Karkonosze

Karkonosze – Montes Gigantum

Nazwy Karkonosze po raz pierwszy użyto w słowiańskim dokumencie z początku XII w. Na podstawie źródeł wiadomo, że eksploatowano w górach złoża bogactw naturalnych, głównie złoto. Około XV wieku w tereny Karkonoszy przybyli Niemcy i Włosi, tzw. Walonowie. Z tych czasów pochodzi nazwa łacińska Montes Gigantum.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie całych Sudetów. Zbudowane z kilku rodzajów skał powstałych w różnych okresach czasu. Ostateczny kształt nadały im następujące po sobie zlodowacenia i związane z nimi procesy przyspieszonego wietrzenia skał.

Jednym z ciekawszych elementów panoramy Karkonoszy jest wyżynny płaskowyż  Równi pod Śnieżką. Jest on położony na średniej wysokości 1450 m. n.p.m.

Karkonosze nazywa się wyspą arktyczno – alpejskiej tundry, ponieważ występuje tu wiele roślin i zwierząt z obszarów odległych od Karkonoszy. 

Karkonosze są gęsto otoczone przez zaludnione tereny. Już w XVIII w. zostały odkryte turystycznie. Pierwsi narciarze zaczęli szusować po górach w 1880 roku. Legendarna kraina Ducha Gór – Liczyrzepy ma swoich wielu wielbicieli.

Karkonosze najważniejsze atrakcje turystyczne:

  • Karpacz – położony u stóp Śnieżki, można w nim wypocząć o każdej porze roku. Turystyka górska i narty to główne atrakcje Karpacza. Największą historyczną atrakcją jest świątynia Wang – drewniany kościół z XIII w. przeniesiony  w XIX w. z Norwegii. Do najpopularniejszych celów spacerów z Karpacza należą: Pielgrzymy, schronisko Samotnia nad Małym Stawem i Śnieżka.
  • Szklarska Poręba – leży pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami. Do największych atrakcji należą wodospady, największe w Sudetach: Szklarki i Kamieńczyk.  Miejscowość jest świetną bazą wypadową w zachodnią część Śląskiego Grzbietu Karkonoszy. Główną atrakcję stanowią Śnieżne Kotły oraz Szrenica. 
  • Szrenica –  (1 362 m.n.p.m.) to szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, kilka minut  pieszo od granicy czeskiej. Idealne miejsce widokowe na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz Czeskie Karkonosze. Nazwa Szrenica urzędowo obowiązuje od 1949 r., nazwa ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa. W rejonie Szrenicy występuje mikroklimat rodzaju alpejskiego. Na szczycie góry znajduje się schronisko Szrenica, poniżej schronisko PTTK na Hali Szrenickiej a u podnóża Schronisko Kamieńczyk.
  • Jakuszyce  – to najwyżej położona część Szklarskiej Poręby, leżą na wysokości 886 m.n.p.m., około 800 m. od przejścia granicznego polsko-czeskiego. Klimat panujący w Jakuszycach porównywalny jest z klimatem alpejskim. Na Polanie Jakuszyckiej odbywają się zawody w narciarstwie biegowym od 2012r.

Warto zobaczyć w Karkonoszach:

  • Przełęcz Karkonoska – znajduje się na wysokości 1 198m.n.p.m., między Małym Szyszakiem a Śląskimi Kamieniami. Biegnie nią granica polsko-czeska. Biorąc pod uwagę różnicę nachyleń z podjazdu z miejscowości Podgórzyn (347m.) na przełęcz wynosi 891 m. na długości około 13 km. Jest to najtrudniejszy asfaltowy podjazd w Polsce. Nachylenie miejscami dochodzi do 29 %, a średnia stromizna to 16%.
  • Wodospad Kamieńczykanajwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ma wysokość 843 m.n.p.m.. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz ma 100 m długości, a jego skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia sztucznie wykuta “Złota Jama” ze skupiskami ametystu i hematytu. Piękno Kamieńczyka docenił reżyser brytyjskiej produkcji “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, bowiem nakręcono tam sceny do tego filmu.

wodospad kamieńczyka, karkonosze

  • Cieplice Śląskie – Zdrój – znane uzdrowisko w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Początki lecznictwa sięgają tu średniowiecza. To historycznie pierwsza miejscowość skąd wyruszano kiedyś w Karkonosze.
  • Równia pod Śnieżką – płaski obszar pomiedzy Smogornią (1 489 m.n.p.m)  a Śnieżką.
  • Śnieżka – 1 603 m.n.p.m. – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Po polskiej stronie szczytu wznosi się futurystyczny budynek obserwatorium meteorologicznego oraz schronisko. Po czeskiej stronie – górna stacja wyciągu krzesełkowego z Pec pod Sniezkou oraz platforma widokowa.
  • Wielki Szyszak – 1 509 m.n.p.m. drugi pod względem wysokości szczyt polskich Karkonoszy.