Szentendre

Szentendre –  nazywane węgierskim Kazimierzem Dolnym, przez innych śródziemnomorskim miasteczkiem artystów.

Osobiście uważam, że Szentendre jedno z najbardziej bałkańskich miasteczek na Węgrzech. Świadczy o tym historia, ale po kolei.

Trochę historii Szentendre:

Tereny te najprawdopodobniej zamieszkane były już od 20 tys. lat. Mieszkali tu m.in.: Celtowie a następnie Rzymianie budując tu ” Wilczy Zamek” – obóz wojskowy. Przez wieki  miasto było zamieszkiwane przez ludy Awarów i Madziarów. Natomiast w średniowieczu w miasteczku zaczęli zamieszkiwać Serbowie.

W 1720 r. prawie 90% mieszkańców stanowiła mieszanka kulturowa i narodowościowa Serbów, Chorwatów, Greków, Słowaków i Niemców. Z tego okresu zachowała się spora część zabytków.
Od 1888 r. Miasto stało się jeszcze bardziej popularnym miejscem wypoczynku przez regularne połączenie kolejowe HEV z Budapesztem.

Co zobaczyć w Szentendre?

Miasto to mekka artystów. Znaleźć tam można wiele galerii. Natomiast najbardziej popularne to:

  • Szabó-Szamos Marzipan Museum – Muzeum Marcepanu jest to punkt obligatoryjny podczas zwiedzania. Warto po zwiedzeniu zakupić marcepan w każdej postaci. Wstęp ok. 7 zł/os.

    Szentendre wegry
    Muzeum Marcepanu

  • Foto Ter – rynek, centralny punkt miasteczka Szentendre do którego prowadzą urocze zabytkowe uliczki.
  • Cerkiew Belgradzka z XVIII w.
  • W pobliżu Cerkwi Belgradzkiej znajduje się najmniejsza na świecie cerkiew.
  • Urocze uliczki, w których warto się zgubić oraz spacer deptakiem wzdłuż Dunaju.
Jak dojechać do Szentendre?

Miasto położone jest około 20 km na północ od Budapesztu w zakolu Dunaju. Osobiście polecamy dojazd kolejką podmiejską HEV z Budapesztu. Kolejka kursuje co pół godziny. Budapeszt tak jak każda stolica należy do bardzo zakorkowanych, więc warto zostawić samochód i za kilkadziesiąt zł przejechać się pociągiem. W centrum Budapesztu należy wsiąść w H5 Batthyany Ter.  Koszt to 370 ft ( bilet 20 km).

 

Szentendre wegry

Możemy również dopłynąć statkiem z Budapesztu. Rejs trwa 1,5 h a koszt to około 2200 ft.

Warto zaplanować sobie chociaż kilka godzin na zatrzymanie się w tej uroczej miejscowości Szentendre i poczuć przedsmak bałkańskiej przygody.