Mikulov

Mikulov – położony na skraju równiny i wzgórz Palavy

Mikulov zachęca do zatrzymania się w nim nie tylko na kawę podczas drogi do Chorwacji. Co ciekawe, okolica Mikulova jest przepiękna dzięki jeziorom. Miasto słynie z zabytkowego centrum z brukowanymi uliczkami i rynkiem. Sercem miejscowości jest przepiękny zamek i Svaty Kopecek (wzgórze z kaplicami rodziny Dietrichsteinów). Dodatkowo, miasteczko leży  na wysokości od 200 m.n.p.m do 250 m.n.p.m. w kraju południowo-morawskim. Ponadto Mikulov graniczy z Dolną Austrią. 

Co ciekawe geograficznie miasteczko leży 50 km na południe od Brna (około 45 min drogą szybkiego ruchu). Poza tym stąd do Wiednia mamy autem również niecałą godzinę.

Mikulov - Zamek w Mikulov
Mikulov – Zamek

Warto wiedzieć, że od 1952r. miasto zostało wpisane w obszar zabytkowy. W 1410 r. miasto uzyskało prawa miejskie, ale znany był już od XII w. jako osada przy szlaku z Moraw do Wiednia.

Co warto zobaczyć w Mikulov:

  • Zamek w Mikulovie – początkowo była tu osada Słowian, potem powstały romańskie i gotyckie warownie. Za część murów służyły skały wystające z góry. Budowla powstała na zlecenie rodu Dietrichsteinów – właścicieli od XVI w. do 1945 r. W 1805r. w mikulovskim zamku przebywał Napoleon Bonaparte. W 1719 r. pałac  spłonął, następnie został odbudowany, po 200 latach, w 1945r. zamek znowu spłonął. Obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego.
  • Kościół św. Wacława – z XV w., znajdujący się nieopodal rynku. Można go rozpoznać po pięknej arkadowej wieży.
  • Grobowiec rodu Dietrichsteinów – charakterystyczna konstrukcja z 2 wieżami. Udostępniona dla zwiedzających. Koszt wstępu to 25-50 kc.
  • Synagoga- ponadto Mikulov w latach świetności  licznie zamieszkiwali żydzi. Co ciekawe było tu 12 synagog. Pozostały tylko 2. Natomiast odrestaurowano jedną  w 2012 r.
  • Kozi Hradek – nieopodal żydowskiego znajduje się ścieżka prowadząca na Kozi Hradek, który obowiązkowo musi być wpisany w zwiedzanie miasta. Wysiłek  się opłaca, ponieważ na szczycie znajduje się dwupiętrowa kamienna wieża obronna z 1560 r. Ze wzgórza roztacza się cudna panorama miasteczka oraz Palavy.
  • Miasto Mikulov jest ważnym centrum winiarstwa, ponadto warto spróbować lokalnego przysmaku-  wina Svaty Urban.
  • Warto wiedzieć, że w  pobliżu Mikulova znajduje się również rezerwat biosfery Kras Morawski.