Neum

Neum to miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Adriatyku w Bośni i Hercegowinie – jedyny nadmorski kurort w BiH.

Neum Bośnia ze względu na długie, ciepłe lata oraz krótkie łagodne zimy, jest uważane za jedno z nadmorskich miast o największej liczbie słonecznych dni w roku. Co ciekawe około 92% ludności to Chorwaci pochodzenia etnicznego.

Miasteczko Neum jest bardzo wygodne dla turystów ze względu na bliskość głównych ośrodków turystycznych w Chorwacji. Cena zakwaterowania i wyżywienia w Neum jest zdecydowanie niższa niż w Chorwacji, dlatego też Neum to miejscowość bardzo popularna wśród podróżnych, którzy szukają nieco tańszej opcji wypoczynku nad Adriatykiem.

Między deltą Neretwy  a półwyspem Peljesac znajduje się krótki około 9 km fragment wybrzeża należący do Bośni i Hercegowiny. Dzięki temu, kraj ten ma dostęp do morza Adriatyckiego. Minusem jest to, że jadąc na południe Chorwacji na Peljesac lub do Dubrownika musimy odstać swoje, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Celnicy wyrywkowo sprawdzają paszporty i Zielone Karty. Polacy są zazwyczaj puszczani bez większych kontroli, ale i tak nie radzimy ryzykować przejazdu przez Neum bez Zielonej Karty i paszportu.

Neum Bośnia i Hercegowina historia i zabytki

Neum Bośnia i Hercegoiwina
Neum Bośnia i Hercegowina

Miasteczko Neum ma dosyć długą i zawiłą historię. Początki Neum sięgają 1699 roku. Wtedy to Republika Dubrownicka oddała fragment wybrzeża Adriatyku Turcji. Oddała po to, żeby nie graniczyć z Republiką Wenecką i  tym samym zapewnić sobie ochronę przed ewentualnymi atakami z ich strony.
W późniejszych latach Chorwacja bardzo często próbowała przekonać Bośnię do sprzedaży lub zamiany swojego wybrzeża. Głównie po to aby Chorwacji nie dzielić na 2 części. W 2007 roku rozpoczęto budowę mostu łączącego  Klek z chorwackim półwyspem Peljesac. Ma on na w celu bezpośrednie połączenie obu części Chorwacji. Niestety na prawie 10 lat budowę wstrzymano. Na nowo budowa ruszyła w 2018 roku.
W Neum warto zobaczyć trzy zabytkowe nekropolie pochodzące z okresu średniowiecza: Donje Hrasno – nekropolia z II w., Glumina –  z III w. i Hutovo –  z III w.

Neum plaża

Miasto Neum zbudowano amfiteatralnie. Zabudowa jest dosyć ciasna dominują: ogromne hotele z basenami, wille, apartamenty oraz  pokoje gościnne. Zejście do morza jest bardzo strome i czasem dosyć męczące, szczególnie w upale. Chociaż Adriatyk i krajobraz jest tu piękny, to niestety w sezonie miejsca do leżenia nie znajdziemy. Może gdzieś poza Neum są jednak niezbyt łatwo dostępne.

Plaża Hotelu Grand Hotel Neum
Plaża Hotelu Grand Hotel Neum