Polska

Czas czytania: 3 minut
fot. wikipedia

Polska – kraj położony jest w Europie Środkowej pomiędzy Bałtykiem a Sudetami i Karpatami.

Co ciekawe Polska zajmuje 70 miejsce na świecie pod względem powierzchni państwa. Ponadto graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami. Dodatkowo nasza gospodarka jest 6 gospodarką w UE i 21 gospodarką Świata.

Najwyższym szczytem w Polsce  są Tatry Wysokie a wraz z nim Rysy ( 2499 m.n.p.m.), natomiast najniżej położonym punktem jest depresja Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych (- 1,8 m.p.p.m.). Poza tym Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów w Europie, największym kompleksem leśnym w Polsce są Bory Tucholskie. W Polsce znajduje się 23 parków narodowych ( stan na 2009r).

Łeba - hotel Neptun
Łeba – hotel Neptun

Stolicą Polski jest Warszawa -największe miasto i najbardziej zaludnione w Polsce, usytuowana na Mazowszu, nad Wisłą. Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Legendarna etymologia Warszawy wywodzi nazwę od imion rybaka Warsa i jego żony Sawy. W XIV w. nazwa ewoluowała : Warseviensis (1321r.), Varschewia (1342r.), Warschovia. Średniowieczna nazwa to Warszowa.

Zabytki  w Warszawie:

  • Zamek Królewski i Plac Zamkowy – główna rezydencja książąt mazowieckich. Pomimo zniszczeń w 1939r. oraz 1944r., zachował się bogaty wystrój sal.
  • Kolumna Zygmunta Augusta – ustawiona w 1644 r.
  • Stare Miasto w Warszawie – do dziś zachowały się zabytki  z późnego średniowiecza, układ ulic i centralnie położony rynek. Otoczone murami obronnymi ( XIII-XVI w.) z Basztą Prochową i Barbakanem.
  • Archikatedra św. Jana Chrzciciela  – gotycka katedra i miejsce pochówku książąt mazowieckich, królów, prezydentów i ważnych osobistości Polski ( Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Stefan Wyszyński).
  • Łazienki Królewskie – założone z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego w 2 połowie XVIII w.

Na zakończenie pozostałe wpisy o podróżach po Polsce:

Karkonosze – http://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/polska/karkonosze/

Komarno – http://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/polska/komarno/

Łeba – http://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/polska/leba/

Panorama na Karkonosze z Komarno
Panorama na Karkonosze z Komarno