Brzecław

Czas czytania: 3 minut

Brzecław (Breclav)- miasteczko w Czechach w kraju południowo-morawskim.

Przez Czechów Brzecław nazywany jest  Břeclav. Brzecław leży przy granicy z Austrią i nieopodal granicy z Węgrami, nad rzeką Dyja, na około 50 km na południowy wschód od Brna. Jest miastem partnerskim Andrychowa (Polska).

Breclav to najważniejszy szlak komunikacyjny leżący przy granicy – koleją dojedziemy: do Brna, do Mikulova (i dalej na zachód), do Hodonina (i dalej na wschód), oraz za granicę – do Austrii i na Słowację. Przez miasto Brzecław przechodzi  droga krajowa nr 55 (Ołomuniec – granica austriacka) i zaczyna się droga nr 40 do Mikulova.

Trochę historii Brzecław (Breclav):

Nazwa miasta Brzecław pochodzi od imienia księcia Brzetysława, który wybudował w XI w. gród. W latach 1426-1434 wojska husyckie urządzały wyprawy z Brzecławia na ziemie austriackie i węgierskie. Gród był również pod panowaniem rodu Liechtensteinu. Miasto Brzecław  zyskało na znaczeniu międzynarodowym po wybudowaniu linii kolejowej z Wiednia do Brna w 1839r. Potem pojawiły się kolejne połączenia kolejowe m.in. do  Przerowa, Znojma, Lednic i Kut. Miasto stało się ważnym węzłem kolejowym.

Oficjalna strona miasta: http://breclav.eu/

zamek, Breclav, Jizni Morava, Ceska republika
Zamek w Brzecław (Breclav)
fot. promoravia.blog.cz

Co warto zobaczyć w Brzecław:

  • Zamek z XVI w. – przebudowany na “romantyczną ruinę” – jest to renesansowy pałac z arkadową fasadą. W XIX w. dobudowano średniowieczne mury, tworząc coś w rodzaju trwałej ruiny. Obecnie zamek jest niedostępny dla zwiedzających. Dostępna jest jedynie zamkowa wieża (czynna od 8.00 do 18.00), poza sezonem tylko w weekendy. Wstęp kosztuje 30 koron.
  • Dom Lichtensteinów, była szkoła żydowska, obecnie mieści się tu  wystawa poświęcona dawnym władcom Brzecławia. Wstęp kosztuje ok. 50 koron, zwiedzanie od wtorku do niedzieli (11.00 – 16.00) przez cały rok.
  • Pałac Pohansko,  budowla Lichtensteinów, w którym obecnie znajduje się muzeum archeologiczne ze zbiorami z pobliskiego grodziska z czasów wczesnosłowiańskich. Wstęp kosztuje 50 koron (od kwietnia do października).
  • Przepiękny Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

    DSC00482
    Kościół NMP
  • W okolicy ( około 10 km) znajduje się również krajobraz kulturalny Lednice – Valtice wpisany w na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Synagoga i Cmentarz żydowski.