Szentendre

Szentendre

Czas czytania: 6 minut

Szentendre śródziemnomorskie miasteczko artystów

Szentendre to urocze miasteczko, którego nazwa oznacza „Święty Andrzej”.Znane jest z dobrze zachowanych domów i kościołów, z których wiele zbudowano w stylu bałkańskim, ponieważ obszar ten został zasiedlony przez serbskich uchodźców. Na pewno dziś najbardziej znanymi mieszkańcami miasta są artyści, a małe galerie można znaleźć na każdym rogu ulicy.

Szentendre mapa

Poza tym Szentendre to małe barokowe miasto zbudowane na średniowiecznych ruinach, położone przy Zakolu Dunaju. Miasto uważane jest za Wioskę Artystów lub Miasteczko Malarzy. Warto wiedzieć, że podróż autobusem do Szentendre zajmuje około 40 minut. Ze względu na śródziemnomorską atmosferę i bliskość Budapesztu, jest to popularne miejsce także wśród mieszkańców i turystów.

Zdecydowanie możemy powiedzieć, że Szentendre to jedno z najbardziej bałkańskich miasteczek na Węgrzech. Poza tym świadczy o tym historia związana z Bałkanami, ale wszystko po kolei.

Trochę historii Szentendre

Zdecydowanie tereny Szentendre najprawdopodobniej zamieszkane były już od 20 tys. lat. Mieszkali tu m.in.: Celtowie a następnie Rzymianie budując tu ” Wilczy Zamek” – obóz wojskowy. Przez wieki  miasto było zamieszkiwane przez ludy Awarów i Madziarów. Natomiast w średniowieczu w miasteczku zaczęli zamieszkiwać Serbowie.

W 1720 r. prawie 90% mieszkańców stanowiła mieszanka kulturowa i narodowościowa Serbów, Chorwatów, Greków, Słowaków i Niemców. Z tego okresu zachowała się spora część zabytków.
Od 1888 r. Miasto stało się jeszcze bardziej popularnym miejscem wypoczynku przez regularne połączenie kolejowe HEV z Budapesztem.


Szentendre atrakcje

Szentendre to miasto – mekka artystów. Znaleźć tu można wiele galerii. Natomiast najbardziej popularne atrakcje Szentendre to:

Szabó-Szamos Marzipan Museum- Muzeum Marcepanu

Muzeum Marcepanu jest to punkt obligatoryjny podczas zwiedzania. Warto po zwiedzeniu zakupić marcepan w każdej postaci. Bynajmniej Muzeum Marcepanu Muzeum poświęcone jest życiu i twórczości dwóch wybitnych węgierskich cukierników: Mátyás Szamos i Károly Szabó. Wystawa pokazuje sztukę marcepanu wraz z niektórymi ich arcydziełami, takimi jak marcepanowa wersja budynku Parlamentu. (Dumtsa Jen ő utca 14, czynne codziennie od 10.00 do 18.00,Wstęp ok. 7 zł/os).

Muzeum Czekolady Dobos

Muzeum czekolady powstało w hołdzie cukiernikowi Józsefowi Dobosowi, znanemu dzięki słynnego biszkoptowi z warstwą czekolady, zwanego tortem Dobosza. Dodatkowo przysmaku można spróbować w muzealnej kawiarni. (Bogdányi utca 2, czynne od soboty do niedzieli od 10 do 18).

Skansen etnograficzny

Skansen Etnograficzny prezentuje tradycyjną węgierską architekturę wiejską z różnych regionów kraju. W skansenie można zobaczyć odtworzone domy chłopskie z XVIII-XX wieku, kamienne wiatraki, zabytkowe meble oraz sztukę ludową. (Sztaravodai út , czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9–17 od kwietnia do października oraz w godz. 10–15 od listopada do marca)

Szentendre wegry
Muzeum Marcepanu

Muzeum Ferenczy

Károly Ferenczy (1862–1917) był węgierskim impresjonistą, jednym z czołowych malarzy słynnej szkoły malarstwa Nagybánya. Studiował w Paryżu oraz mieszkał w Szentendre, Monachium i Nagybánya. W 1906 roku przeniósł się do Budapesztu i został profesorem College of Fine Arts. Jego dzieci to: Valér Ferenczy (1885–1954) -malarz, Noémi Ferenczy (1890–1957)- tkaczka gobelinów oraz Béni Ferenczy (1890–1967)- rzeźbiarz. Wszyscy oni byli znanymi przedstawicielami sztuki węgierskiej. Bynajmniej Muzeum jest hołdem dla rodziny Ferenczy. (Fő tér 6, otwarte od 10.00 do 18.00 od środy do niedzieli). 

  • Fő tér – rynek, centralny punkt miasteczka Szentendre do którego prowadzą urocze zabytkowe uliczki.
  • Cerkiew Belgradzka z XVIII w. ul. Pátriárka. Koszt wstępu do Cerkwi oraz muzeum dorośli: 600 HUF, dzieci: 300 HUF.
  • W pobliżu Cerkwi Belgradzkiej znajduje się najmniejsza na świecie cerkiew.
  • Dom Ráby Mátyás, ul. Rab Ráby tér 1

Dom Ráby Mátyás wybudowano w 1768 roku. Barokowy stylowy dom słynie z bramy z kutego żelaza oraz kamiennych okien.

  • Urocze uliczki, w których warto się zgubić oraz spacer deptakiem wzdłuż Dunaju.

Szentendre – jak dojechać?

Miasteczko Szentendre położone jest około 20 km na północ od Budapesztu w zakolu Dunaju. Osobiście polecamy dojazd kolejką podmiejską HEV z Budapesztu. Kolejka kursuje co pół godziny. Budapeszt tak jak każda stolica należy do bardzo zakorkowanych, więc warto zostawić samochód i za kilkadziesiąt zł przejechać się pociągiem. W centrum Budapesztu należy wsiąść w H5 Batthyany Ter.  Koszt to 370 ft ( bilet 20 km).

Szentendre wegry

Możemy również dopłynąć statkiem z Budapesztu. Rejs trwa 1,5 h a koszt to około 2200 ft.


Szentendre Węgry – polecane noclegi

Booking.com

Szentendre atrakcje w pobliżu

Visegrad

Visegrad, Wyszehrad to małe miasteczko leżące na północ od Szentendre. Niby nie pozorne a jednak skrywa uroczy pałac. Wyszehrad zyskał międzynarodową sławę w XIV wieku. Wtedy to król Karol I był gospodarzem dwumiesięcznej konferencji z królem czeskim oraz królem polskim. Król Karol I zbudował pierwszy pałac królewski w Wyszehradzie w XIV wieku. Pałac ten był oficjalną rezydencją królów Węgier aż do początku XV wieku. Następnie był wykorzystywany jako letnia rezydencja. W drugiej połowie XV wieku król Maciej przebudował kompleks pałacowy w stylu włoskiego renesansu. Niestety po tureckiej okupacji pałac popadł w ruinę, aż do XVIII wieku kiedy to został całkowicie pokryty ziemią. Jego wykopaliska rozpoczęły się dopiero w XX wieku i nadal trwają. Już ujawniły się pozostałości najbardziej oszałamiających elementów gotyckiego i renesansowego średniowiecznego pałacu. Muzeum sąsiaduje z miejscem wykopalisk.

Gödöllő

Gödöllő położone jest około 20 km na północny wschód od Budapesztu. Historia miasteczka Gödöllő sięga XIV wieku. Miasto słynie z Pałacu Królewskiego, który jest drugim co do wielkości barokowym zamkiem na świecie. Gödöllő odegrał także znaczącą rolę w węgierskiej historii sztuki. Między 1901 a 1920 rokiem znajdowała się tu kolonia artystów węgierskich Art Deco. Miasto jest także siedzibą Uniwersytetu Świętego Szczepana (Szent István Egyetem).

Etyek

Etyek jest jednym z głównych obszarów produkcji wina w regionie winnym Etyek-Buda, znanym przede wszystkim z Chardonnay, Savignon Blanc oraz wina musującego. W Etyek jest wiele małych oraz rodzinnych winnic. Bynajmniej prawie wszyscy w wiosce są związani z winiarstwem. Dodatkowo mała wioska Etyek, na zachód od Budapeszt, słynie z dwóch rzeczy: wina oraz produkcji filmowej. W rzeczywistości miejscowi czule określają Etyek jako węgierską Dolinę Napa oraz Hollywood w jednym. Wszystko oczywiście na znacznie mniejszą skalę. Natomiast jeśli lubicie wino lub filmy, warto odwiedzić Etyek. Natomiast bliskość Budapesztu i Szentendre sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Vác

Barokowe miasto Vác od wieków jest centrum wiary katolickiej. Miasto diecezjalne Vác jest często nazywane „miastem kościołów”. Główną atrakcją jest bez wątpienia katedra, ufundowana przez pierwszego króla Węgier, św. Szczepana. Dziś Vác jest kulturalnym oraz handlowym centrum lewego brzegu zakola Dunaju oraz dość popularnym miejscem turystycznym.

Nagymaros

Zdecydowanie głównymi atrakcjami Nagymaros są rzeka Dunaj oraz sąsiednie wzgórza Börzsöny. Wzgórza oferują piękne krajobrazy oraz liczne szlaki turystyczne. Niestety w ostatnich latach Nagymaros stał się niesławny z powodu zapory Bős-Nagymaros, planowanej budowy we współpracy ze Słowacją pod koniec lat 70. XX wieku. Bynajmniej miała ona powstać tuż obok miasta Nagymaros. Bynajmniej w wyniku nacisków ekologów przed i po 1989 r. politycy porzucili plany budowy tamy i prace, które już rozpoczęto.


Szentendre Węgry – galeria zdjęć

Szentendre opinie

Podsumowując, warto zaplanować sobie chociaż kilka dni na zatrzymanie się w tej uroczej miejscowości Szentendre i poczuć przedsmak bałkańskiej przygody.

Chorwacja