Praga na majówkę

Czas czytania: 2 minut

Praga to idealne miejsce na udaną majówkę oraz weekend

Jeśli zarezerwujemy sobie 2 dni lub dłuższy weekend w stolicy Czech – Pradze, zdążymy odkryć i zasmakować to miasto.

Najważniejsze zabytki Pragi:

Zamek na Hradczanach

Zamek ten pod względem powierzchni jest największy na świecie, jest zlepkiem różnych kultur i narodowości. Porównywany do naszego Wawelu.  Renesansowy Belvedér Królowej Anny to pozostałość po Niemce, która poślubiła czeskiego króla. Złota Uliczka to dawne miejsce pracy Żydów na usługach Habsburgów. Katedra Świętego Vita to już czeski panteon. Kościołowi Św Jerzego patronuje Ludmiła Czeska, która była  prawosławną świętą.

W zamku są jeszcze stare schody zamkowe, oraz omijany przez turystów Jeleni prikop – wielki wąwóz u stóp zamku. Ulubione miejsce spacerów cesarzy rzymsko-niemieckich. Reszta okolicznych zabytków pochodzi z czasów, kiedy nie było państw a Praga była jedną ze stolic świata. Był jedynie świat chrześcijański i paneuropejskie dynastie.

Most Karola 

Most Karola polecamy zwiedzić nocą. W ciągu dnia ciężko jest po nim przejść,, przez tłum ludzi. Przejść po nim trzeba, to obowiązkowe miejsce zwiedzania Pragi. Jest to również idealna droga, aby z Małej Strany dostać się na Stare Miasto.

Spacer po cmentarzu żydowskim

Kręcono tu  filmy (cmentarz pojawia się przez chwilę w „Mission Impossible” i „Bad Company” z Anthonym Hopkinsem) oraz teledyski. Cmentarz posłużył też jako inspiracja dla powieści Umberta Eco „Cmentarz w Pradze”. Warto wziąć ze sobą kawałek kartki oraz długopis – aby złożyć ją wraz z życzeniem na którymś z krzywych nagrobków.

Mala Strana

Dzielnica Mala Strana, obfituje w klimatyczne kawiarenki oraz zabytki, którymi można by obdzielić kilka  miast w Europie. Symbolem Malostranskich namesti jest kościół św. Mikołaja.

Valdstejnsky palac z przylegającym do niego ogrodem jest obecnie siedzibą senatu. Przez pół wieku teren ten,  należał do arystokratycznej rodziny Waldsteinów, (która tak wielu Czechów, uległa  całkowitej germanizacji).

Tuż obok Valdstejnsky palac jest  Petřín z wieżą widokową do złudzenia przypominającą wieżę Eiffla. Jest jeszcze „zeď Johna Lennona”, czyli mur, na którym  w czasach komunizmu studenci zapisywali teksty Beatlesów oraz anonimowe skargi na reżim Gustava Husáka. Obecnie dominują murale piętnujące kapitalizm oraz wyzysk ludzi przez banki.

Zizkov oraz Holesovice

Prawdziwą Pragę odkryjemy na przedmieściach. W Zizkovie i  Vinohradach znajdują się najlepsze bary, kawiarnie oraz kluby.

W Zizkowie stoi także najwyższa oraz zdaniem wielu, najbrzydsza praska budowla.  Jest nią wieża telewizyjna z końca lat 80. Na jej słupach umieszczono rzeźby Davida Cernégo „Dzidziuś”.Obecnie ogromne niemowlaki raczkujące pionowo do szczytu budowli są jedną z atrakcji Pragi. Czesi przyjeżdżają tu często popatrzeć z punktu widokowego na Pragę.