Łeba

Czas czytania: 5 minut

Łeba miasto, kurort tętniące życiem i gwarem w sezonie letnim.

Łeba - hotel Neptun
Łeba – hotel Neptun

Miasto położone jest w województwie pomorskim na Wybrzeżu Słowińskim. Warto wiedzieć, że Łeba prawa miejskie otrzymała w 1357 r. W I- III wieku n.e. Miasto była zamieszkiwana przez Gotów, pozostałością po nich są kamienne kręgi w okolicznych wsiach. Co ciekawe, w V w. zajęli ten teren Słowianie.   Dodatkowo miejscowość powstała po rozstąpieniu się Jezior Sarbsko i Łebsko na Mierzei Łebskiej. Tę miejscowość zbudowali Pomorzanie mówiący językiem kaszubskim. Od XIII w. rozpoczęli napływ kolonizatorzy niemieccy – stąd wiele pozostałości poniemieckich. W 1912 r. w okolicach Łeby i Smołdzina było trzęsienie ziemi. Obecnie Łeba słynie ze swoich warunków naturalnych wpływających na leczenie chorych z układem oddechowym.

Łeba jest również kojarzona ze Słowińskim Parkiem Narodowym w którym znajdują się wydmy

W Rąbcedzielnicy miasta na Mierzei Łebskiej podczas II Wojny Światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni  rakietowej Rheintochter. Perłą architektury jest zameczek z przełomu XIX w i XX w.- obecny Hotel Neptun.

Miasto Łeba posiada wiele plaż, jednak najbardziej popularne są plaże A i C przy hotelu Neptun, oraz plaża B – ciągnąca się od falochronu w kierunku zachodnim. Spacerem można również z tej plaży dojść na Łącką Wydmę – około 9 km.

Jezioro Łebsko
Jezioro Łebsko

Miasto jest słynne również z dostępu do Słowińskiego Parku Narodowego. Wybrzeże Bałtyku w granicach między Rowami a Łebą jest unikatowym fragmentem polskiego wybrzeża, gdzie wiatr i piasek tworzą cudny krajobraz. Na terenie Parku występują wydmy różniące się genezą, wyglądem oraz historią. Przyczyną zniszczenia szaty roślinnej na tym obszarze i zasypania jej piaskiem była działalność człowieka. Świadczą o tym węgielki drzewne z pożaru lasu.

Zachodnią i wschodnią część Mierzei Łebskiej zajmują wydmy charakteryzujące się ruchliwością do 3 m/rok. Środkową część Mierzei – ok. 5 km stanowią wydmy wędrujące z prędkością 2-10 m/rok

Skutkiem tego procesu jest wtargnięcie wydm do Jeziora Łebsko. Największa z wydm to Łącka Wydma, mierząca obecnie ok. 30 m. Po dotarciu na jej szczyt rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.