Medjugorje

Medjugorje to miejscowość w Bośni i Hercegowinie usytuowana w południowej części Hercegowiny na południowy-zachód od Mostaru.

Medjugorje słynie od 1981 r.  z objawień Matki Bożej. Początkowo objawieniom  Medjugorskim towarzyszyły liczne niezwykłe zjawiska na niebie i na ziemi, a szczególnie cudowne uzdrowienia pielgrzymów z całego świata. Sądząc po jaskiniach, które znajdują się na terenie  Medjugorje  nie można wykluczyć, że człowiek żył tu przed epoką kamienia łupanego. Istnieją wykopaliska archeologiczne z końca epoki kamienia łupanego potwierdzające – istnienie kultury przed iliryjskiej na tym terenie. Od końca VI wieku zaczynają osiedlać się tu Chorwaci. Chrześcijanie w okolicy Medjugorje pojawiają się już w czasach rzymskich. Sądząc po dużej liczbie świątyń starochrześcijańskich, chrześcijaństwo było bardzo popularne, jednak Kościół katolicki na terenie  Bosnia nie zdołał wykształcić mocnej struktury.

W Medjugorju są trzy miejsca, w których gromadzą się pielgrzymi:

-Kościół parafialny i przestrzeń wokół niego – jako miejsce życia sakramentalnego i Eucharystii.Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku. Kościół, podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu, apostołowi i patronowi pielgrzymów.

– Góra Objawień– tak się dzisiaj nazywa wzniesienie Podbrdo, gdzie wizjonerzy widzieli Maryję na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. Od tego momentu gromadzą się tutaj pielgrzymi i odmawiają różaniec przez cały dzień.

Kriżevacgóra nad Medjugorje, na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa mieszkańcy Medjugorje wybudowali w 1934 roku ośmiometrowy krzyż z betonu.

Medjugorje znaczy “między górami”, to znane i często odwiedzane miejsce pielgrzymkowe. Objawienia w Medjugorje trwają od 31 lat, Kościół katolicki bada objawienia, do tej pory nie są one ani potwierdzone ani odrzucone.

</p>