Budapeszt

Budapeszt atrakcje

Czas czytania: 8 minut

Stolica Węgier – Budapeszt podzielona jest przez rzekę Dunaj. Wzgórza na prawym brzegu Dunaju wznoszą się stromo nad równiną lewego brzegu. Ogólnie rzecz biorąc stuletnie wille, współczesne pałacyki, szare blokowiska, nowoczesne lśniące centra handlowe, ale i stuletnie podwórka tworzą niepowtarzalny klimat stolicy Węgier – Budapesztu. Co ciekawe efektu dodaje niezrozumiały język rozbrzmiewający dookoła.


Budapeszt mapa

Budapeszt – Buda

Buda leży w prawobrzeżnej części Budapesztu. Jest  ona zdecydowanie mniej rozległa niż lewobrzeżny Peszt. W Budzie dominują zielone wzgórza z zabytkami, luksusowe dzielnice oraz uniwersytety. Co ciekawe tempo życia Budy jest zdecydowanie spokojniejsze niż po przeciwnej stronie Dunaju.

Budapeszt atrakcje

Wzgórze Gellerta

Gellert – hegy ( wzgórze Gellerta ) – 235 m.n.p.m. należy do najlepszych punktów widokowych na cały Budapeszt. Jest to strome wzgórze z budapesztańską Statuą Wolności, jakby wyrastające z Dunaju. Robi imponujące wrażenie szczególnie o zachodzie słońca. Nazwa góry pochodzi od św. Gerarda ( Gellert po węgiersku) – biskupa z XI w. , który z Góry został w beczce zepchnięty przez pogan do Dunaju. Na szczycie góry znajduje się Cytadela. Zbudowali ją Austriacy, pełniła funkcję koszar, szpitala oraz przytułku. Nieopodal Cytadeli znajduje się Pomnik Wyzwolenia – upamiętnia wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. Po zmianie ustroju, zdjęto gwiazdę.

Zachód słońca nad Dunajem i Górą Gellerta Budapeszt

Wzgórze zamkowe Budapeszt

Góra Zamkowa- Varhegy -skradła nasze serca. Już z daleka wydaje się najpiękniejszym elementem miasta, natomiast wzgórze z Pałacem przenosi nas do zupełnie innego świata. Na górę zamkową możemy się dostać autobusem, autem, pieszo lub kolejką Budavari (uruchomioną w 1870 r. i ciągle obleganą przez rzesze turystów).

Varnegyed na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie na Węgrzech znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto jest ono jednym z najważniejszych miejsc do zobaczenia w Budapeszcie. Jest to świetnie miejsce ponieważ duża część zabytków skupiona jest na tym wzgórzu, ale jest to również miejsce gdzie możemy bezpłatnie zwiedzać (np. Spacer po dziedzińcu  Zamku Królewskiego jest bezpłatny i otwarty przez cały rok) lub w bardzo przystępnej cenie (np. opłaty za muzeum w budynkach Zamku Buda lub wejście do kościoła Macieja).

Kolejną zaletą zwiedzania wzgórza zamkowego jest fakt, że możemy  stąd robić najlepsze – bezpłatne – panoramiczne ujęcia Dunaju i miasta (lub z  Cytadeli na Wzgórzu Gellerta) – w dzień oraz w nocy, ponieważ większość atrakcji wzdłuż Dunaju jest oświetlona nocą. Na uwagę zasługuje również Baszta Rybacka wyglądająca jak z bajki Disneya.

Góra zamkowa nie jest zbyt duża pod względem wielkości, ale jest wypełniona zabytkami, które mogą wypełnić czas zwiedzania na jeden pełen dzień zwiedzania Budapesztu.

Budapeszt
Budapeszt tramwaj nr 2. Nasz ulubiony środek transportu, który omija korki stolicy Węgier. Trasa linii nr 2 wiedzie po stronie Pesztu, wzdłuż Dunaju. Gorąco polecamy!

Najważniejsze atrakcje w dzielnicy zamkowej na Wzgórzu Zamkowym Buda w Budapeszcie

  • Kościół Macieja  na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
  • Baszta Rybacka  na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
  • Zamek  Królewski / Pałac Królewski  (Galeria Narodowa i Muzeum Historyczne w Budapeszcie znajdują się w samym zamku) na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
  • Faust Wine Cellar  na doskonałą wycieczkę po winnicach w piwnicach Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie
  • Kolejka linowa  na wzgórze zamkowe w Budapeszcie

Ponadto niektóre gorąco polecane miejsca do zobaczenia są następujące:

  • Cafe Ruszwurm  (cukiernia od XIX wieku) na wzgórzu zamkowym
  • Szpital w Muzeum  Skalnym (szpital i bunkier zbudowany pod skałami Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie w latach 194 i 1960) otwarty od poniedziałku do niedzieli (od 10.00 do 20.00)
  •  Węgierska Galeria Narodowa  – zbiór najlepszych dzieł sztuki węgierskich artystów od średniowiecza do XXI wieku (czynny od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00)
  •  Muzeum Historii Budapesztu  (czynne od wtorku do niedzieli od 10 rano do 16 po południu w dni powszednie i od 10 rano do 6 po południu w weekendy)
  • Kościół Marii Magdaleny na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
  • Muzeum Apteki ( Arany Sas Muzeum) na Zamku na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie – małe, ale fascynujące muzeum medyczne
  • Węgierskie Muzeum Wojskowe na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
  • Muzeum Telefonii Węgierskiej na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie
Góra zamkowa w Budapeszcie

Budapeszt – Peszt atrakcje

Peszt stanowi lewobrzeżną część Budapesztu, jest on prawie całkowicie płaski, zdominowany przez urzędy, hotele, banki, oraz firmy. Ale i w Peszcie znaleźć możemy ciekawe zabytki, większość muzeów, plac Milenijny oraz interesujący Lasek Miejski.

Parlament Budapeszt

Pośrodku Kossuth ter – jednego z największych placów Budapesztu wznosi się przepiękna i monumentalna budowla – Parlament. Parlament pełni funkcję siedziby Zgromadzenia Narodowego ale i również znajduje się tam najcenniejsza relikwia państwowa Węgrów – korona św. Stefana wraz z pozostałymi insygniami władzy. W południowej części placu Kossuth ter stoi pomnik Franciszka II Rakoczego – księcia i przywódcy powstania przeciw Habsburgom. Warto też zwrócić uwagę na czarny obelisk z datą 1956 r i płonącym zniczem. Jest on symbolem powstania węgierskiego, które zakończyło się krwawo. Co warto wiedzieć, Parlament można zwiedzać. Koszt wstępu dla osoby dorosłej wynosi 3500 HUF (w przeliczeniu to około 44 zł).

Budapeszt, Budapeszt parlament
Budapeszt parlament

Vaci utca 

Vaci utca to kolorowy deptak z markowymi sklepami, który kończy się przed zabytkową halą targową  – Vasarcsarnok. Aż do późnego wieczora Vaci utca – rozbrzmiewa różnorodnością języków oraz gwaru.

Wielka Synagoga

Wielka Synagoga to największa czynna synagoga w Europie. Świątynie stojącą przy malutkim placu Herzla, zbudowano w XIX w. w przepięknym stylu mauretańskim.

Terror Haza 

Nieopodal ruchliwego placu Oktogon, wznosi się groźnie wyglądająca budowla z wielkim napisem Terror. Jest to Muzeum Totalitaryzmu w którym przedstawiona jest historia przez którą Węgrzy przechodzili w XX w.

Plac Bohaterów 

Plac Bohaterów nazywany również jako Plac Milenijny powstał na pamiątkę tysiąclecia istnienia państwa węgierskiego. Warto zwrócić uwagę na 36 – metrową kolumnę zwieńczoną postacią archanioła Gabriela trzymającego koronę węgierską. Co ciekawe, wg. legendy tak właśnie ujrzał go król Stefan – założyciel Węgier.

Zamek Vajdahunyad 

Zamek Vajdahunyad – (Vajdahunyadvar) w Lasku Miejskim – to kolejny zbytek, który wyjątkowo wpadł nam w oko. Budowla przypomina nieco zamek Draculi, jednak nie ma z nim nic wspólnego. Zamek składa się z 4 głównych części: romańskiej, gotyckiej, przejściowej oraz renesansowo-barokowej. Rozmaite wieże i wieżyczki nadają zamkowi bajkowego charakteru.

Zamek Vajdahunyad w Lasku Miejskim w Budapeszcie

Termy Budapeszt

Termy Szechenyi zbudowano w 1913 r. Co ciekawe to najczęściej odwiedzana i ceniona atrakcja w mieście Budapeszt.  Oprócz leczniczych naturalnych wód w 18 basenach, znajduje się tam 10 saun / kabin parowych oraz miejsc do relaksu. Neobarokowy pałac zbudowano specjalnie na potrzeby termy Szechenyi. Warto wiedzieć, że Węgry od wielu stuleci są krajem pełnym term (a Budapeszt nazywany jest miastem łaźni). Począwszy od rzymskich osadników, którzy zbudowali tutaj pierwsze łaźnie uzdrowiskowe. Poprzez XVI-wiecznych okupantów tureckich którzy zbudowali wiele słynnych i odnowionych łaźni tureckich w Budapeszcie zgodnie z XIX-wiecznymi naturalnymi trendami medycznymi. Piękny budynek łaźni spa zaprojektował sam Gyozo Czigler (Győző Czigler), który rozpoczął budowę Szechenyi Furdo w maju 1909 roku.

Łaźnie tureckie

Każda łaźnia turecka w Budapeszcie ma swój własny charakter. Na przykład łaźnia Kiraly ma najbogatszą historię i jest najtańszą łaźnią turecką w Budapeszcie. Wszystkie łaźnie tureckie zbudowano  po stronie Budy, czyli pagórkowatej stronie krasowej z dużą ilością naturalnie ciepłych wód pod ziemią (głównym mechanizmem rozpuszczania jest kwas węglowy oraz utlenianie siarczków). Warto wiedzieć, że łaźnie tureckie zostały zbudowane w latach 1550-1600.

Następne są Łaźnie Rudas. Są one prawdopodobnie najpopularniejsze zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Łaźnia turecka Rudas jest dość przestronna w rzeczywistości można ją nazwać kompleksem basenowym. Niedawno odnowiono zarówno wnętrze, jak i zewnętrzną łaźnię Rudas, duży basen (oddzielne opłaty za wstęp do łaźni tureckich i nowoczesnych basenów), a także dodano dodatkowe łaźnie termalne.

Łaźnia turecka Veli Bej znajduje się na Wyspie Małgorzaty. Jest to najstarsza część dawnej Łaźni Csaszar (Csaszarfurdo), tuż obok  Łaźni Lukacsa, kolejnej łaźni termalnej o właściwościach leczniczych. Wody termalne przepływają przez wanny 4 razy dziennie (naturalnie spływają z podziemia), więc nie ma potrzeby sterylizacji i używania chloru.


Rzeka Dunaj

Warto wiedzieć, ze regulację Dunaju przeprowadzono w połowie XIX w. Przedtem tworzyła rozległe bagna, a podczas wiosennych powodzi całkowicie oddzielała Budę od Pesztu. Co ciekawe najbardziej okazałym i najstarszym (1872- 1849) jest most łańcuchowy im. Szechenyiego strzeżony przez kamienne lwy. Kolejny równie okazały jest most Małgorzaty ( Margrit – hid) z 1872 -1876. Kolejnym ciekawym mostem jest Erzsebet – hid ( Most Elżbiety) wyróżniający się lekkością. Swego czasu był największą na świcie konstrukcją o tak dużej rozpiętości jednego łuku 290 m.  Następny most, który zasługuje na uwagę to Most Wolności, który odznacza się ażurową stalową konstrukcją zwieńczoną herbem Węgier oraz figurami mitycznych ptaków. Niegdyś nosił nazwę cesarza Franciszka Józefa, który osobiście dokonał jego otwarcia.

Budapeszt, Węgry, co zobaczyć, Dunaj
Most Łańcuchowy Széchenyi lánchíd w Budapeszcie

Wyspa Małgorzaty 

Margit- sziget – Wyspa Małgorzaty- jedna z trzech budapesztańskich wysp na Dunaju. Leży ona prawie w centrum Budapesztu. Ma 2,5 km długości i ok 500 m szerokości. Jest wielkim parkiem pełnym ogrodów, obiektów sportowych i lokali gastronomicznych. Rzymianie wznieśli tu niewielką twierdzę oraz wille. Natomiast co ciekawe w średniowieczu była to kościelna twierdza z licznymi kościołami i twierdzami. Co więcej, nazwa wyspy wiąże się z córką króla Beli IV, która żyła w tutejszym klasztorze jako votum przeciwko najazdowi tatarskiemu. Małgorzata żyła i umarła na wyspie. W czasach tureckich klasztor wypełnił harem.

Ostatecznie w  1908 r. władze miejskie wykupiły wyspę,  jednocześnie udostępniono ją dla zwiedzających. Jednak bezpłatny wstęp wprowadzono dopiero w 1919 r. podczas rządów Węgierskiej Republiki Rad.

Obecnie na wyspę można się dostać pieszo, autobusem ( 26 ) tramwajem lub tramwajem wodnym (1, 1A, 4,6).

Tramwaj nr 2 Budapeszt
Trasa tramwaju nr 2 w Budapeszcie jest uznawana za jedną z najciekawszych. Wiedzie ona wzdłuż Dunaju.

Budapeszt Węgry – polecane noclegi

Booking.com

Komunikacja miejska Budapeszt

Budapeszt jest rozległą metropolią i dodatkowo stolicą. Jak wiadomo stolice o każdej porze dnia i nocy lubią byc zakorkowane. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją poruszania się po stolicy Węgier jest komunikacja miejska. Spokojnie możemy powiedzieć, że komunikacja miejska w Budapeszcie jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w Polsce. Nie chodzi tu o wygląd taboru tramwajów, autobusów czy metra ale o komunikację i możliwość szybkiego przemieszczania się po tak zakorkowanej stolicy jaką jest Budapeszt.


Webcamera Budapest

Jeśli stęskniliście się podobnie jak my za Budapesztem, polecamy kamerę na żywo z Budapesztu prosto na wyspę oraz most Małgorzaty tutaj


Atrakcje w pobliżu Budapesztu

  • Szentendre – co ciekawe do  tego miasteczka ściągają rzesze turystów. W ciepłe wieczory przyjeżdżają tu również sami budapesztańczycy. Więcej z naszej relacji o Szentendre -> tutaj.
  • Wyszechrad – niegdyś stolica Węgier w co trudno uwierzyć. O tej pięknej historii świadczą szczątki potężnych fortyfikacji sięgających Dunaju.
  • Budapeszt jest również świetnie skomunikowany z miejscowościami nad jeziorem Balaton. Zdecydowanie polecamy wycieczkę do Siofok i Tihany.
Szentendre, Węgry
Szentendre – bałkańskie miasteczko na Węgrzech

Budapeszt ceny

Oczywiście ceny w stolicy Węgier są zdecydowanie wyższe, niż w innych miastach mniej turystycznych czy popularnych wśród turystów.

  • 1 chleb: 300–500 Ft / 0,8–1,2 EUR
  • 1 litr mleka: 190-240 Ft / 0,7-1 EUR
  • butelka piwa: 200 Ft / 0,8 EUR
  • 1 butelka wina stołowego: 500-3000 Ft / 2-12 EUR
  • Jedzenie w restauracji: 3500-5000 Ft / 14-20 EUR
  • Jedzenie w restauracji typu fast food: 1500-1500 Ft / 3-5 EUR
  • 1 litr benzyny / benzyny (oktan 95): 450 Ft / 1,5 EUR
  • Szybki Internet miesięcznie: 6-12000 Ft / 24 – 28 EUR miesięcznie
  • Taxi: 350-500 Ft / km / 1-1,2 EUR
  • Bilet do kina: 1500 Ft / 5 EUR
  • Opłata za wstęp do muzeum: 500-1200 Ft / 2-5 EUR
  • Opłata za wstęp do basenu: 1500 – 3500 Ft / 5 – 12 EUR

Podsumowując, przedstawiliśmy tylko kilka najważniejszych atrakcji Budapesztu. Ponadto stolica Węgier aż kipi od zabytków. Warto wybrać się chociaż na kilka dni, szczególnie teraz gdy mamy łatwy dojazd z Polski zarówno autem, pociągiem jak i autokarem. Nie ma się czego bać jeśli chodzi o barierę językową. Wystarczy j. angielski. Zdecydowanie polecamy Budapeszt a za kilka miesięcy znów tam będziemy.

Powiązane artykuły:

Balaton – węgierskie morze i jego atrakcje

Chorwacja