Rejs promem na wyspę Brač

Przeprawa promowa ze Splitu na wyspę Brač

Pobudka i szybkie śniadanie bo w planach rejs promem na wyspę Brač. Ze Splitu mamy możliwość przeprawy promowej liniami Jadrolinija do miejscowości Supetar. Wyruszamy dość wcześnie. Kolejka przy kasach jest dosyć duża więc istnieje realna obawa, że nie zdążymy tym bardziej, że kasy są dosyć daleko od promu. Czasu coraz mniej ale gdy bilety mamy w rękach pędzimy co tchu do naszego promu. W ostatniej chwili dobiegamy do promu Hrvat, kontrola biletów i zajmujemy miejsca na najwyższym pokładzie promu, by móc jak najwięcej widzieć. 

Przeprawa ze Splitu do miejscowości Supetar trwa około 50 minut.

Wyspa Brač – Supetar

Wyspa Brač słynie głównie z marmuru. Z tego kamienia zbudowano pałac Dioklecjana, a ciekawostką jest, że z marmuru wydobywanego z wyspy Brač zbudowano Biały Dom w Waszyngtonie. 

Supetar to bardzo urocza i typowo dalmatyńska miejscowość, usytuowana na północnej stronie wyspy Brač, w zatoce sv Petra.

Po krótkim odpoczynku w kawiarence przy porcie wyruszamy wzdłuż morza na spacer po miejscowości.

Jednym z charakterystycznych miejsc, przy których warto zatrzymać się na chwilę dłużej jest Kościół NMP z XVIII w. Jest on zbudowany na fundamentach bazyliki św Petra. Obok Kościoła znajduje się dzwonnica oraz Muzeum Kościelne. Na placu przy kościele znajdują się wczesnochrześcijańskie mozaiki z VI w.

Spacerując wzdłuż morza docieramy do Bizantyjskiego Mauzoleum rodziny Petrinović, które znajduje się na cmentarzu obok kościółka sv Nikoli. Obok znajdują  się wczesnochrześcijańskie sarkofagi, natomiast pod cmentarzem znajdują się pozostałości po villae rusticae. 

Powrót do Splitu

Prom do Splitu z Supetar odpływa w godzinach popołudniowych dość rzadko ( co ok. 2-3 h, natomiast w sezonie nieco częściej), dlatego niestety ale nastał czas pożegnania z wyspą.

Obiecujemy, że jeszcze tu wrócimy!

Zapraszamy na film ze wspomnieniami z rejsu na wyspę Brač do miejscowości Supetar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *