Kołobrzeg

Czas czytania: 3 minut

Kołobrzeg perła Bałtyku

Kołobrzeg  jest obecnie jednym z największych uzdrowisk w Polsce. Ci ciekawe, główna funkcja miasta turystyczno – uzdrowiskowa sprawia, że Kołobrzeg jest bardzo atrakcyjny turystycznie nie tylko dla kuracjuszy sanatoriów. Z pewnością, do odwiedzenia Kołobrzegu zachęca interesująca historia miasta oraz liczne zabytki. Wśród nich są m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz. Dodatkowo bogata oraz nowoczesna baza hotelarska z rozbudowanymi zabiegami spa jest również jednym z walorów miasta.

Kołobrzeg atrakcje:

 • Latarnia morska

  Latarnia w Kołobrzegu ma wysokość 26 m. Zasięg światła wynosi 29,6 km. Latarnia stoi tuż przy wejściu do portu. Latarnię zbudowano na prawym brzegu rzeki Parsęta, na początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Aby dojść do latarni, z centrum należy się kierować na północny zachód w stronę portu. Kołobrzeg zadbał aby było wiele miejsc do zaparkowania samochodu w pobliżu latarni. Historia samej latarni sięga XVII w. Wieże były kilkakrotnie przebudowywane. Ostatnia z nich, zbudowana była w 1909 r, niestety została wysadzona przez wojska niemieckie w marcu 1945 r. Obecnie wyglądającą latarnię wzniesiono pod koniec lat czterdziestych nie jak pozostałe przed fortem kołobrzeskim, lecz na jego głównej platformie. W 1981 r. po kapitalnym remoncie zamontowano obrotowy zestaw reflektorów halogenowych oraz przebudowano stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.

  Latarnię można zwiedzać, bilet kosztuje około 3 zł. W sezonie otwarta jest aż do późnego wieczora, tak więc polecamy szczególnie zachody słońca z tarasu.

  Latarnia morska w Kołobrzegu
  Latarnia morska w Kołobrzegu
 • Ratusz

  Ratusz to najważniejsza, świecka budowla Kołobrzegu. Co ciekawe na początku na placu ratuszowym stała imponująca gotycka budowla powstała około 1380 r. Budowla ta była siedzibą Rady Miejskiej. Dodatkowo, była ona wizytówką hanzeatyckiego miasta. “Stary” ratusz funkcjonował w swym pierwotnym kształcie do 1807 r. Co więcej, podczas oblężenia przez wojska napoleońskie został zniszczony. W latach 1829-1832 na jego ruinach oraz z wykorzystaniem zachowanych fragmentów wzniesiono nowy. Ratusz w Kołobrzegu przypomina wyglądem średniowieczny zamek o obronnym charakterze. Posiada on 5 małych wieżyczek i jedną strzelistą główną wieżę, na której mieści się tarcza zegarowa. O godzinach 9:00, 15:00 oraz 18:00 usłyszymy hejnał miejski. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Kultury i Galeria Sztuki Współczesnej.

  Na tyłach ratusza można podziwiać kolumnę kamienną, która jest częścią fragmentu pierwszego gotyckiego ratusza. Do dziś  na kolumnie widoczna jest wyrzeźbiona głowa, z którą wiąże się legenda. Co ciekawe, wg. legendy głowa należała do Jakuba Adebara, który stał na czele buntu mieszczan w 1524 roku. Bunt zakończył się sukcesem mieszczan, po którym Jakub dążył do objęcia fotela burmistrza. Jakub Adebar był niezwykle przystojnym mężczyzną, cieszył się on powodzeniem wśród zamężnych Kołobrzeżanek. Dodatkowo, nie był on lubiany w gronie kołobrzeskich rajców miejskich. Żądza władzy, nieczyste gry polityczne oraz liczne poczynania miłosne doprowadziły Jakuba do sądu. Wyrok sądu był jednoznaczny: ścięcie głowy toporem. Egzekucję przeprowadzono za ratuszem miejskim, w miejscu gdzie teraz możemy oglądać głowę Adebara. Rzeźba ta powstała ku przestrodze dla innych kołobrzeżan. Miała być świadectwem sprawiedliwości władz miejskich Kołobrzegu. Zgodnie z tradycją pogłaskanie głowy przynosi szczęście oraz spełnienie życzeń.

   

 • Fortyfikacje twierdzy

  Dodatkowo, Kołobrzeg przez wiele lat pełnił rolę twierdzy. Najwięcej fortyfikacji zbudowano w XVII i XIX w. Niektóre z fortyfikacji przetrwały do dziś. Jednocześnie przy wejściu do portu stoi Ujście na którym stoi latarnia morska. Po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. W porcie jachtowym zachowała się w całkiem dobrym stanie reduta Morast. Co ciekawe amfiteatr na ulicy Fredry 1 został wybudowany na forcie Wilczym z 1807 roku. Natomiast przy plaży widać mury kamiennego szańca.

 • Ulica Stanisława Dubois

  Ulica Dubois jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Kołobrzegu. Głównie dzięki temu, że swoim półkolistym kształtem, określa przebieg średniowiecznych murów miejskich. Uliczka jest również jezdną z najlepiej zachowanych alejek, która ocalała od zniszczeń działań wojennych. Można na niej odnaleźć kilka przedwojennych kamieniczek, pomiędzy które w latach 60. XX w. dobudowano nowe. Co ciekawe, w miejscu styku z ulicą Armii Krajowej, stała niegdyś Brama Portowa. Dziś odremontowana uliczka Dubois pełni funkcję  pełnej zieleni i uroczej promenady.

Dojazd do Kołobrzegu

Ogólnie rzecz biorąc, Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego. Co więcej, leży on w północnej części powiatu kołobrzeskiego przy ujściu rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Poza tym, Kołobrzeg jest położony na pograniczu dwóch makroregionów Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Natomiast ujściowy odcinek doliny Parsęty i wschodnia część miasta należy do Wybrzeża Słowińskiego, a  zachodni kraniec Kołobrzegu należy do Wybrzeża Trzebiatowskiego.

Co więcej z historycznego punktu widzenia Kołobrzeg leży na Pomorzu Zachodnim. W 1946 r. Kołobrzeg włączono do województwa szczecińskiego. W 1950 – 1998 roku należał do województwa koszalińskiego. Miasto podzielono na 8 części: KostrzewnoLubiniaLubostroniePodczelePrzylaskiRadzikowoRadzikowskie PrzedmieścieŻółczyce.

Jednocześnie z Kołobrzegu wychodzi droga krajowa nr 11 oraz 2 drogi wojewódzkie. Dodatkowo, Kołobrzeg to ostatni przystanek wielu pociągów zmierzających na wybrzeże. Kołobrzeski dworzec kolejowy stanowi regionalny punkt wyjazdowy dla turystów. Kołobrzeg łączy ze Szczecinem szynobus Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego. Co więcej, do miasta prowadzą dwie linie kolejowe:

 • linia kolejowa nr 404
 • linia kolejowa nr 402
 Kołobrzeg plaże i kamery

Reasumując zapraszamy na wirtualny spacer po Kołobrzegu oraz plażach pod linkiem. Co więcej wirtualne mapy znajdują się w kilku miejscach w Kołobrzegu.