Dlaczego nie warto jechać na wakacje do Rijeki!

Rijeka Chorwacja – Wielu z miłośników wakacji w Chorwacji spędza urlop w Dalmacji lub na Istrii, pomijając część Kvarneru w której położona jest Rijeka.

My również do tej pory często omijaliśmy Rijekę.

Oto argumenty, które przekonują, żeby Rijekę omijać z daleka:

  • Rijeka jest malowniczo usytuowana,leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Z Rijeki roztacza się przepiękny widok na Opatiję i Rivierę Opatijską oraz  na Učka – masyw górski.
  • Rijeka to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki.
  • Rijeka Chorwacja jest doskonale położona. 1873r. doprowadzono do miasta linię kolejową, która połączyła Rijekę z takimi miastami jak: Wiedeń, Budapeszt, Lublana, Zagrzeb czy Triest (osobiście ją testowaliśmy na trasie Wiedeń- Lublana- Rijeka).
  • Ceny w Rijece są zdecydowanie niższe niż te w innych miastach turystycznych w Chorwacji. Targ  zachwyca wielkością i różnorodnością. Ogromny wybór owoców morza, warzyw, produktów rolnych oraz wina. Przed zakupem wina można degustować a potem kupić bezpośrednio z wielkich kan.
  • Rijeka to doskonała baza wypadowa na Istrię, wyspę  Krk oraz Cres i Losnij. Rijeka jest doskonale skomunikowana transportem publicznym z pozostałymi rejonami Chorwacji oraz Włochami. Miejski transport również zasługuje na pochwałę. W Autotrolej można zakupić bilet tygodniowy za 80 kn i w “zonie 1” możemy niezliczoną liczbę razy korzystać z  autobusów.
  • Rijeka na swoich obrzeżach posiada świetne plaże na których rzadko usłyszeć można język polski a krajobrazowo są równie malownicze. Woda jest czyściutka i bardzo ciepła. Osobiście polecamy plażę Ploce (nieopodal centrum sportowo-rekreacyjnego Kantrida).
  • Rijeka Chorwacja nie posiada tylu zabytków co Dubrovnik czy Pula jednak ma swój niepowtarzalny urok.

Na przekór tytułowi wpisu zdecydowanie polecamy spędzić tam urlop. Nie będzie nudno!

Na potwierdzenie galeria zdjęć 🙂

Korzo główny deptak Rijeki
Krzywa wieża KOSI TORANJ-powstała ona w 1377r., i odchylona jest od pionu o 40 cm
Martwy kanał i panorama na wzgórze z Twierdzą Trsat
port Rijeka chorwacja
Port w Rijece
Centrum Sportowo Rekreacyjne Kantrida
Stadion Kantrida
Rijeka chorwacja
Panorama na Volosko
Rijeka chorwacja
Plaża Ploce

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *