Harrachov

Czas czytania: 3 minut

Miasto Harrachov to nie tylko skocznia narciarska. To również urocze miasteczko blisko granicy z Polską

Miasteczko Harrachov leży w północnych Czechach, na wysokości ok 700 m. n.p.m.. Leży on na  terenie kraju libereckiego, około 4 km od granicy z Polską i jest bardzo łatwo dostępny (na trasie E 65). Ponadto nad miastem góruje bajkowy kompleks skoczni narciarskich Čertak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. 

Co ciekawe pierwsza skocznia narciarska została zbudowana  w 1920r. Warto wiedzieć, że wieś, początkowo nazywała się Dörfl i została założona w XVII w. Następnie na początku XVIII wieku nazwę zmieniono na Harrachov (początkowo Harrachsdorf) – od nazwiska właścicieli wsi.

Harrahov ciekawostki

Do  ciekawostek o Harrachov należy m.in.: kolej zębata między Tanvaldem a Harrachovem, która uznana została za państwowy zabytek techniki.

Harrachov

Co zobaczyć w Harrachov:

  • Muzeum szkła – jest zdecydowanie najczęściej odwiedzanym muzeum, nieopodal znajduje się huta szkła. Wycieczki po fabryce trwają ok 40 min i kosztują 180/140 Kc.
  • Kościół św Wacława – utrzymany w stylu empire kostel sv Vaclava z lat 1822-1828. Warto zwrócić uwagę na szklane wyposażenie kościoła: ołtarz z 1864 r oraz żyrandol z 1828 r.
  • Muzeum Górnictwa w Harrachov -oddane do użytku w 2003 roku.  Trasa turystyczna ma około 1 km. Co ciekawe średnia temperatura utrzymująca się przez cały rok to ok 10-12 stopni C.
  • Mumlavsky vodopad – wodospad Mumlava, to rząd kaskad potoku spływającego po granitowych skałach. Poza tym najwyższy próg ma około 10 metrów wysokości.

Ponadto poza sezonem narciarskim oraz majówką miasteczko praktycznie usypia. Harrachov dzięki bliskości  przejścia granicznego w Jakuszycach, miasteczko odwiedza wielu Polaków.

Kompleks narciarski w Harrachov, skoki narciarskie Harrachov, Harrachov
Kompleks narciarski