Rekordowo silna bura w Chorwacji

Bura w Chorwacji – 23.02. 2019 r. –  rekordowo silna bura przetoczyła się przez  Dalmację, pozostawiając po sobie ogrom zniszczeń

Około czwartej rano w sobotę 23 lutego 2019 w Splicie, na Górze Marjan zanotowano rekordowe podmuchy wiatru o sile 176 km / h .

U podnóża pasma górskiego Velebit przez całą noc utrzymywał się wiatr o prędkości 173 km / h.

Wiatr na wybrzeżu Dalmacji spowodował zamknięcie części autostrad dla ruchu. Odwołano połączenia promowe z wyspami.  Wyrwane z korzeniami drzewa spowodowały zniszczenia  nieruchomości oraz aut.

Pogoda Chorwacja

Bura (bora) jest wiatrem północnym na północno-wschodnim. Zrywa się nagle, wiejąc od lądu do morza. Powodem powstania bury  są różnice pomiędzy temperaturami. Za górami gromadzi się chłodniejsze powietrze, natomiast nad morzem kumuluje się lżejsze i cieplejsze powietrze.

Więcej o wiatrach w Chorwacji znajduje się tutaj.

Najsilniejsze wiatry bura  zarejestrowano w Chorwacji, nieopodal Cieśniny Maslenickiej w nocy z 21 grudnia 1990 r. Wichura osiągnęła prędkość 248,4 km /h.

Obecnie sytuacja została opanowana, wiatr osłabł, wszystkie odcinki autostrady są przejezdne. Powrócił ruch promowy pomiędzy lądem a wyspami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *