Harrachov

Miasto Harrachov to nie tylko skocznia narciarska. To również urocze miasteczko blisko granicy z Polską

Harrachov leży w północnych Czechach, na wysokości ok 700 m. n.p.m.. Leży on na  terenie kraju libereckiego, około 4 km od granicy z Polską i jest bardzo łatwo dostępny (na trasie E 65).  Nad miastem Harrachov góruje bajkowy kompleks skoczni narciarskich Čertak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. 

Pierwsza skocznia narciarska została zbudowana w Harrachovie  w 1920r. Wieś, początkowo nazywała się Dörfl i została założona w XVII w. Na początku XVIII wieku nazwę zmieniono na Harrachov (początkowo Harrachsdorf) – od nazwiska właścicieli wsi.

Do  ciekawostek o Harrachov należy  kolej zębata między Tanvaldem a Harrachovem, która uznana została za państwowy zabytek techniki.

pod-historie-harrachov
Miasteczko Harrachov fot. http://info.harrachov.cz/pl/historie-harrachova/

Co zobaczyć w Harrachov:

  • Muzeum szkła – jest najczęściej odwiedzanym muzeum, nieopodal znajduje się huta szkła. Wycieczki po fabryce trwają ok 40 min i kosztują 180/140 Kc.
  • Kościół św Wacława – utrzymany w stylu empire kostel sv Vaclava z lat 1822-1828. Warto zwrócić uwagę na szklane wyposażenie kościoła: ołtarz z 1864 r oraz żyrandol z 1828 r.
  • Muzeum Górnictwa w Harrachov -oddane do użytku w 2003 roku.  Trasa turystyczna ma około 1 km. Średnia temperatura utrzymująca się przez cały rok to ok 10-12 stopni C.
  • Mumlavsky vodopad – wodospad Mumlava, to rząd kaskad potoku spływającego po granitowych skałach. Najwyższy próg ma około 10 metrów wysokości.

Poza sezonem narciarskim i majówką miasteczko Harrachov praktycznie usypia. Harrachov Dzięki bliskości  przejścia granicznego w Jakuszycach, miasteczko odwiedza wielu Polaków.

Kompleks narciarski w Harrachov, skoki narciarskie Harrachov, Harrachov
Kompleks narciarski w Harrachov