Porec na Istrii, czy warto tam pojechać?

Porec na Istrii, czy warto tam pojechać?

Porec na Istrii czy warto odwiedzić? Zadawaliśmy sobie to pytanie wiele razy. Mieliśmy przyjemność odwiedzić Porec kilka dni temu. Wszystko zaczyna  budzić się do życia po zimowym śnie, mieszkańcy również. Tym bardziej mieliśmy wątpliwości czy jest tam warto pojechać akurat teraz. Nic bardziej mylnego.

Po pierwszych krokach spaceru stwierdziliśmy, że jeszcze wrócimy do Porec,  ale  również poza sezonem.

Zapraszamy wspólny spacer po Porec razem z nami.

 1. Zwiedzanie  Porec
 2. Św. Maur patron Porec
 3. Trochę historii
 4. Co warto zobaczyć?
 5. Wyspa sv Nikola
 6. Prom do Wenecji 

1. Zwiedzanie Porec

Chcąc pospacerować uliczkami i nacieszyć się wyszukiwaniem detali architektonicznych budynków, najlepiej zarezerwować sobie 2 dni. Starówka Porec mieści się na niewielkim półwyspie, który można obejść dookoła. Burzliwa historia również przez stulecia nie zmieniła układu Starego Miasta.

Spacer warto zacząć od Nadmorskiej promenady Riva – Obala Marsala Tito, która zaczyna się u nasady półwyspu, niedaleko przystani. Na południe od Narodni Trg, Riva rozszerza się i możemy podziwiać urocze budynki z XX w. oraz rzędy palm. Obala Marsala Tito kończy się przy budynku hotelu obecnie Valamar Riviera Hotel, poprzednio Riviera – najstarszego hotelu w Porec.

W dalszej części promenada zmienia nazwę na Matka Laginje, spacerując wzdłuż niej możemy podziwiać mury obronne z XIII/ XV w. Spacerując po Porec nie sposób pominąć Bazyliki Eufrazjana, która oczarowuje swoim kunsztem każdego turystę. Znajdują się w niej przepiękne bizantyjskie mozaiki oraz niewielkie miejsce modlitwy św. Maura – chorwackiego męczennika Porec.  Ozdobione mozaiką wejście do bazyliki prowadzi do atrium. Niewielki dziedziniec otaczają krużganki. Drzwi po lewej (zachodniej) stronie atrium prowadzą do baptysterium – starszego od samej bazyliki.

Osią Starówki Porec jest ul. Decumanus – wytyczona przez Rzymian, biegnie od Trg Slobode do Trg Marafor. Na turystów czekają tam liczne kawiarnie, restauracje, lodziarnie oraz sklepy. Poza sezonem część z nich jest zamknięta.

2. Św. Maur – patron Porec

Maur jest symbolicznym opiekunem miasta Porec. Żył on w IV w. oraz był uczniem św. Benedykta. Jak głosi tradycja w 303 r. Maur poniósł śmierć właśnie w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. Po 10 latach od śmierci postanowiono wybudować kościół. Decyzję, aby na miejscu wybudować większą i okazalszą świątynię podjął biskup Eufrazjan w VI w. Bazylikę budowali m.in. rzemieślnicy z Rawenny i Konstantynopola. Relikwie św Maura złożone w bazylice w 1354 r. zostały skradzione przez genueńskich najeźdźców.  Powróciły do bazyliki dopiero w 1934 r. Obecnie bazylika Eufrazjana w Porec wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

3. Trochę historii Porec

Porec jest jednym z najstarszych miast Istrii. Półwysep Istria  zamieszkiwany był już w czasach neolitu. Według greckich historyków osadę założyli Ilirowie. W I w. p.n.e. w miejscu obecnym Porec Rzymianie zbudowali warownię. Następnie tereny opanowali Goci aż do okresu bizantyjskiego, kiedy to nastąpił rozkwit miasta, oraz wtedy to powstała bazylika Eufrazjana. W VIII w. na całej Istrii jak i w Porec zaczęli osiedlać się Słowianie, następnie przez kolejne stulecia panowali tutaj Frankowie, Longobardowie oraz Wenecjanie. Było to pierwsze miasto, które Ci ostatni opanowali w 1267 r.

W okresie od XV do XVII wieku Porec bardzo ucierpiała. Liczne epidemie dziesiątkowały mieszkańców, napady Turków oraz serbskich graniczarów doprowadziły miasto do ruiny. Po upadku Republiki Weneckiej rządy w Porec przypadły Habsburgom. Panowali oni aż do 1918 r. ( z pominięciem 1805-1810 r.). Po I Wojnie Światowej miasto przyłączono do Włoch, następnie trafił on do Republiki Chorwacji należącej do Jugosławii.  W ciągu kolejnych dziesięcioleci źródłem finansowania stał się przemysł turystyczny, który miał przerwę spowodowaną wojną po rozpadzie Jugosławii.

4. Co warto zobaczyć w Porec?

 • Stare Miasto Porec z bazyliką Eufrazjana;
 • Kula Pietra de Mula;
 • Mury obronne z XIII – XV wieku;
 • Decumanus – oś Starego Miasta;
 • Pałac gotycki z 1473 r.;
 • Canonica – najstarszy romański dom w  Porec z 1251 r.;
 • Dom dwóch świętych – został on nazwany na cześć reliefów dwóch świętych na swojej fasadzie, które pochodzą z czasów romańskich. Prawdopodobnie zostały usunięte z innego budynku, może nawet byłego klasztoru położonego na pobliskim placu Fran Supilo;
 • przepiękne plaże Porec z błękitno-lazurową wodą.
5. Wyspa sv Nikola Porec

Wysepka osłania port w Porec przed porywistym wiatrem. W 1402 r. powstała na niej latarnia morska- najstarsza na całym chorwackim wybrzeżu. Obecnie na wyspie znajduje się kompleks hotelowy. W sezonie na wyspę kursuje statek, cumujący przy molo nieopodal przystani dla gości hotelu Valamar jest on bezpłatny.

6. Prom do Wenecji z Porec

Z Porec możemy popłynąć do Wenecji. Trasa promowa do Wenecji  jest obecnie obsługiwana przez 2 firmy: Atlas Kompas i Venezia Lines. W sezonie promy kursują 1 lub 2 razy dziennie, łącznie około 13 razy w tygodniu z Porec. Poza sezonem promy nie pływają. Czas podróży wynosi od 2 godzin 45 minut do 3 godzin 30 minut w zależności od trasy. Koszt osoby dorosłej (przykładowo w maju 2019) to 55 euro w jedną stronę, w obydwie strony koszt Atlas Kompas to 125 euro a w przypadku Venezia Lines 110 euro.

Prom do Wenecji Porec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *