Most Pelješac – postępy w budowie mostu [aktualizacja]

Czas czytania: 3 minut

Most Pelješac ułatwi dostęp na Półwysep Peljesac

W Dubrowniku w 2018 podpisano umowę na budowę wantowego  mostu Pelješac pomiędzy “Hrvatske Ceste” a “China Road and Bridge Corporation”.  Projekt ten finansowo wspiera Unia Europejska. Wartość budowy mostu Peljesac i dróg dojazdowych szacuje się na 2,08 mld HRK. Most ma zostać ukończony do 2022 r.

Co ciekawe, pierwszy stos został wbity w dno morskie już w styczniu 2019, kiedy China Bridge & Road Cooperation rozpoczęło budowę mostu.  Most połączy chorwacki półwysep Peljesac, a przez to południową część Chorwacji, w tym Dubrownik, z chorwackim lądem. Nie będzie już potrzeby przejazdu przez fragment Bośni i Hercegowiny.

Lokalizacja mostu na Półwysep Peljesac Chorwacja

Na miejscu budowy mostu pracuje około 385 pracowników w tym- 44 z Chorwacji, a pozostali z Chin. “Ten projekt połączy Chorwację. Ma strategiczne, długoterminowe znaczenie dla całego kraju. Myślę, że wszyscy wiemy, jak ważne jest dla nas zbudowanie mostu łączącego Komarnę i Briejstę. Pozwoli to skutecznie zintegrować Pelješac i południową Chorwację z naszą siecią autostrad “- powiedział premier Andrej Pleković.

Dodatkowo most ma mieć 2,4 km długości i 55 metrów wysokości,  a także 4 pasy ruchu.

Najnowsze zdjęcia z postępu budowy mostu znajdują się poniżej:

Most Pelješac
Most na półwysep Pelješac fot. www.croatiaweek.com
Most Pelješac
Most Peljesac fot. www.croatiaweek.com
Budowa mostu na Peljesac fot. www.croatiaweek.com
Most Pelješac
Budowa mostu na półwysep Pelješac w Chorwacji  fot. www.croatiaweek.com

Most  Pelješac połączy wioskę Komarna z półwyspem Pelješac (niedaleko Brijest).

Budowa mostu ma na celu zmniejszenie liczby aut na przeprawie promowej z Ploče do Trpanj na półwyspie Pelješac.

Połączenie dwóch brzegów ma na celu również zrewitalizowanie obszaru półwyspu Pelješac i obszaru delty Neretvy. W szczególności mieszkańcy wysp Korčula, Lastovo i Mljet , ale także ludność Dubrownika, oczekuje lepszych połączeń z pozostałą częścią Chorwacji oraz  innymi miastami chorwackimi dzięki budowie mostu Pelješac.

Budowa mostu ma swoje plusy i minusy. Plusem jest łatwiejszy i szybszy dostęp na południe Dalmacji. Minusem na pewno będzie wzmożony ruch na półwyspie. Może on sporo stracić ze swojego uroku i spokoju. Rzesze turystów będą pędzić na południe w rejony Dubrownika, właśnie tędy. Minusem również jest to, że Bośnia straci wielu turystów, nawet tych “tranzytowych”. Zawsze zostawią oni parę marek w Neum, chociażby tankując tańsze paliwo niż w Chorwacji.

Na zakończenie zapraszamy do zapoznania się z poniższym filmem przedstawiającym wizualizację mostu na półwysep Peljesac w Południowej Dalmacji:

2 myśli na temat “Most Pelješac – postępy w budowie mostu [aktualizacja]

  • 29/07/19 o 11:38
    Permalink

    Zastanawia mnie czy ktoś nie mówi źle o tym, że w budowę jest zaangażowanych tak mało chorwackich pracowników. Co prawda nie znam tamtejszych realiów gospodarczych, ale zawsze takie liczby powodują u mnie jakiś niesmak. Natomiast w temacie turystyki – Bałkany od kilku lat robią się co raz bardziej popularne, więc pewnie prędzej czy później, z mostem czy bez Ci turyści i tak by na półwysep dotarli 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *