Wiedeń

Wiedeń to stolica i największe miasto w Austrii leżące nad Dunajem. Stanowi on najważniejszy węzeł  drogowy, kolejowy i lotniczy w kraju.

Wiedeń założony został w 500 r.p.n.e. jako celtycka osada. Prawa miejskie uzyskał w 1221 r., w 1918 r. stał się stolicą Republiki Austrii. Historyczne centrum miasta Wiedeń w 2001 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Katedra św Szczepana usytuowana pośrodku Stephanplatz w najstarszej części Wiednia. Katedra słynie z licznych przedstawień w dziejach grafiki i malarstwa. Budowana w latach 1230-1263 w stylu późnoromańskim, na początku XIV w. przybrała obecną formę gotycką. Katedra św Szczepana  ta jest jedną z największych europejskich  świątyń, ma długość 107 m oraz szerokość 34 m. Świątynia posiada 22 dzwony.

Wiedeński Pałac wybudowany w XIII w. Dominującym stylem jest barok i klasycyzm. W apartamentach Franciszka Józefa  i cesarzowej Elżbiety obecnie mieści się muzeum. Wejście do pałacu znajduje się od strony Placu św. Michała na którym odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu. W Sylwestra co roku organizowany jest tradycyjny bal cesarski.

Barokowa kolumna zwana również Kolumną Morową jest symbolem Wiednia. Kolumna powstała dla uczczenia życia, przed epidemią Dżumy piętnującej Wiedeń w 1679r. Twórcą był Leopold I, który zbudował ją w podziękowaniu za przeżycie epidemii. Kolumna Morowa mieści się na Placu Graben. Początkowo była to drewniana budowla, pod którą zakopywano zwłoki osób pochłoniętych przez Dżumę.

Warto również zajrzeć do biblioteki,  została ona  założona pod koniec średniowiecza przez Habsburgów. Obecnie jest tu przechowywanych 200 000 książek z lat 1501-1850.

Na początek trafiliśmy na  Plac Karola. Plac Karola został tak nazwany w 1899r. na cześć Karola VI, który obiecał zbudować tam kościół podczas epidemii dżumy w latach 1713/1714.

Na placu Karola w Wiedniu mieszczą się:

Karlskirche ( Kościół Karola);

– Wien Museum;

– Pawilon Secesji;

– Stacja metra.

– Kościół Karola

Na wschodzie parku znajduje się Kościół Karola z rzeźbą plastyczną autorstwa Henrego Moore’a umieszczoną w “basenie” .

Na zachodzie parku znajduje się Uniwersytet Techniczny, Technishe Hochschule Vien oraz zabytkowa secesyjna stacja metra na placu Karola, autorstwa Otto Wagnera. We wnętrzu znajduje się wystawa poświęcona temu właśnie architektowi.

Wiedeń
Wiedeń – Karlsplatz