Węgry

Węgry – “Polak, Węgier dwa bratanki”

Nie bez powodu przysłowie: “Polak, Węgier dwa bratanki” jest aktualne do dziś. Historia Polski i Węgier jest w niektórych etapach historii jest bardzo podobna. To dzięki królowi Ludwikowi Andegaweńskiemu (1342-1382 ) Państwo Węgierskie osiągnęło swoją potęgę. Węgry obejmowały swoją powierzchnią tereny od Adriatyku po Morze Czarne i skutecznie broniły Europę przed najazdami Tureckimi.

Po II Wojnie Światowej Węgry wcielono do bloku wschodniego i były one pod rządami ZSRR. Pamiętne Powstanie węgierskie w 1956 r, będące próbą odzyskania wolności, zakończyło się fiaskiem.

W 1990 r. po obaleniu ZSRR przeprowadzono demokratyczne wybory, a w 2004 r. Węgry przystąpiły do Unii Europejskiej.

Węgry to malownicze (szczególnie w północno-zachodnich rejonach) państwo Europy Środkowej. Przez jego terytorium przepływają 3 rzeki Dunaj, Cisa i Drawa. Węgry kojarzą się nam w pierwszej kolejności z największym jeziorem Europy Środkowej – Balaton. A mało kto wie, że w miejscowości  Hévíz znajduje się największe naturalne  jezioro termiczne w Europie pod nazwą  Hévíz (temperatura wody waha się od 24 °C zimą do 36 °C latem).

Do największych miast oprócz stolicy Węgier – Budapesztu, należą:

  • Debreczyn  ( dwukrotnie pełnił on funkcję stolicy Węgier – w 1849 i 1944,miasto składa się z dwóch części – uzdrowiska i centrum);
  • Segedyn ( określa się też często jako “Miasto słońca”, bowiem ma bardzo dużo słonecznych godzin w roku w porównaniu z innymi węgierskimi miastami);
  • Miszkolc  (w życiu miasta coraz większą rolę rolę odgrywa turystyka. Najpopularniejszą atrakcją jest Miszkolc-Tapolca, Barlangfurdo- kąpielisko w jaskini )
  • Pecz (w mieście znajdują się liczne zabytki, w tym meczety pozostałe po okupacji tureckiej (1543–1686). Cmentarz wczesnochrześcijański w Peczu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 r.)
  •  Győr ( leży on w połowie drogi między Wiedniem i Budapesztem, Poznań jest miastem Partnerskim).

Budapeszt- węgierska stolica

Budapeszt, Węgry, Parlament w Budapeszcie, zabytki, co zaobaczyć

Budapeszt to największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Powstało w latach 1872–1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju  oraz Pesztu – na lewym brzegu Dunaju. Jest 8 stolicą  pod względem zaludnienia w Europie.

Budapeszt jest niezwykle bogaty w atrakcje przyrodnicze. M. in są to jaskinie  system jaskiń i podziemi we Wzgórzu Zamkowym), źródła, skupiska cennych roślin. W sercu miasta znajduje się Góra Gellerta (235 m n.p.m.) – jest to położone na południe od zamku w Budzie dolomitowe wzgórze, wznoszące się 140 m nad poziom Dunaju, posiadające liczne źródła termalne i jaskinie. Na szczycie wzgórza Austriacy wybudowali cytadelę. Wierzchołek góry to również znakomity punkt widokowy na Peszt i zakole Dunaju.

Balaton – węgierskie morze

Balaton to centrum rekreacji i turystyki na WęgrzechSezon turystyczny nad tym jeziorem tektonicznym, trwa od czerwca do końca sierpnia. Średnia temperatura wody  wynosi około 23 °C w okresie letnim. Inne atrakcje turystyczne to m.in.: żeglowanie, wędkarstwo oraz zwiedzanie  – winnic na północnym brzegu oraz tętniących życiem kurortów na południu. Węgry nie mają dostępu do morza, stąd nazwa Balatonu “węgierskie morze”.

Zapraszamy do naszych pozostałych wpisów o Węgrzech:

Szentendre – http://naszepodroze.edu.pl/szentendre-balkanskie-miasteczko-na-wegrzech/