Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne w południowo wschodniej Europie.

Niewątpliwie Bosnia graniczy z Chorwacją, Serbią oraz Czarnogórą. Poza tym, stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo. Jako niepodległe państwo funkcjonuje od wiosny 1992 r., po rozpadzie Jugosławii. Bośnia zajmuje 129 miejsce pod względem wielkości kraju na świecie.

Bośnia i Hercegowina to 2 regiony historyczne i geograficzneBośnia zajmuje 80% kraju oraz Hercegowina. Kraj ten posiada 20 km dostęp do Adriatyku w okolicy Neum. BiH jest krajem górzystym prawie w 90%. W większości zajmują teren Góry Dynarskie z najwyższym szczytem Maglic 2 386 m.n.p.m. Bośnia i Hercegowina  leży w strefie klimatu przejściowego pomiędzy kontynentalnym a klimatem śródziemnomorskim.

Sarajewo założone było w 1462 r. przez Turków Osmańskich. Sarajewo jest miejscem zabójstwa w 1914r. arcyksięcia Franciszka Ferdynanda ( co stało się powodem rozpoczęcia II Wojny światowej).

Miasto Sarajewo dzieli się na 4 gminy (opciny): Centar, Novi Grad, Novo Sarajewo i Stari Grad. Oddzielnie liczone jest Wschodnie Sarajewo- jako część Republiki Serbskiej. Stolica Bosni i Hercegowiny leży w centralnym punkcie BiH. Przez stolicę Bośni – Sarajewo przepływa rzeka Miljacka, Sarajewo położone jest bardzo ładnie krajobrazowo. Leży na wysokości 500 m.n.p.m. w kotlinie Alp Dynarskich, otaczają je góry na wysokość około 2000 m.n.p.m.

Co ciekawe pod rządami austriackimi Sarajewo zmodernizowano i unowocześniono jak na tamte czasy. Dodatkowo po układzie w Dayton z 1995 r. Stolica Bośni jest ustawicznie odbudowywana (w wsparciu środków z UE), nie mniej jednak ślady wojny nadal są widoczne w tym pięknym mieście.

Zabytki stolicy Bosni i Hercegowiny Sarajewa:

  • Stare miasto położone we wschodniej części Sarajewa. W XV w. Turcy założyli tu miasto, we wschodniej części miasta widoczne są wpływy tureckie, natomiast w zachodniej to wpływy Austro-Węgierskie;
  • Stara synagoga najstarsza i jedna z 2 czynnych synagog. Została zbudowana w 1581r. Jednocześnie potem dwukrotnie płonęła i w 1778 r. spłonęła doszczętnie. Na szczęście w 2004r. przywrócono synagodze funkcje sakralne;
  • Przekorny dom dom nad rzeką Miljacką, jest  również atrakcją turystyczną miasta, która powiązana jest z budową meczetu Hadż. Dodatkowo na parterze mieści się restauracja;
  • Ratusz – co ciekawe to dawna siedziba władz. Warto wiedzieć, ze  1895 r. uroczyście otworzono Ratusz. Ponadto, po II wojnie światowej mieściła się tu Biblioteka Narodowa, która po zbombardowaniu w 1992r. utraciła 90% ksiąg i manuskryptów. Poza tym jest to jeden z symboli Sarajewa. 

Warto wiedzieć, że na terenie Bośnia i Hercegowina utworzono 3 parki narodowe oraz 3 parki krajobrazowe:

1. Nacionalni park Kozara

Niewątpliwie park został usytuowany wokół góry Kozara. Dodatkowo obejmuje on około 3907 ha. Co więcej park utworzono w 1967 r. po tym jak w 1957 r. lasy góry Kozara objęto ochroną za historyczne uznanie. Warto wiedzieć, ze Kozara była miejscem walk wyzwoleńczych podczas II wojny światowej przez partyzantów Tito.

Bośnia i Hercegowina Park Kozara
Bośnia i Hercegowina Park Kozara

2. Nacionalni park Una

Park utworzony nad rzeką Una. Co ciekawe, jednym z najbardziej urokliwych krajobrazów jest okolica Martin Brod. Ponadto teren parku obejmuje 198,5 km2, od Bihac do Martin Brodu.

3. Nacionalni Park Sutjeska

Dodatkowo to najstarszy park w Bośni i Hercegowinie założony w 1965r. Ma powierzchnię 17500 ha. Warto wiedzieć, że nazwa parku pochodzi od rzeki przepływającej przez teren parku Sutjeska. Dodatkowo, na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Maglic 2 386m.n.p.m.. Również park słynie z pierwotnej puszczy Percica, która porasta zbocza gór znajdujących się w parku.

Na koniec, zapraszamy do pozostałych naszych wpisów o Bośni:

Droga przez Bośnię i Hercegowinę- http://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/bosnia-i-hercegovina/droga-przez-bosnie-i-hercegovine/

Medjugorje – http://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/bosnia-i-hercegovina/medjugorje/

Mostar – http://naszepodroze.edu.pl/inne-kraje/bosnia-i-hercegovina/mostar/