Komarno

Komarno – wieś usytuowana w powiecie jeleniogórskim w Górach Kaczawskich

Komarno Leży u podnóża najwyższego szczytu Gór Kaczawskich- Skopca (724 m.n.p.m.) z którego roztacza się przepiękna panorama na Pasmo Karkonoszy począwszy od Karpacza po Szklarską Porębę i w dolinie na Jelenią Górę.  Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1305 r., kiedy była to miejscowość szlachecka. Wcześniej, wieś było znacznie rozbudowane i zaliczone do jednych z większych miejscowości w Kotlinie Jeleniogórskiej.

W drugiej połowie XIX w. ze względów na malownicze położenie było popularnym ośrodkiem turystycznym. W czasie II Wojny Światowej wieś była miejscem, gdzie przechowywano cenne zbiory archiwalne. Warto wiedzieć, że przez miejscowość przechodzi wiele szlaków pieszych i rowerowych.

Komarno co warto zobaczyć:

  • Zespół pałacowy w Komarnie, z połowy XVII w., przebudowany w XIX w. Historycy twierdzą, ze na miejscu Pałacu mógł stać wybudowany w XIII wieku zamek, jednak nie zachowały się żadne dowody. Pierwszym  rodem w Komarnie, który rządził majątkiem był ród von Zedlitz. Następnie pałac był własnością m.in. Johana Augusta von Bothmar, generała Lindera, rodziny von Stosch oraz rodziny Loesch.  W 1842 r. nastąpiła gruntowna przebudowa pałacu, zasypano otaczającą zamek fosę, a w miejscu wieży wybudowano jadalnię.
  • Jednonawowy Kościół katolicki  św. Jana Chrzciciela – pochodzi  z początku XIV w. W XV w. został przebudowany, a w 1780 roku rozbudowany.
  • Wybudowany w latach 1769-1772 Kościół św. Jacka służył miejscowej społeczności ewangelickiej.
  • Stare krzyże kamienne,  stanowiące część muru, który otaczał kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Obecnie są porozstawiane na terenie przykościelnym.
Śnieżka - panorama, Śnieżka, Śnieżka karkonosze
Śnieżka – panorama z Komarno