przy tym 10 dzisiejszych krajów europejskich takich jak: Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę oraz Albanię.

Polecany artykuł:  Trasa wzdłuż wybrzeża Dalmacji

Będąc w Vinkovci zdecydowanie warto udać się do Muzeum Kultury Vučedol w Vukovarze przy ul. Vučedol 252. Na powierzchni 1200 m2 znajduje się stała wystawa eksponatów archeologicznych z terenów m.in. Vinkovci oraz sklepik z pamiątkami. Warto wiedzieć, że muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Koszt wstępu dla osoby dorosłej to 6 euro natomiast emeryci oraz studenci 4 euro. Dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo. Zdecydowanie polecamy skorzystać z oferty zwiedzania muzeów Vukovaru w jednej cenie, tzn. w cenie 8 euro za osobę możemy zwiedzać Muzeum Kultury Vučedol oraz Muzeum Miejskie Vukovar. Warto przemyśleć i skorzystać z tej opcji.

Bosut – rzeka, która płynie w dwóch kierunkach

Na świecie jest tylko kilka rzek, które mogą płynąć w obydwu kierunkach. Rzeka Bosut, która przepływa przez Vinkovci, jest jedną z nich. Mówi się, że starożytni Rzymianie twierdzili, że w swoim imperium mieli rzekę, która popłynęła w jedną stronę do południa, a po południu w drugą stronę. Rzeka Bosut, która czasami płynie tak spokojnie, że nawet przy słabym wietrze woda zmienia kierunek co chwilę.

Największe jesienne święto w Chorwacji – Vinkovacke Jeseni

Najsłynniejszym wydarzeniem w kalendarzu jesiennym jest bez wątpienia Vinkovacke Jeseni. Święto oraz wspaniały pokaz folkloru oraz tradycyjnych strojów z całej Chorwacji. Tegoroczna edycja Vinkovacke Jeseni  odbywała się w dniach 13 – 22 września 2019.

Więcej na stronie -> http://vinkovackejeseni.hr/

 

Chorwacja