Polska

Polska

Czas czytania: 6 minut

Co ciekawe Polska zajmuje 70 miejsce na świecie pod względem powierzchni państwa. Ponadto graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami. Dodatkowo nasza gospodarka jest 6 gospodarką w UE i 21 gospodarką Świata.

Najwyższym szczytem w Polsce  są Tatry Wysokie a wraz z nim Rysy ( 2 499 m.n.p.m.), natomiast najniżej położonym punktem jest depresja Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych (- 1,8 m.p.p.m.). Poza tym Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów w Europie, największym kompleksem leśnym w Polsce są Bory Tucholskie. W Polsce znajduje się 23 parków narodowych ( stan na 2009 r.).

Polska mapa

Stolica Polski -Warszawa i jej atrakcje

Stolicą Polski jest Warszawa -największe miasto oraz najbardziej zaludnione w Polsce. Warszawa usytuowana jest na Mazowszu, nad rzeką Wisłą. Ponadto Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz  gospodarczym Polski.

Legendarna etymologia Warszawy wywodzi nazwę od imion rybaka Warsa oraz jego żony Sawy. W XIV w. nazwa przez wieki ewoluowała: Warseviensis (1321r.), Varschewia (1342r.), Warschovia. Co ciekawe średniowieczna nazwa to Warszowa.

Warszawa
Panorama Warszawy

Warszawa zabytki

  • Zamek Królewski i Plac Zamkowy – główna rezydencja książąt mazowieckich. Pomimo zniszczeń w 1939 r. oraz 1944 r., zachował się bogaty wystrój sal.
  • Kolumna Zygmunta Augusta – ustawiona w 1644 r.
  • Stare Miasto w Warszawie – do dziś zachowały się zabytki  z późnego średniowiecza, układ ulic i centralnie położony rynek. Otoczone murami obronnymi ( XIII-XVI w.) z Basztą Prochową i Barbakanem.
  • Archikatedra św. Jana Chrzciciela  – gotycka katedra i miejsce pochówku książąt mazowieckich, królów, prezydentów i ważnych osobistości Polski ( Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Stefan Wyszyński).
  • Łazienki Królewskie – założone z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego w 2 połowie XVIII w.

Warszawa kamery

Jeśli chcielibyście podejrzeć co dzieje się w stolicy Polski- Warszawie polecam zajrzeć kamerki na żywo prosto z Warszawy


Flaga Polski

Flaga Polski
Flaga Polski

Najpiękniejsze miasta w Polsce

Poniższe miasta to tylko ułamek listy miast w Polsce wartych uwagi. Poniższe są najbardziej popularne. W naszych artykułach znajdziecie pozostałe ciekawe miejsca w Polsce warte uwagi.

Kraków

W sercu krakowskiego Starego Miasta wznoszą się gotyckie wieże kościoła, ponad mozaiką barokowych frontonów oraz romańskich budynków.  To symbol Krakowa. W pobliżu Starego Miasta wije się rzeka tuż przy eleganckim zarysie Wawelu lśniącego złotem, ochrą oraz czerwoną cegłą na skalistym Wzgórzu Wawelskim.  Nic dziwnego, że ponad siedem milionów odwiedzających trafia tu każdego roku.

Magiczny Kraków, Wawel
Magiczny Kraków, Wawel

Zapraszam do artykułu: Magiczny Kraków

Zakopane

Co ciekawe Zakopane od dawna nazywane jest „Zimową Stolicą Polski”. Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, mnóstwo odwiedzających udaje się do uroczego centrum – Krupówki.  Rustykalne wnętrza tradycyjnych domków góralskich zapraszają przechodniów do odwiedzenia i odpoczynku.

Olsztyn 

Olsztyn to brama do falistych i bujnych wzgórz Warmii. Odwiedzający Olsztyn mogą zobaczyć historyczne wpływy Zakonu Krzyżackiego na każdym rogu miasta.

Kazimierz Dolny 

Niegdyś główne miasto handlu zbożem nad Wisłą. Kazimierz Dolny jest obecnie prawdopodobnie najlepiej zachowanym historycznym miastem w Polsce poza Krakowem.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny panorama

Malbork

Malbork może pochwalić się pięknym zamkiem wpisanym na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto został okrzyknięty jedną z największych fortyfikacji na świecie pod względem powierzchni. Wały z czerwonej cegły wznoszą się nad okolicą. Natomiast XIII-wieczne wrota blokują wejścia, a tajemnicze groby krzyżackich zakonników kryją się w krypcie poniżej zamku.

Gdańsk

Gdańsk jest jednym z najbardziej magicznych oraz historycznych miast w Europie Północnej. Dodatkowo emanuje wyraźnym germańskim charakterem ze strzelistych gotyckich wież, starożytnego portu oraz brukowanych uliczek.

Gdańsk
Gdańsk

Zapraszam do artykułu: Gdańsk atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Gdańsku?


Hymn Polski

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Przejdziem Wisłę,

przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany- Słuchaj jeno,

pono nasi

Biją w tarabany.

 

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.


Parki Narodowe w Polsce

Parki Narodowe w Polsce
Parki Narodowe w Polsce

Od stromych piaszczystych klifów morskich na północy Polski po ośnieżone szczyty górskie na południu Polski. Zdecydowanie Parki Narodowe w Polsce są ukrytym skarbem dla miłośników przyrody. W Polsce znajdują się 23 Parki Narodowe. Na terenie Parków Narodowych w Polsce możliwe jest zwiedzanie dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej.

Wybrane Parki Narodowe w Polsce

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy jest doskonałym miejscem do odkrywania polskich najwyższych szczytów górskich. Ponadto jest to ulubiony ośrodek narciarski Polaków zimą i świetne miejsce do uprawiania turystyki pieszej przez cały rok.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy słynie z wydm ruchomych, które są pchane przez wiatr od trzech do 10 metrów rocznie. Ponadto wydmy wznoszą się na 42 metry nad poziomem morza. Słowiński Park Narodowy położony jest tuż przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Rozciąga się na powierzchni ponad 186 km kwadratowych. Dodatkowo Park leży pomiędzy dwoma jeziorami (Łebsko oraz Gardno). Osobiście polecamy pobliskie nadmorskie kurorty, Łebę lub Ustkę, które oferują piękne białe oraz długie piaszczyste plaże.

Wydmy w Łebie
Wydmy Słowiński Park Narodowy

Więcej w naszym artykule: Słowiński Park Narodowy – jego atrakcje

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy, leży w odległym południowo-wschodnim narożniku Polski. Dodatkowo graniczy z Ukrainą oraz Słowacją. Park jest znacznie mniej popularny turystycznie niż Tatrzański Park Narodowy, aczkolwiek naszym zdaniem jest świetną alternatywą dla osób szukających spokojnego oraz odosobnionego miejsca. Najwyższy szczyt Bieszczadzkiego Parku Narodowego to Tarnica. Mierzy ona zaledwie 1346 metrów nad poziomem morza, ale oferuje wspaniałe widoki na zapory i sztuczne jezioro Solina oraz historyczne cerkwie rozsiane po całym regionie.

Karkonoski Park Narodowy

W południowo-zachodniej Polsce tuż przy granicy z Czechami leży Karkonoski Park Narodowy. Jest szczególnie interesujący ze względu na osobliwie ukształtowane formacje skalne np. Pielgrzym, płaskie nagie szczyty górskie oraz dzikie muflony, które przywieziono z Korsyki i Sardynii ponad sto lat temu. Głównymi ośrodkami turystycznymi z mnóstwem opcji zakwaterowania są Karpacz oraz Szklarska Poręba.

Karkonosze mapa
Karkonosze i Karkonoski Park Narodowy mapa

Więcej o Karkonoszach w naszym artykule: Karkonosze

Woliński Park Narodowy

Wolinski Park Narodowy, obejmuje znaczną część wyspy Wolin. Park leży na zachodniej stronie polskiego wybrzeża i  obejmuje 15-kilometrowy odcinek stromych klifów morskich które z powodu erozji zanikają około 80 cm rocznie.  Woliński Park Narodowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Międzyzdrojów, które są jednym z największych kurortów nadmorskich w Polsce, niestety latem są bardzo zatłoczone.

Park Narodowy Gór Stołowych

Park obejmuje znaczną część Gór Stołowych w regionie dolnego Śląska. Ponadto Park Narodowy Gór Stołowych charakteryzujących się unikalnymi formacjami skalnymi oraz labiryntowymi pasażami. Od średniowiecza naturalne źródła w pobliskich uzdrowiskach Duszniki Zdrój oraz Polanica Zdrój znane są z właściwości leczniczych. Fryderyk Chopin odwiedził uzdrowisko Duszniki Zdrój w 1826 roku.

Kampinoski Park Narodowy

Kampinos (zwany także Puszczą Kampinoską), oddalony o 30 minut jazdy samochodem od centrum Warszawy. Jest to popularne miejsce na krótki wypad gdzie można spotkać wielu rowerzystów oraz zwykłych spacerowiczów, zwłaszcza w słoneczny dzień. Jeśli macie szczęście, możecie spotkać bobry, rysie lub łosie wędrujące między sosnami. Dla miłośników historii na tym obszarze jest wiele cmentarzy wojennych.

Białowieski Park Narodowy

Uznany za najstarszy Park narodowy w Polsce. Białowieża położona jest na północny wschód od Warszawy, w sąsiedztwie granicy z Białorusią. Dodatkowo od 1979 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki swojej bogatej różnorodności biologicznej oraz niezakłóconej przyrodzie. Co więcej część parku pozostała nietknięta od ponad 800 lat, a teraz jest dostępna tylko dla biologów pracujących na miejscu, a także małych grupy turystyczne z przewodnikiem (nie więcej niż 20 osób). W Białowieskim Parku Narodowym żyje ponad 250 ptaków, 13 płazów, siedem gadów oraz ponad 12 000 gatunków bezkręgowców, a także 59 gatunków ssaków – w tym największa populacja żubrów na kontynencie.


Panorama na Karkonosze z Komarno
Panorama na Karkonosze z Komarno
Chorwacja