Korczula – ruszyła budowa portu na wyspie

Czas czytania: 2 minut

Korczula – dnia 22.02.2019 ruszyła budowa nowego portu promowego i  wycieczkowców na tej dalmatyńskiej wyspie

Budowę nowego portu w  Korczula oszacowano na 10 milionów euro. Ma on być sfinansowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Transportu oraz Infrastruktury. Miejsce budowy to Žrnovska Banja (Polačišta), zaledwie pięć kilometrów od Starego Miasta w Korcula.

Bynajmniej Korczula jest jedną z najcenniejszych wysp Chorwacji, choć, co może być nieco zaskakujące, nie jest tak popularna, jak wyspy Brac czy Hvar. Wyspa Korczula leży nieco dalej na południe (zarówno ze Splitu, jak i Dubrownika), a niektóre z wygodniejszych połączeń promowych na wyspę kursują tylko latem (niestety!).

Wizualizacja nowego portu na Korculi fot. www.croatiaweek.com

Pojawiło się zapotrzebowanie na taki port. Obecne porty: zachodni i wschodni na wyspie Korcula nie są w stanie obsłużyć statków o długości przekraczającej 100 metrów.

Oczekuje się, że nowy port w Korcula, który będzie w stanie obsłużyć duże wycieczkowce i promy, zakończy się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Korcula jest jednym z największych portów w Chorwacji po Dubrowniku i Splicie, jeśli chodzi o liczbę  pasażerów. W ciągu ostatnich kilku lat Korcula odnotowała wzrost liczby pasażerów o ponad 7%.

Czy to jest dobry pomysł? Czy Korcula nie straci na tym swojego uroku? My mamy pewne wątpliwości.

Wizualizacja nowego portu na Korculi fot. www.croatiaweek.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *