Budapeszt

Budapeszt – ponad stuletnie miasto przepełnione interesującymi kontrastami.

Budapeszt miasto podzielone przez Dunaj. Wzgórza na prawym brzegu Dunaju wznoszą się stromo nad równiną lewego brzegu. Ogólnie rzecz biorąc stuletnie wille, współczesne pałacyki, szare blokowiska, nowoczesne lśniące centra handlowe, ale i stuletnie podwórka tworzą niepowtarzalny klimat stolicy Węgier – Budapesztu. Co ciekawe efektu dodaje niezrozumiały język rozbrzmiewający dookoła.

Buda – prawy brzeg – Budapeszt

Buda leży w prawobrzeżnej części Budapesztu. Jest  ona zdecydowanie mniej rozległa niż lewobrzeżny Peszt. W Budzie dominują zielone wzgórza z tureckimi atrakcjami, kolejki górskie również i jaskinie, zabytki, luksusowe dzielnice oraz uniwersytety. Co ciekawe tempo życia Budy jest zdecydowanie spokojniejsze niż po przeciwnej stronie Dunaju.

Atrakcje Budy:

 • Gellert – hegy ( Góra Gellerta ) – 235 m.n.p.m. należy do najlepszych punktów widokowych na cały Budapeszt. Jest to strome wzgórze z budapesztańską Statuą Wolności, jakby wyrastające z Dunaju. Robi imponujące wrażenie szczególnie o zachodzie słońca. Nazwa góry pochodzi od św. Gerarda ( Gellert po węgiersku) – biskupa z XI w. , który z Góry został w beczce zepchnięty przez pogan do Dunaju. Na szczycie góry znajduje się Cytadela. Zbudowali ją Austriacy, pełniła funkcję koszar, szpitala oraz przytułku. Nieopodal Cytadeli znajduje się Pomnik Wyzwolenia – upamiętnia wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. Po zmianie ustroju, zdjęto gwiazdę.

Zachód słońca nad Dunajem i Górą Gellerta Budapeszt

 • Góra Zamkowa- Varhegy –skradła nasze serca. Już z daleka wydaje się najpiękniejszym elementem miasta, natomiast wzgórze z Pałacem przenosi nas do zupełnie innego świata. Na górę zamkową możemy się dostać autobusem, autem, pieszo lub kolejką Budavari (uruchomioną w 1870 r. i ciągle obleganą przez rzesze turystów).

Góra zamkowa w Budapeszcie

Peszt – lewy brzeg – Budapeszt

Peszt stanowi lewobrzeżną część Budapesztu, jest on prawie całkowicie płaski, zdominowany przez urzędy, hotele, banki, oraz firmy. Ale i w Peszcie znaleźć możemy ciekawe zabytki, większość muzeów, plac Milenijny oraz interesujący  Lasek Miejski.

Atrakcje Pesztu:

 • Parlament – pośrodku Kossuth ter – jednego z największych placów Budapesztu wznosi się przepiękna i monumentalna budowla – Parlament.  Parlament pełni funkcję siedziby Zgromadzenia Narodowego ale i również znajduje się tam najcenniejsza relikwia państwowa Węgrów – korona św. Stefana wraz z pozostałymi insygniami władzy. W południowej części placu Kossuth ter stoi pomnik Franciszka II Rakoczego – księcia i przywódcy powstania przeciw Habsburgom. Warto też zwrócić uwagę na czarny obelisk z datą 1956 r i płonącym zniczem. Jest on symbolem powstania węgierskiego, które zakończyło się krwawo.
Budapeszt, Budapeszt parlament
Budapeszt parlament
 • Vaci utca – kolorowy deptak z markowymi sklepami, który kończy się przed zabytkową halą targową  – Vasarcsarnok. Aż do późnego wieczora Vaci utca – rozbrzmiewa różnorodnością języków i gwaru.
 • Wielka Synagoga – największa czynna synagoga w Europie. Świątynie stojącą przy malutkim placu Herzla, zbudowano w XIX w. w przepięknym stylu mauretańskim.
 • Terror Haza Muzeum – nieopodal ruchliwego placu Oktogon, wznosi się groźnie wyglądająca budowla z wielkim napisem Terror. Jest to Muzeum Totalitaryzmu w którym przedstawiona jest historia przez którą Węgrzy przechodzili w XX w.
 • Plac Bohaterów lub Plac Milenijny powstał na pamiątkę tysiąclecia istnienia państwa węgierskiego. Warto zwrócić uwagę na 36 – metrową kolumnę zwieńczoną postacią archanioła Gabriela trzymającego koronę węgierską. Co ciekawe, wg. legendy tak właśnie ujrzał go król Stefan – założyciel Węgier.
 • Zamek Vajdahunyad – (Vajdahunyadvar) w Lasku Miejskim – to kolejny zbytek, który wyjątkowo wpadł mi w oko. Budowla przypomina nieco zamek Draculi, jednak nie ma z nim nic wspólnego. Zamek składa się z 4 głównych części: romańskiej, gotyckiej, przejściowej oraz renesansowo-barokowej. Rozmaite wieże i wieżyczki nadają zamkowi bajkowego charakteru.
Zamek Vajdahunyad w Lasku Miejskim w Budapeszcie

Dunaj i mosty

Warto wiedzieć, ze regulację Dunaju przeprowadzono w połowie XIX w. Przedtem tworzyła rozległe bagna, a podczas wiosennych powodzi całkowicie oddzielała Budę od Pesztu. Co ciekawe najbardziej okazałym i najstarszym (1872- 1849) jest most łańcuchowy im. Szechenyiego strzeżony przez kamienne lwy. Kolejny równie okazały jest most Małgorzaty ( Margrit – hid) z 1872 -1876. Kolejnym ciekawym mostem jest Erzsebet – hid ( Most Elżbiety) wyróżniający się lekkością. Swego czasu był największą na świcie konstrukcją o tak dużej rozpiętości jednego łuku 290 m.  Następny most, który zasługuje na uwagę to Most Wolności, który odznacza się ażurową stalową konstrukcją zwieńczoną herbem Węgier oraz figurami mitycznych ptaków. Niegdyś nosił nazwę cesarza Franciszka Józefa, który osobiście dokonał jego otwarcia.

Budapeszt, Węgry, co zobaczyć, Dunaj
Most Łańcuchowy Széchenyi lánchíd w Budapeszcie
Wyspa Małgorzaty – Budapeszt

Margit- sziget – Wyspa Małgorzaty- jedna z trzech budapesztańskich wysp na Dunaju. Leży ona prawie w centrum Budapesztu. Ma 2,5 km długości i ok 500 m szerokości. Jest wielkim parkiem pełnym ogrodów, obiektów sportowych i lokali gastronomicznych. Rzymianie wznieśli tu niewielką twierdzę oraz wille. Natomiast co ciekawe w średniowieczu była to kościelna twierdza z licznymi kościołami i twierdzami. Co więcej, nazwa wyspy wiąże się z córką króla Beli IV, która żyła w tutejszym klasztorze jako votum przeciwko najazdowi tatarskiemu. Małgorzata żyła i umarła na wyspie. W czasach tureckich klasztor wypełnił harem.

Ostatecznie w  1908 r. władze miejskie wykupiły wyspę,  jednocześnie udostępniono ją dla zwiedzających. Jednak bezpłatny wstęp wprowadzono dopiero w 1919 r. podczas rządów Węgierskiej Republiki Rad.

Obecnie na wyspę można się dostać pieszo, autobusem ( 26 ) tramwajem lub tramwajem wodnym (1, 1A, 4,6).

Tramwaj nr 2 Budapeszt
Trasa tramwaju nr 2 w Budapeszcie jest uznawana za jedną z najciekawszych. Wiedzie ona wzdłuż Dunaju.

Atrakcje w pobliżu Budapesztu

 • Szentendre – co ciekawe do  tego miasteczka ściągają rzesze turystów. W ciepłe wieczory przyjeżdżają tu również sami budapesztańczycy. Więcej z naszej relacji o Szentendre -> tutaj.
 • Wyszechrad – niegdyś stolica Węgier w co trudno uwierzyć. O tej pięknej historii świadczą szczątki potężnych fortyfikacji sięgających Dunaju.
 • Budapeszt jest również świetnie skomunikowany z miejscowościami nad Balatonem. Zdecydowanie polecamy wycieczkę do Siofok i Tihany.
Szentendre, Węgry
Szentendre – bałkańskie miasteczko na Węgrzech

Podsumowując, przedstawiliśmy tylko kilka najważniejszych atrakcji Budapesztu.  Ponadto stolica Węgier aż kipi od zabytków. Warto wybrać się chociaż na kilka dni, szczególnie teraz gdy mamy łatwy dojazd z Polski zarówno autem, pociągiem jak i autokarem. Nie ma się czego bać jeśli chodzi o barierę językową. Wystarczy j. angielski. Zdecydowanie polecamy Budapeszt a za kilka miesięcy znów tam będziemy.