Objazd w Austrii – Ilz – Riegersburg- Feldbach- Mureck

Jadąc do Chorwacji warto skorzystać z objazdu w Austrii, zdecydowanie bardziej interesującego widokowo niż trasa autostradą na Graz.

Trasa jest krótsza  o połowę i wynosi (50 km). Co ciekawe czas przejazdu zarówno autostradą jak i objazdem wynosi około 1h. Objazd rozpoczynamy w miejscowości Ilz (146 km na południe od Wiednia – autostradą A2  w kierunku Graz). Dalej trasa prowadzi  przez miejscowości Riegersburg- Feldbach- Mureck.
Trasa objazdu
Miejscowość Riegersburg zasługuje na dłuższą chwilę uwagi ze względu na swoje położenie jak i wspaniały zamek, którego początki sięgają XI wieku. Zamek usytuowany jest na bazaltowej skale, wygasłego wulkanu na wysokości 482 m.
Dla niektórych dotarcie na szczyt może być nie lada wysiłkiem, dla mniej wytrwałych w 2003 powstała kolej linowo-terenowa, która to pozwala wjechać na szczyt za 4 euro i zjechać za 2 euro. Zamek słynie z muzeum Czarownic ze względu na swoje dawne przeznaczenie. W zamku więziono bardzo dużo kobiet oskarżonych o czary, odbywały się tu procesy, tortury i egzekucje.

Trasa dojazdu

Kilka kilometrów dalej jadąc serpentynami docieramy do miejscowości Feldbach- usytuowanym w malowniczej dolinie Styrii, nieopodal granicy ze Słowenią i Węgrami.
Pierwsze wzmianki o Feldbach mówią iż założono tu osadę już w neolicie. W XV wieku miasteczko nękały liczne konflikty pomiędzy rodami magnackimi, które to doprowadziły do zniszczenia miasta. Rozwój miasta nastąpił po otwarciu kolei w 1873 r.
Podczas I wojny światowej istniał tu obóz jeniecki.
Liczba ludności na 2009 wynosiła około 4 600 osób.
Obecnie miasto jak i okolica słynie z Steirerol- “styryjskiego złota” – czyli oleju z pestek dyni o wszechstronnych właściwościach zdrowotnych.
Z miejscowości Feldbach pozostaje kilkanaście kilometrów do miejscowości Mureck graniczącej ze Słowenią. Jest to małe miasteczko, bardzo ładne i malownicze, liczące około 1 500 osób nad rzeką Mur.
W tym miejscu rozpoczyna się kolejny objazd, tym razem Słowenii….

Jedna myśl na temat “Objazd w Austrii – Ilz – Riegersburg- Feldbach- Mureck

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *