Marco Polo – 9 faktów i mitów o jego życiu

Marco Polo jest jednym z najbardziej znanych Europejczyków, który w średniowieczu udał się w podróż do Azji wzdłuż Jedwabnego Szlaku.Wokół postaci Marco Polo narosło wiele legend i mitów, które z nich są prawdą a które tylko legendą?MTI2NDY3MDEzNjQzMTE0OTc0

 1. Kwestią sporną do dziś jest  miejsce i data urodzenia Marco Polo. Podawana jest data 15.09.1254 czy jest ona prawdziwa tego nie wie nikt. Kolejnym znakiem zapytania jest jego miejsce urodzenia. Chorwaccy uczeni twierdzą, że urodził się on na chorwackiej wyspie Korcula, sceptycy twierdzą, że w Wenecji. Jako, że w owych czasach Korcula była pod panowaniem Wenecjan, bardzo prawdopodobne jest, że Marco urodził się na tejże wyspie, która szczyci się takim obywatelem.
 2. Rodzina Marco przybyła do Wenecji w 1033 roku z dalmatyńskiego miasta  Szybenik, nazwisko Polo jako kupców, właścicieli ziemi i kopalni soli pojawia się jednak w księgach miejskich Wenecji już w 971 roku.
 3. Marco Polo w wieku 15 lat opuścił Wenecję i udał się do Azji. Podróż trwała 24 lata.

 4. Nie jest prawdą, jak się często myśli, że Marko Polo przywiózł z Azji makaron. Wenecjanie znali go przed narodzinami Marco.Marco Polo
 5. Marco posługiwał się oprócz swojego ojczystego języka, 4 językami: mongolskim, perskim, arabskim, tureckim a nie znał chińskiego!

  marco polo
  Mapa podróży Marco
 6. Wspomnienia Polo z podróży “Opisanie Świata” nie zostały napisane przez Marko Polo. Napisał je pisarz z którym wspólnie odbywał karę w Genui. Pisarz nazywał się Rustichello z Pizy. Książkę  napisał w dialekcie języka starofrancuskiego, którego Rustichello nie znał. Powoduje to ogromne trudności w ustaleniu treści oryginału, niektóre ustępy książki przypuszczalnie w ogóle zaginęły. Trudności budzi też ustalenie chronologii wydarzeń – Marko Polo w swoim dziele  nie podawał dat.
 7. Wiele uczonych uważa, że Marco Polo nie odbył podróży wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Podobno Marco dopłynął najdalej do Morza Czarnego. Opisane przez niego historie są zasłyszane od innych podróżników.

  Marco Polo
  fot.rawfood-cruise.com
 8. Nie wiadomo zbyt wiele co działo się po powrocie Marko Polo do Wenecji w 1295 r. Historycy twierdzą, że powrócił on do działalności kupieckiej rodziny, założył rodzinę i miał 3 córki.
 9. W 1298 r. Marco Polo wziął udział w bitwie pod Korcula u wybrzeży Dalmacja. Niestety bitwa zakończyła się klęską i Polo trafił do niewoli w Genui.

Jedna myśl na temat “Marco Polo – 9 faktów i mitów o jego życiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *