Valtice zamek

Słyną z pałacu wpisanego razem z letnią rezydencją w Lednicach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Valtice zamek
Valtice zamek

Z pewnością Valtice zamek wydaje się bardziej dystyngowaną budowlą od zamku w  Lednicach. Dodatkowo, barokowa rezydencja, pełna przepychu dumnie spogląda na okolicę ze wzgórza.

Zamek ten jest to pełna przepychu barokowa rezydencja, w której Liechtensteinowie zamieszkiwali do 1945 r. Co ciekawe początkowo w miejscu pałacu w Valticach był średniowieczny gród, który w XII w. należał do rodu Seefeld. Kiedy trafił w ręce Liechtensteinów, zbudowali sobie tutaj jedną ze swoich ważniejszych siedzib. Ponadto, Liechtensteinowie mieszkali tutaj do 1945 roku, potem zostali oni również zmuszeni do ucieczki przed Armią Czerwoną.

Co zwiedzić w Valticach:

  • Zamek w Valticach można zwiedzać, jednak wyposażenie nie jest atrakcyjne tak jak w czasach swojej świetności. Ogólnie rzecz biorąc,  można obejrzeć piękne wnętrza ale trzeba się liczyć z dość przeciętnym wyposażeniem. Co ciekawe, trasy zwiedzania obejmują 15 oraz 21 pomieszczeń ( do wyboru)  zamku w Valticach. Dodatkowo polecamy zajrzeć na stronę zamku: www.zamek-valtice.cz
  • Naszym zdaniem, bardziej interesująca jest pałacowa winna piwnica. Warto dodać że jest to ekspozycja najlepszych czeskich win i jest jedną z najstarszych ( pochodzi z 1430 r)  oraz największych piwnic na Morawach Południowych. Co ciekawe przechowywane jest tu aż 600 tys. litrów wina. Poza tym nieopodal znajduje się Narodni salon win ze stałą możliwością spróbowania około 100 najlepszych czeskich win. Z pewnością przypadnie od do gustu koneserom.
  • Na uwagę w Valticach zasługuje Kościół Wzniebowzięcia NMP. Dodatkowo Kościół ten słynie z obrazu mistrza Rubensa. Ponadto Świątynie budowano w latach 1631-1671.
  • Świątynia Apolla. Okolice Valtic oraz Lednic obfitują w liczne zamki, pałace oraz  inne ciekawe budowle. Warto wiedzieć, że przy wschodniej części stawów (niedaleko autocampingu Apollo) stoi Apollonuv chram. Został on zbudowany w latach 1817 – 1819. Ponadto wyróżnia się  8 – doryckimi kolumnami.
  • Na zakończenie warto zobaczyć Świątynię Diany. Jest ona usytuowana nieco dalej na północny wschód od Valtic, niedaleko drogi do Brzecławia (Breclav) Dodatkowo nazywana jest Rendez – vous. Co ciekawe została zbudowana w latach 1810 – 1812. Konstrukcją świątyni przypomina rzymski łuk triumfalny.