Ugljan – czy warto płynąć na tę chorwacką wyspę?

Wyspa Ugljan to “zielona wyspa” archipelagu wysp Zadaru. Nazywana jest zieloną wyspą ponieważ jest pokryta lasami sosnowymi i piniowymi, drzewami oliwnymi, figami, winoroślami oraz śródziemnomorską roślinnością.Wyspa Ugljan była zamieszkana już w epoce kamienia łupanego, a dwie jaskinie na wyspie skrywają ślady starsze niż epoka kamienia.

Port w Preko, wyspa Ugljan

Ugljan ma długą tradycję rybołówstwa oraz 2000-letnią tradycję uprawy oliwek . Północno-wschodnia część wyspy jest zamieszkana. Najbardziej znanymi miejscami są Kukljica, Preko, Ugljan i Kali, podczas gdy druga strona wyspy jest w większości stroma oraz niezamieszkana.

Wyspa Ugljan leży około 25 minut promem  z Zadaru. Nas urzekły: krystalicznie czyste morze, piaszczyste plaże, ścieżki spacerowe i rowerowe, punkty widokowe ze wspaniałymi widokami na archipelag zadarski oraz kamienne chaty rybackie.

Ponadto z wyspy Ugljan, możemy wybrać się na wycieczkę do Parku Przyrody Telašćica, archipelag wysp Kornati, wyspy Pašman lub miasta Zadar.

1. Jak dostać się na Ugljan?

Na wyspę Ugljan najwygodniej dostać się katamaranem z Zadaru lub promem, który przewozi auta z Zadaru – Gaženica. Promy kursują praktycznie co godzinę, katamarany nieco rzadziej. Katamaran i prom dopływają do uroczej miejscowości Preko, vis-a-vis wyspy Ošljak. Koszt przeprawy katamaranem oraz promem to 18 kn /osoba dorosła, dzieci połowa ceny.

Marina w Preko
Marina w Preko, Wyspa Ugljan

2. Wycieczka do twierdzy św. Michała i inne zabytki
Pobyt na wyspie Ugljan nie jest kompletny bez wizyty w średniowiecznej fortecy św. Michała położonej na wzgórzu o wysokości 265 metrów nad wioską Preko. Na wzgórze można się dostać z różnych kierunków, ale najlepszym i najprostszym sposobem jest pokonanie 2,5-kilometrowego szlaku pieszego Preko – św. Michał.  Spacer zajmuje godzinę, w upalny dzień czas może się wydłużyć ze względu na upał i wejście pod górę. Z Twierdzy rozpościera się piękna panorama na archipelag wysp Zadaru.

Sv Mihovil

Ponieważ Ugljan był zamieszkany w czasach starożytnych, można znaleźć pewne znaleziska archeologiczne. Warto zatrzymać się przy klasztorze św. Hieronima zbudowanym w 1430 r. w miejscowości Ugljan.

W Muline natomiast  można zobaczyć Villa rustica, najstarszy rzymski budynek z ruinami młyna do oliwy z oliwek. Wyspa jest idealna dla miłośników przyrody, którzy mogą odkrywać wyspę jeżdżąc na rowerze lub spacerując po szlakach.

3. Ugljan – szlaki piesze i rowerowe

Spacerowanie to świetny sposób na poznanie wyspy. Oczywiście, jeśli nie jest za gorąco. Miłośnicy spacerów mają do wyboru nawet 20 różnych tras. Jeśli jesteście w formie, polecamy wejście na sam szczyt wyspy Ugljan – Šćah 286 m.n.p.m. Polecamy również spacer do pięknej zatoki Željina vala.

Na dalsze trasy warto wypożyczyć rower w Preko i wybrać jedną z pięciu tras rowerowych. Trasy mają różną długość i różną trudność, więc każdy będzie mógł znaleźć taką, która odpowiada ich możliwościom.

4. Plaże na wyspie Ugljan

Ugljan ma bardzo różnorodne wybrzeże, z plażami piaszczystymi m.in.w Preko oraz żwirowymi i kamienistymi. Znajdziemy tam wiele ładnych plaż, a także wiele ukrytych zatoczek dla miłośników odpoczynku bez tłumu.

Plaża w Preko
Plaża w Preko w tle wysepka Galevac na której znajduje się XV wieczny klasztor Franciszkanów.

Niektóre plaże na wyspie to:

• Plaża Mostir w centrum Ugljan to piaszczysta plaża odpowiednia dla dzieci i osób nie umiejących pływać. Na plaży można grać w siatkówkę plażową.
  • Zatoka Luka to piaszczysta zatoczka w Muline otoczona sosnami. Do zatoczki można dotrzeć żwirową drogą z parkingu w Muline.
  • Plaża Jaz– piaszczysta plaża w Preko. Większość plaży Jaz jest betonowa. Najlepiej przyjść tutaj z dziećmi i pozwolić im bawić się w tej płyciźnie.
  • Plaża Poljana – Ta piękna mała plaża ukryta jest w miejscowości Poljana. Czyste morze, ciepła woda i ciepłe kamyki są głównymi cechami plaży, ale w tle las piniowy i snosnowy.
  • Kukljica jest najbardziej wysuniętą na południe osadą na wyspie Ugljan. W miejscowości znajduje się kilka różnych plaż. W pobliżu znajduje się plaża Sabuša Kukljica. Można dotrzeć do plaży w 5 minut spacerkiem. Kukljica jest otoczona sosnami i ma dużo naturalnego cienia. W lesie znajduje się ścieżka odpowiednia do spacerów lub jazdy na rowerze.  W pobliżu plaży znajdują się obiekty gastronomiczne, które są również w cieniu i mają piękny widok na morze.
  • Plaża Kostanj, znajduje się na wyspie Ugljan, na północ od miejscowości Kukuljica. Plaża jest piaszczysta z rozległą płycizną, przez co jest idealna dla dzieci i osób, które nie potrafią pływać. Na całodniowy pobyt należy zabrać ze sobą wszystko co będzie potrzebne wraz z wyżywieniem, ponieważ na miejscu nie ma punktów gastronomicznych. Przy plaży znajduje się las, w którym można odpocząć od upału. Jest to plaża idealna dla szukających spokoju i wypoczynku z dala od codziennego zgiełku i zatłoczonych kurortów.
Fish picnic

Reasumując zdecydowanie polecamy wycieczkę lub dłuższy pobyt na wyspie Ugljan. Każdy nawet najbardziej wymagający “urlopowicz” znajdzie coś dla siebie. My zdecydowanie tam wrócimy!

Na zakończenie polecamy jeszcze filmik z wycieczki katamaranem z Zadaru na wyspę Ugljan.

Jedna myśl na temat “Ugljan – czy warto płynąć na tę chorwacką wyspę?

• 09/09/19 o 12:15
    Permalink

Nigdy nie byłam w Chorwacji, ale widziałam dużo zdjęć z tego kraju i uważam, że jest tam pięknie. Może kiedyś się tam wybierzemy.