Top 8 “must see” w Trogirze i Riwierze Trogir

Czas czytania: 3 minut

Trogir – “perła” Dalmacji

Trogir znajduje się na wybrzeżu Chorwacji, na obrzeżach Splitu nieopodal Lotniska. Ta “perła” kultury ma ponad 2000 lat tradycji, a całe Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdecydowanie, Trogir kryje wiele pięknych miejsc i zabytków. Prezentowane poniżej to tylko część z nich, które warto zobaczyć.

  1. TWIERDZA KAMERLENGO

Jest to charakterystyczny punkt Trogiru. Co ciekawe, twierdza została zbudowana w XV w  i została włączona do murów miejskich. Wejście na Twierdzę gwarantuje również wspaniały widok  na morze, port oraz Wyspę Ciovo. Koszt wejścia na mury to 20 kn- dzieci oraz 25 kn dorośli.

Twierdza Kamerlengo w Trogirze w całej okazałości

   2.  KATEDRA ŚW WAWRZYŃCA

Rzymskokatolicka świątynia zbudowana w stylu romańskim oraz gotyckim. Słynie z dalmatyńskiej rzeźby Adama i Ewy wraz z lwami, symbolizującymi Wenecję. Obok Katedry znajduje się 47 metrowa wieża z której roztacza się panoramiczny krajobraz na okolicę oraz wyspę Ciovo. Wstęp do Katedry jest płatny 25 kn za osobę, jednak w cenę wliczone jest wieżę.

   3. RATUSZ MIEJSKI

Zbudowany w XV w. jest przykładem architektury gotyckiej. Do 1848 r. wpuszczano do niego tylko najmożniejszych obywateli. Dziś budynek ten pełni nadal swoją administracyjną funkcję.

Trogir, Ratusz Miejski
Zegar na Ratuszu Miejskim w Trogirze

 4. PAŁAC ĆIPIKO

Pałac w latach swojej świetności  XV w. należał do wpływowej rodziny. Jest niedostępny dla turystów. Z zewnątrz budzi zachwyt, szczególnie swoją gotycką architekturą. Dodatkowo pałac składa się z kilku budynków a budowa rozpoczęła się już w średniowieczu.

5. MUZEUM MIEJSKIE

Muzeum kryje w sobie bogatą historię miasta. Ponadto kamienne rzeźby pochodzą z czasów antycznych a to z pewnością nieliczne ze “skarbów” tego muzeum.

6. POŁUDNIOWA BRAMA MIASTA

“Porta Civitatis” jest charakterystyczna ze względu na renesansowe ornamenty oraz drzwi zachowane w pierwotnym wyglądzie. Jednocześnie po wschodniej stronie znajduje się również  mała loggia. Natomiast obecnie jest tu galeria oraz sklep z pamiątkami.

Trogir
Zabytkowe drzwi

7. PLAŻA PANTAN

Plaża Pantan znajduje się 2 km na wschód od Trogiru, w kierunku Splitu, przy ujściu rzeki Pantan. Plaże są pełne drobnego piasku i płytkich zatoczek. Lasy sosnowe po wschodniej stronie tworzą przyjemny cień. Plaża Pantan to świetny punkt w którym można zorganizować wyprawę kajakową do zwiedzania Riwiery Trogir.

Trogir, Plaża Pantan
fot: www.portal-trogir.com

8. PLAŻA MEDENA

Żwirowa plaża usytuowana około 3 kilometrów na zachód od Starówki Trogiru w miejscowości Seget Donji. Co ciekawe, ponadto wzdłuż plaży znajduje się 3 km promenada z barami, kortami tenisowymi oraz stoiskami z pamiątkami oraz sprzętem wodnym do wynajmu. Ponadto plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi ale również dla miłośników aktywności wodnych.

Trogir, Plaża Medena
fot: www.croatiaweek.com

Oprócz wymienionych powyżej atrakcji warto również odwiedzić Klasztor Benedyktynów św Mikołaja w którym znajduje się płaskorzeźba Kairosa.

Reausumując, Trogir jest na tyle mały, że trzeba się bardzo postarać, żeby się  w nim zgubić 🙂

Na koniec jeszcze, zdecydowanie polecamy również spacer na wyspę Ciovo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *