Porec panorama
Ciekawostki,  Istria,  Miasta w Chorwacji,  Propozycje wycieczek

Porec na Istrii, czy warto tam pojechać?

Czas czytania: 4 minut

Porec czy warto tam pojechać?

Porec na Istrii czy warto odwiedzić? Z pewnością zadawaliśmy sobie to pytanie wiele razy. Mieliśmy również przyjemność odwiedzić tę miejscowość wiosną. Wszystko zaczyna  budzić się do życia po zimowym śnie również mieszkańcy.. Tym bardziej mieliśmy wątpliwości czy jest tam warto pojechać akurat teraz. Nic bardziej mylnego.

Po pierwszych krokach spaceru stwierdziliśmy, że jeszcze wrócimy tutaj. Na pewno po sezonie lub przed sezonem.

Porec zwiedzanie 

Chcąc pospacerować uliczkami i nacieszyć się wyszukiwaniem detali architektonicznych budynków, najlepiej zarezerwować sobie 2 dni. Ponadto Starówka  mieści się na niewielkim półwyspie, który można obejść dookoła. Dodatkowo burzliwa historia również przez stulecia nie zmieniła układu Starego Miasta.

Spacer warto zacząć od Nadmorskiej promenady Riva – Obala Marsala Tito, która zaczyna się u nasady półwyspu, niedaleko przystani. Następnie na południe od Narodni Trg, Riva rozszerza się i możemy podziwiać urocze budynki z XX w. oraz rzędy palm. Obala Marsala Tito kończy się przy budynku hotelu obecnie Valamar Riviera Hotel, poprzednio Riviera – najstarszego hotelu w Porec.

Następnie w  dalszej części promenada zmienia nazwę na Matka Laginje, spacerując wzdłuż niej możemy podziwiać mury obronne z XIII/ XV w.  Zdecydowanie spacerując po miejscowości nie sposób pominąć Bazyliki Eufrazjana, która oczarowuje swoim kunsztem każdego turystę. Z pewnością  znajdują się w niej również przepiękne bizantyjskie mozaiki oraz niewielkie miejsce modlitwy św. Maura – chorwackiego męczennika.  Natomiast ozdobione mozaiką wejście do bazyliki prowadzi do atrium. Dodatkowo niewielki dziedziniec otaczają krużganki. Drzwi po lewej (zachodniej) stronie atrium prowadzą do baptysterium –  jednocześnie starszego od samej bazyliki.

Dodatkowo osią Starówki Porec jest ul. Decumanus – wytyczona przez Rzymian, biegnie od Trg Slobode do Trg Marafor. Ponadto na turystów czekają tam liczne kawiarnie, restauracje, lodziarnie oraz sklepy. Warto wiedzieć, że poza sezonem część z nich jest zamknięta.

Polecany artykuł:  Wyspa Vis - to warto wiedzieć !

Św. Maur – patron Porec

Poza tym, Maur jest symbolicznym opiekunem miasta Porec. Żył on w IV w. oraz był uczniem św. Benedykta. Co więcej, jak głosi tradycja w 303 r. Maur poniósł śmierć właśnie w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. Ponadto po około 10 latach od śmierci postanowiono wybudować kościół. Ponadto decyzję, aby na miejscu wybudować większą i okazalszą świątynię podjął biskup Eufrazjan w VI w. Co ciekawe bazylikę budowali m.in. rzemieślnicy z Rawenny i Konstantynopola. Następnie relikwie św Maura złożone w bazylice w 1354 r. zostały skradzione przez genueńskich najeźdźców.  Dodatkowo powróciły one do bazyliki dopiero w 1934 r. Obecnie bazylika Eufrazjana w Porec wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Trochę historii Porecia

Z pewnością Porec jest jednym z najstarszych miast Istrii. Półwysep Istria zamieszkiwany był już w czasach neolitu. Według greckich historyków na pewno  osadę założyli Ilirowie. Wkrótce potem w  I w. p.n.e. w miejscu obecnym Porec Rzymianie zbudowali warownię. Następnie tereny opanowali Goci aż do okresu bizantyjskiego, kiedy to nastąpił rozkwit miasta, oraz wtedy to powstała bazylika Eufrazjana. Potem w VIII w. na całej Istrii jak i w Porec zaczęli osiedlać się Słowianie, następnie przez kolejne stulecia panowali tutaj Frankowie, Longobardowie oraz Wenecjanie. Dodatkowo było to pierwsze miasto, które Ci ostatni opanowali w 1267 r.

Warto wiedzieć, że  okresie od XV do XVII wieku Porec bardzo ucierpiała. Niestety liczne epidemie dziesiątkowały mieszkańców, dodatkowo napady Turków oraz serbskich graniczarów doprowadziły miasto do ruiny. Poza tym po upadku Republiki Weneckiej rządy w Porec przypadły Habsburgom. Natomiast panowali oni aż do 1918 r. ( z pominięciem 1805-1810 r.). Następnie po I Wojnie Światowej miasto przyłączono do Włoch, potem trafiło ono do Republiki Chorwacji należącej do Jugosławii.  Ponadto w ciągu kolejnych dziesięcioleci źródłem finansowania stał się przemysł turystyczny, który miał przerwę spowodowaną wojną po rozpadzie Jugosławii.

Co warto zobaczyć w Porec na Istrii?

  • Stare Miasto z bazyliką Eufrazjana;
  • Kula Pietra de Mula;
  • Mury obronne z XIII – XV wieku;
  • Decumanus – oś Starego Miasta;
  • Pałac gotycki z 1473 r.;
  • Canonica – z pewnością najstarszy romański dom w  Porec z 1251 r.;
  • Dom dwóch świętych – co ciekawe został on nazwany na cześć reliefów dwóch świętych na swojej fasadzie, które pochodzą z czasów romańskich. Prawdopodobnie zostały usunięte z innego budynku, może również z  byłego klasztoru położonego na pobliskim placu Fran Supilo;

Wyspa sv Nikola 

Co ciekawe wysepka osłania port  przed porywistym wiatrem. Ponadto w  1402 r. powstała na niej latarnia morska- najstarsza na całym chorwackim wybrzeżu. Obecnie na wyspie znajduje się kompleks hotelowy. W sezonie również na wyspę kursuje statek, cumujący przy molo nieopodal przystani dla gości hotelu Valamar jest on bezpłatny.

Polecany artykuł:  Promy Chorwacja. Jadrolinija, Krilo, Bura Line, G&V Line i inne.

Prom do Wenecji 

Na zakończenie dodamy, iż z Porec możemy również popłynąć do Wenecji. Trasa promowa do Wenecji jest obecnie obsługiwana przez 2 firmy: Atlas Kompas i Venezia Lines. Co ciekawe w sezonie promy kursują 1 lub 2 razy dziennie, łącznie około 13 razy w tygodniu z Porec. Poza sezonem promy nie pływają. Co ciekawe czas podróży wynosi od 2 godzin 45 minut do 3 godzin 30 minut w zależności od trasy. Ponadto koszt osoby dorosłej (przykładowo w maju 2019) to 55 euro w jedną stronę, w obydwie strony koszt Atlas Kompas to 125 euro a w przypadku Venezia Lines 110 euro.

Prom do Wenecji Porec
Chorwacja