Mikulov

Mikulov – położony na skraju równiny i wzgórz Palavy

Mikulov zachęca do zatrzymania się w nim nie tylko na kawę podczas drogi do Chorwacji. Co ciekawe, okolica Mikulova jest przepiękna dzięki jeziorom. Mikulov słynie z zabytkowego centrum z brukowanymi uliczkami i rynkiem. Sercem Mikulova jest przepiękny zamek i Svaty Kopecek ( wzgórze z kaplicami rodziny Dietrichsteinów). Dodatkowo, miasteczko Mikulov leży  na wysokości od 200 m.n.p.m do 250 m.n.p.m. w kraju południowo-morawskim. Mikulov graniczy z Dolną Austrią. 

Geograficznie Mikulov leży 50 km na południe od Brna (około 45 min drogą szybkiego ruchu). Stąd do Wiednia mamy autem również niecałą godzinę.

Mikulov - Zamek w Mikulov
Mikulov – Zamek w Mikulov

Warto wiedzieć, że od 1952r. miasto Mikulov zostało wpisane w obszar zabytkowy. W 1410r. miasto uzyskało prawa miejskie, ale znany był już od XII w. jako osada przy szlaku z Moraw do Wiednia.

Co warto zobaczyć w Mikulov:

  • Zamek w Mikulovie – początkowo była tu osada Słowian, potem powstały romańskie i gotyckie warownie. Za część murów służyły skały wystające z góry. Budowla powstała na zlecenie rodu Dietrichsteinów – właścicieli od XVI w. do 1945 r. W 1805r. w mikulovskim zamku przebywał Napoleon Bonaparte. W 1719 r. pałac w Mikulovie spłonął, następnie został odbudowany, po 200 latach, w 1945r. zamek znowu spłonął. Obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego.
  • Kościół św. Wacława – z XV w., znajdujący się nieopodal rynku. Można go rozpoznać po pięknej arkadowej wieży.
  • Grobowiec rodu Dietrichsteinów – charakterystyczna konstrukcja z 2 wieżami. Udostępniona dla zwiedzających. Koszt wstępu to 25-50 kc.
  • Synagoga- Mikulov w latach świetności  licznie zamieszkiwali żydzi. Było tu 12 synagog. Pozostały tylko 2. Odrestourowano jedną  w 2012 r.
  • Kozi Hradek – nieopodal żydowskiego znajduje się ścieżka prowadząca na Kozi Hradek, który obowiązkowo musi być wpisany w zwiedzanie miasta. Wysiłek  się opłaca, ponieważ na szczycie znajduje się dwupiętrowa kamienna wieża obronna z 1560 r. Ze wzgórza roztacza się cudna panorama Mikulova.
  • Miasto Mikulov jest ważnym centrum winiarstwa, warto spróbować lokalnego przysmaku-  wina Svaty Urban.
  • W pobliżu Mikulova znajduje się również rezerwat biosfery Kras Morawski.