Top 8 “must see” w Trogirze i Riwierze Trogir

Trogir – “perła” Dalmacji

Miasto to znajduje się na wybrzeżu Chorwacji, na obrzeżach Splitu nieopodal Lotniska. Ta “perła” kultury ma ponad 2000 lat tradycji, a całe Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trogir jest na tyle mały, że trzeba się bardzo postarać, żeby się  w nim zgubić 🙂

Trogir kryje wiele pięknych miejsc i zabytków. Prezentowane poniżej to tylko część z nich, które warto zobaczyć.

  1. TWIERDZA KAMERLENGO

Charakterystyczny punkt Trogiru. Twierdza została zbudowana w XV w  i została włączona do murów miejskich. Wejście na Twierdzę gwarantuje wspaniały widok  na morze, port oraz Wyspę Ciovo. Koszt wejścia na mury to 20 kn- dzieci oraz 25 kn dorośli.

Twierdza Kamerlengo w Trogirze w całej okazałości

   2.  KATEDRA ŚW WAWRZYŃCA

Rzymskokatolicka świątynia zbudowana w stylu romańskim oraz gotyckim. Słynie z dalmatyńskiej rzeźby Adama i Ewy wraz z lwami, symbolizującymi Wenecję. Obok Katedry znajduje się 47 metrowa wieża z której roztacza się panoramiczny krajobraz na okolicę oraz wyspę Ciovo. Wstęp do Katedry jest płatny 25 kn za osobę, jednak w cenę wliczone jest wieżę.

   3. RATUSZ MIEJSKI

Zbudowany w XV w. jest przykładem architektury gotyckiej. Do 1848 r. wpuszczano do niego tylko najmożniejszych obywateli. Dziś budynek ten pełni nadal swoją administracyjną funkcję.

Zegar na Ratuszu Miejskim w Trogirze

 4. PAŁAC ĆIPIKO

Pałac w latach swojej świetności  XV w. należał do wpływowej rodziny. Nie jest on otwarty dla turystów. Z zewnątrz budzi zachwyt, szczególnie swoją gotycką architekturą. Pałac składa się z kilku budynków a budowa rozpoczęła się już w średniowieczu.

5. MUZEUM MIEJSKIE

Muzeum kryje w sobie bogatą historię miasta. Kamienne rzeźby pochodzą z czasów antycznych a to tylko nieliczne ze “skarbów” tego muzeum.

6. POŁUDNIOWA BRAMA MIASTA

Nazywana ” Porta Civitatis” jest charakterystyczna ze względu na renesansowe ornamenty i drzwi zachowane w pierwotnym wyglądzie. Po wschodniej stronie znajduje się mała loggia. Obecnie jest tu galeria oraz sklep z pamiątkami.

Zabytkowe drzwi

7. PLAŻA PANTAN

Plaża Pantan znajduje się 2 km na wschód od Trogiru, w kierunku Splitu, przy ujściu rzeki Pantan. Ze względu na bliskość terenów podmokłych, plaże są wypełnione drobnym piaskiem i płytkimi zatoczkami. Lasy sosnowe po wschodniej stronie tworzą przyjemny cień. Plaża Pantan to świetny punkt w którym można zorganizować wyprawę kajakową do zwiedzania Riwiery Trogir.

Plaża Pantan
fot: www.portal-trogir.com

8. PLAŻA MEDENA

Żwirowa plaża usytuowana około 3 kilometrów na zachód od Starówki Trogiru w miejscowości Seget Donji. Wzdłuż plaży znajduje się 3 km promenada z barami, kortami tenisowymi oraz stoiskami z pamiątkami oraz sprzętem wodnym do wynajmu. Plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi ale również dla miłośników aktywności wodnych.

Plaża Medena
fot: www.croatiaweek.com

Oprócz wymienionych powyżej atrakcji warto również odwiedzić Klasztor Benedyktynów św Mikołaja w którym znajduje się płaskorzeźba Kairosa.

Warto przespacerować się również na wyspę Ciovo, choć w sezonie może to być utrudnione ze względu na ruch. Mamy nadzieję, że nowy most gotowy do 15.07.2018 roku odciąży dotychczasowy stary most.

Trogir jest na tyle mały, że trzeba się bardzo postarać, żeby się  w nim zgubić 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *