Valtice

Valtice – słyną z pałacu wpisanego razem z letnią rezydencją w Lednicach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Valtice zamek
Valtice zamek

Zamek w Valticach wydaje się bardziej dystyngowaną budowlą od Lednic. Barokowa rezydencja, pełna przepychu dumnie spogląda na okolicę ze wzgórza.

Zamek w Valticach jest to pełna przepychu barokowa rezydencja, w której Liechtensteinowie zamieszkiwali do 1945 r. Początkowo w miejscu pałacu w Valticach był średniowieczny gród, w XII w. należał do rodu Seefeld. Kiedy trafił w ręce Liechtensteinom, zbudowali sobie tutaj jedną ze swoich ważniejszych siedzib. Liechtensteinowie mieszkali tutaj do 1945 roku, potem zostali oni zmuszeni do ucieczki przed Armią Czerwoną.

Co zwiedzić w Valtice:

  • Zamek w Valticach można zwiedzać, jednak wyposażenie nie jest pełne z lat swojej świetności. Można obejrzeć piękne wnętrza i dość przeciętne wyposażenie. Trasy zwiedzania obejmują 15 i 21 pomieszczeń zamku w Valticach. Strona zamku: www.zamek-valtice.cz
  • Bardziej interesująca jest pałacowa winna piwnica. Jest to ekspozycja najlepszych czeskich win i jest jedną z najstarszych ( pochodzi z 1430 r) i największych piwnic na Morawach Południowych. Przechowywane jest tu 600 tys. litrów wina. Nieopodal znajduje się Narodni salon win ze stałą możliwością spróbowania 100 najlepszych czeskich win. 
  • Na uwagę będąc w Valticach zasługuje Kościół Wzniebowzięcia NMP. Kościół ten słynie z obrazu mistrza Rubensa. Świątynie budowano w latach 1631-1671.
  • Świątynia Apolla – okolice Valtic i Lednic obfitują w liczne zamki, pałace i inne ciekawe budowle. Przy wschodniej części stawów (niedaleko autocampingu Apollo) jest Apollonuv chram. Została on zbudowana w latach 1817 – 1819. Wyróżnia się  8 – doryckimi kolumnami.
  • Świątynia Diany – nieco dalej na północny wschód od Valtic, niedaleko drogi do Brzecławia (Breclav) wznosi się świątynia Diany, nazywana Rendez – vous. Została zbudowana w latach 1810 – 1812. Konstrukcją świątyni przypomina rzymski łuk triumfalny.