Park Narodowy Jezior Plitwickich. Cennik 2020, dojazd i atrakcje

Czas czytania: 6 minut

Park Narodowy Jezior Plitwickich to obowiązkowa atrakcja dla odwiedzających Chorwację

Zdecydowanie Park Narodowy Jezior Plitwickich to najstarszy i największy Park Narodowy w Republice Chorwacji. Park leży w górzystym regionie Chorwacji, między pasmem górskim Mala Kapela na zachodzie a pasmem górskim Lička Plješivica na południowym wschodzie. Bynajmniej administracyjnie Park Narodowy Jezior Plitwickich należy do dwóch powiatów: Lika-Senj (90,7%) oraz Karlovac (9,3%).

Dzięki wyjątkowemu naturalnemu pięknu obszar ten 8 kwietnia 1949 r. został ogłoszony pierwszym chorwackim Parkiem Narodowym. W 1997 r. Następnie poszerzono granice Parku Narodowego, a dziś obejmuje on obszar nieco poniżej 300 km

Park Narodowy Jezior Plitwickich o zmierzchu
Park Narodowy Jezior Plitwickich o zmierzchu fot. https://np-plitvicka-jezera.hr/

Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje odwiedzającym kilka różnych tras do zwiedzania jezior. Dodatkowo Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Wszyscy odwiedzający są zobowiązani postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na panelach informacyjnych, trzymać się oznakowanych szlaków i nie pozostawiać żadnych śladów swojej wizyty (czytaj: nie śmieć!).

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest przede wszystkim porośnięty roślinnością leśną. Najbardziej atrakcyjna część Parku – jeziora – zajmują nieco poniżej 1% całkowitej powierzchni Parku.

Warto wiedzieć, że system jezior składa się z 16 nazwanych i kilku mniejszych nienazwanych jezior kaskadowych. Ze względu na podłoże geologiczne i charakterystyczne warunki hydrogeologiczne układ jezior podzielono na Jeziora Górne oraz Jeziora Dolne. Dwanaście jezior tworzących Jeziora Górne to: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Jeziora te powstały na nieprzepuszczalnej skale dolomitowej i są większe, z bardziej wciętymi i delikatniejszymi brzegami niż Dolne Jeziora. Dolne Jeziora: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod, powstały z przepuszczalnego wapiennego podłoża, pociętego w głęboki kanion ze stromymi klifami. Jeziora kończą się imponującymi wodospadami Sastavci.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w pigułce dotyczące – dojazd, cennik, parking, zwiedzanie parku i co zabrać do Park Narodowy Jezior Plitwickich:

 • Mapa Plitvic i Parku Narodowego Jezior Plitwickich
 • Historia Parku Narodowego Jezior Plitwickich
 • Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w 2020 ( w sezonie i poza sezonem)
 • Dojazd do Parku i ceny parkingów
 • Trasy i czas zwiedzania Park Narodowy Jezior Plitwickich
 • Jak się przygotować do zwiedzania? Co zabrać?

Mapa Plitvice

Historia Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Park Jezior Plitwickich i jego okolice były miejscem  zamieszkiwania ludzi od czasów prehistorycznych. Region bogaty w wodę, lasy, florę i faunę, naturalne schronienia i różnorodne rzeźby umożliwił ludziom osiedlenie się i zamieszkanie na tym obszarze. Kontrola ważnych szlaków komunikacyjnych między regionami kontynentalnym i adriatyckim była kolejnym powodem, dla którego obszar ten był zamieszkały. W czasach prehistorycznych obszar ten zamieszkiwano już od XII do I wieku p.n.e., kiedy to przybyli w rejon Parku Rzymianie.

Wraz z przybyciem Rzymian osiedlili się w Plitvicach i okolicach dzisiejszego Parku Jezior Plitwickich nowi ludzie, powstały nowe osady.

W okresie średniowiecza osadnicy Chorwaccy mieszali się ze romanizowanymi mieszkańcami i innymi grupami ludności. Natomiast średniowieczne fortece najczęściej budowano w miejscach prehistorycznych grodów ( gradine ). Średniowieczny gród Mrsinj Grad był wyjątkowo przestronny. Poza tym dobrze go ufortyfikowano, dodatkowo wzniesiono go na najwyższym szczycie wszystkich grodów Liki oraz Krbava. Po lewej i prawej stronie pól Homoljačko polje i Brezovačko polje znajdowało się kilka mniejszych fortec (Greda, Obljaj, Vršeljak, Samograd), zbudowanych w celu kontrolowania dróg z Vreli w kierunku Otočca. W okolicy istniało około dziesięciu miejscowości o nazwie crkvina (crkva – kościół), z których niektóre zawierały kościoły. Wszystkie  zniszczono podczas podbojów tureckich.

Pod koniec XIV wieku zaatakowano teren Plitvic i okolic (Turcy), a podczas kolejnego okresu ciągłych działań wojennych znaczna część tego obszaru została opuszczona przez ludność. Region ten był pasem granicznym z monarchią Habsburgów i miejscem ciągłych konfliktów, podboju i opuszczenia terytorium przez strony walczące.

Pomimo dużej liczby stanowisk archeologicznych w rejonie Park Narodowy Jezior Plitwickich do tej pory nie były one systematycznie badane ani prezentowane w celach turystycznych i niewiele wiadomo o ich istnieniu.

Do tej pory najlepiej zbadano Krčingrad (zwany także grodem Kozjak), położony na półwyspie między jeziorem Kozjak a jeziorem Gradinsko Jezero (nazwanym od tego grodu; gradina= wzgórze). Pierwsze badania tutaj przeprowadził Emil Laszowsky w 1911 i 1912 r. Odkrył on istnienie zewnętrznych murów obronnych oraz dwóch wież w tych murach, małej prostokątnej i dużej trójkątnej. Dopiero po kolejnych stu latach, w 2008 i 2009 roku, trójkątną wieżę całkowicie wykopano i zbadano. Wieża ma kształt trójkąta równobocznego o zewnętrznej długości z każdej strony wynoszącej 16 metrów. Zakłada się, że ta wieża została wzniesiona w XIII wieku dla rycerzy Babonić i jest rzadkim przykładem średniowiecznej architektury. Ten kształt wieży jest znany tylko w trzech innych miejscach w Europie (Słowenia, Słowacja i Węgry).

Plitvice zimą
Park Narodowy Jezior Plitwickich zaprasza o każdej porze roku (za wyjątkiem niektórych szlaków) https://np-plitvicka-jezera.hr/

Pierwszy obiekt noclegowy w rejonie Parku Narodowego Jezior Plitwickich zbudowano w 1862 roku i nazwano go Turistička kuća (Dom Turystyki) na płaskowyżu Velika Poljana. Był to prostokątny, drewniany budynek, przeznaczony dla 12–15 osób, z możliwością podawania posiłków.

Wraz z ustanowieniem pokoju między monarchią Habsburgów a Imperium Osmańskim rozpoczęła się nowa era budowania dróg. Pierwszą drogę zbudowano z Plitvički Ljeskovac przez Mirić Štropina do Prijeboj w latach 1840–1852, a następnie była kontynuowana przez Jezerce do Veliki Poljana (Jezioro Kozjak). Pod koniec XIX wieku zbudowano kolejną drogę z kierunku Drežnika Grad, łączącą Jeziora Plitwickie z Karlovac.


Ceny biletów – Park Narodowy Jezior Plitwickich w 2020 (w sezonie i poza sezonem)

Warto wiedzieć, że zyski ze sprzedaży biletów przyczyniają się do ochrony przyrody Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Bilety wejściowe są ważne przez dwa kolejne dni, licząc od daty sprzedaży. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w jednym z hoteli (Bellevue, Jezero, Plitvice, Grabovac) to bilety jednodniowe możecie przedłużyć w recepcji jednego z hoteli.

Cena biletu wstępu obejmuje transport łodzią elektryczną i pociągiem panoramicznym, w ramach wybranego programu zwiedzania, ubezpieczenie gości oraz podatek od wartości dodanej.

Rezerwacja biletów nie jest konieczna dla indywidualnych odwiedzających, dotyczy ona głównie zorganizowanych grup odwiedzających.

Sprzedaż biletów jest możliwa przy wejściach 1 oraz  2 i przy wejściu pomocniczym Flora (niedaleko wejścia 2).

Uwaga!

Bilety wstępu do Parku Jezior Plitwickich są dostępne online za pośrednictwem strony z biletami. Bilety kupione w sklepie internetowym Parku Jezior Plitwickich należy przechowywać na urządzeniu mobilnym lub warto je również wydrukować. Poza tym trzeba je zatwierdzić  przy oficjalnym wejściu wybranym podczas zakupu oraz w okresie, na który bilet został zakupiony. Bynajmniej odwiedzający Jeziora Plitwickie w strefie odwiedzin z nieaktywnym biletem zostaną uznani za pozbawionych ważnego biletu i będą traktowani zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi Parku Narodowego Jezior Plitwickich.


Park Narodowy Jezior Plitwickich – dojazd i ceny parkingów

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich można dojechać drogami krajowymi:

– DC 429  od strony Zagrzebia / Zadaru (Selište Drežničko – Prijeboj)

 DC 42 od strony Ogulina (A1) (Vrbovsko – Grabovac)

– DC 52  od strony Otočaca (A1) (Vrhovine – Korenica)

Warto wiedzieć, że droga krajowa DC 429 przebiega przez wschodnią część Parku. Dodatkowo przechodzi przez dwa główne wejścia oraz strefy recepcyjne w strefie dla odwiedzających: Park Narodowy Jezior Plitwickich, wejście 1 oraz wejście 2.

Przy wejściu 1 i wejściu 2 do Parku Jezior Plitwickich, parking dla odwiedzających jest dostępny dla wszystkich rodzajów pojazdów. Parking jest płatny po wyjściu z Parku w miejscu budek z opłatami parkingowymi.

Dla przyjezdnych autobusem, przystanek autobusowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do Parku.

Koszt wstępu poza sezonem:

 • bilet jednodniowy

dorośli 180 kn/os, dzieci 7-18 lat 50 kn

 • bilet dwudniowy

dorośli 300 kn/os, dzieci 7-18 lat 80 kn

Koszt wstępu w sezonie wysokim:

 • bilet jednodniowy

dorośli 300 kn/os, dzieci 7-18 lat 120 kn

 • bilet dwudniowy

dorośli 450 kn/os, dzieci 7-18 lat 170 kn

W 2020 roku ceny zdecydowanie poszybowały do góry.


Trasy zwiedzania Park Narodowy Jezior Plitwickich:

Warto wiedzieć, że tras zwiedzania Parku Jezior Plitwickich jest kilka. To od Was zależy, który rejon Jezior Plitwickich chcecie zobaczyć. Zapraszamy do dosyć wygodnej interaktywnej mapki prezentującej mapę tras  Aby ułatwić zwiedzanie warto pobrać aplikację (bardzo przydatna!) mobilną ze wszystkimi programami wycieczek po jeziorach #PLITVICEFULLEXPERIENCE


Jak się przygotować do zwiedzania Park Narodowy Jeziora Plitwickie? Co zabrać?

Na pewno zachęcamy zaplanować zwiedzanie Parku Jezior Plitwickich we wczesnych godzinach. Poza tym wejścia do Parku otwierane są już o 7 godzinie dlatego też polecamy wyruszenie o tej godzinie. Głównie chodzi o tłok (szczególnie w sezonie) na szlakach oraz  o wysokie temperatury.

Zdecydowanie na szlak Park Narodowy Jezior Plitwickich koniecznie! zabierzcie:

 • wodę – szczególnie w upalne dni, warto zabrać jej sporą ilość. Dodatkowo trasy są długie dlatego też woda jest konieczna.
 • jedzenie – po kilkugodzinnym spacerze prowiant zdecydowanie się przyda.
 • wygodna odzież i obuwie – zdecydowanie nie zalecamy ubierania japonek. Może i trasy nie są wymagające. Natomiast spacer po drewnianych kładkach w japonkach lub butach na obcasach może nie być zbyt komfortowy i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *