Wiedeń

Wiedeń to stolica i największe miasto w Austrii leżące nad Dunajem. Stanowi on najważniejszy węzeł  drogowy, kolejowy i lotniczy w kraju.

Wiedeń założono w 500 r.p.n.e. jako celtycką osadę. Prawa miejskie uzyskał w 1221 r., natomiast w 1918 r. stał się stolicą Republiki Austrii. Warto wiedzieć bowiem, że historyczne centrum miasta Wiedeń w 2001 r.  wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Wiedeń – architektura cesarska

Cesarska wielkość Wiednia jest dziedzictwem potężnej monarchii Habsburgów. Przede wszystkim Hofburg przez ponad sześć stuleci był w ich posiadaniu. Poza tym inne ogromne pałace godne uwagi to m.in.: barokowy Pałac Belvedere i letnia rezydencja Habsburgów z 1441 pokojami, Schloss Schönbrunn, neogotycki Ratusz, oraz interesująca Ringstrasse otaczającą Innere Stadt (centrum miasta).

Wiedeń – muzyka poruszająca duszę

Dzięki muzycznemu dziedzictwu, które obejmuje kompozytorów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Johanna Straussa (ojca i syna), Johannesa Brahmsa i Gustava Mahlera, Wiedeń jest znany jako Miasto Muzyki. W skład niesamowitych miejsc, w których można dziś podziwiać występy, należy słynny pod względem akustycznym Musikverein, złota i kryształowa główna opera – Staatsoper. Muzyka ożywa dzięki interaktywnym eksponatom w interesującym muzeum Haus der Musik.

Wiedeń – renomowane jedzenie i picie

Z pewnością sznycel wiedeński, Tafelspitz (wołowina z grilla) podawana z gulaszem to tylko namiastka kuchni  wiedeńskiej. Eleganckie restauracje, w tym piwniczki wypełnione najlepszej jakości winem podawanym w Vinothek (winiarnia) oraz w rustykalnych obłożonych winoroślą Heurigen w winnicach otaczających Wiedeń są bardzo klimatyczne. A co za tym idzie lokalne i międzynarodowe przysmaki wypełniają stoiska Naschmarkt (Targu) w centrum Wiednia, natomiast kreatywni szefowie kuchni eksperymentują z lokalnymi produktami.

Wiedeń co zobaczyć?

 • Katedra św. Szczepana, 01, Stephansplatz

Katedrę św Szczepana usytuowano pośrodku Stephanplatz w najstarszej części Wiednia. Katedra słynie z licznych przedstawień w dziejach grafiki i malarstwa. Budowana w latach 1230-1263 w stylu późnoromańskim, na początku XIV w. przybrała obecną formę gotycką. Katedra św Szczepana  jest jedną z największych europejskich  świątyń, ma długość 107 m oraz szerokość 34 m. Ponadto świątynia posiada 22 dzwony.

Z zewnątrz pierwszą rzeczą, która zwróci Waszą uwagę z pewnością, jest wspaniały dach kryty dachówką. Wewnątrz  Katedry znajduje się wspaniała gotycka kamienna ambona wykonana w 1515 roku. Po drugie wewnątrz Katedry warto zwrócić uwagę na prawe prezbiterium. Znajduje się tam bowiem renesansowy grobowiec z czerwonego marmuru Fryderyka III. To właśnie pod jego rządami miasto Wiedeń stało się biskupstwem (a kościół katedrą) w 1469 roku. Warto wiedzieć, że nawa główna jest zamykana podczas mszy (która odbywa się do ośmiu razy dziennie).

 • Schloss (Pałac)  Schönbrunn, 13, Schönbrunner Schlossstrasse 47

Wiedeński Pałac zbudowano w XIII w. Dominującym stylem jest barok i klasycyzm. W apartamentach Franciszka Józefa oraz cesarzowej Elżbiety obecnie mieści się muzeum. Wejście do pałacu znajduje się od strony Placu św. Michała na którym odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu. W Sylwestra co roku organizowany jest tradycyjny bal cesarski. Pałac Habsburgów wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z 1441 pokoi 40 jest otwartych dla zwiedzających. Ponadto podczas zwiedzania możemy obejrzeć nawet 22 apartamenty w tym dodatkowo prywatne apartamenty Franciszka Józefa i Sisi.

Te nieco dziwnie rzymskie ruiny, znajdujące się w ogrodach Schönbrunn, z łukami oraz popiersiami, zostały stworzone jako “zachcianka” ówczesnych właścicieli ogrodu i pałacu Schönbrunn w 1778 roku. Ponadto Kronprinzengarten w Schönbrunn z pergolami jest repliką oryginalnego barokowego ogrodu powstałego w 1750 roku.

 • Rathaus, Ratusz, 01, Rathausplatz 1

Neogotycki ratusz wiedeński, ukończony został w 1883 r. przez Friedricha von Schmidta (który zaprojektował m.in. katedrę w Kolonii). Ponadto Ratusz wzorowano na flamandzkich ratuszach, z koronkowymi zdobieniami, szpiczastymi oknami i wrzecionowymi wieżami. Dodatkowo jest główną atrakcją XIX-wiecznej architektury bulwaru Ringstrasse. Brązowe posągi Józefa Lannera oraz Johanna Straussa I stoją w Rathausparku. Bezpłatne jednogodzinne wycieczki z przewodnikiem są prowadzone w języku niemieckim.  Dodatkowo wielojęzyczne przewodniki audio są również bezpłatne.

 • Kunsthistorisches Museum Vienna, 01, Maria-Theresien-Platz

Najważniejszym punktem każdej podróży do Wiednia jest wizyta w Kunsthistorisches Museum Vienna.  Muzeum jest wypełnione dziełami najwybitniejszych malarzy, rzeźbiarzy i rzemieślników w Europie. Zbiory muzeum mieszczą się w neoklasycznym budynku, który rywalizuje z zawartą w nim sztuką. Bynajmniej rozmach sztuki zgromadzonej przez Habsburgów jest po prostu niezwykły. Znajdziemy bowiem w Muzeum takie dzieła jak: Pieter Bruegel (starszy): Wieża Babel (1563), Rafael: Madonna del Prato (1506) i Giuseppe Arcimboldo’s Summer (1563).

 • Kolumna Morowa

Barokowa kolumna zwana również Kolumną Morową jest symbolem Wiednia. Kolumna powstała dla uczczenia życia, przed epidemią Dżumy, która opanowała Wiedeń w 1679 r. Twórcą był Leopold I, który zbudował ją w podziękowaniu za przeżycie epidemii. Kolumna Morowa mieści się na Placu Graben. Początkowo była to drewniana budowla, pod którą zakopywano zwłoki osób pochłoniętych przez Dżumę.

 • Prater 

Największy park w centrum Wiednia, o powierzchni 60 km2, obejmuje las i park, a także place zabaw dla dzieci, basen, pole golfowe oraz tor wyścigowy. Prater leży pomiędzy Dunajem a Kanałem Dunajskim. Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił mieszkańcom Wiednia w 1766 r. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pratum, co znaczy łąka. Środkowa aleja Hauptallee, otoczona jest kasztanowcami, które jesienią przybierają rdzawy i złoty kolor, a wiosną obsypane są białymi kwiatami. Nad parkiem rozrywki Würstelprater góruje jedna z najbardziej widocznych symboli Wiednia – Riesenrad.  Riesenrad zbudowano w 1897 roku przez Anglika Waltera Basset.  Na zakończenie warto wiedzieć, że diabelski młyn wznosi się na 65 m wysokości i waży 430 ton, a ponadto przejażdżka młynem trwa około 20 minut.

Wiedeń, Prater
Wiedeń, Prater
fot. pixabay.com
 • Planetarium, 02, Oswald-Thomas-Platz 1

Planetarium to jest największym planetarium w całej Austrii. Wiedeńskie planetarium znajduje się na skraju Würstelprater za Riesenradem. Pokazy odbywają się zwykle o godz. 9.30 lub 10.00, 11.00, 15.00 i 18.00 lub 19.00.  Wszystkie programy są jednak tylko w języku niemieckim. Ceny biletow kształtują się następująco: koszt wstępu dla osoby dorosłej / dziecka 9 € / 6,50 €.

 • Hermesvilla, 13, Lainzer Tiergarten

Pośrodku dawnego cesarskiego obszaru łowieckiego Lainzer Tiergarten leży sielankowy „Zamek Snów”, jak kiedyś nazwała swoją willę cesarzowa Elżbieta. Hermesvillę zbudował  Karla von Hasenauera w latach 1882–1886 w stylu późnego romantyzmu. Co ważne, pałacowa willa była prezentem dla cesarzowej Elżbiety od Franciszka Józefa I, z nadzieją, że może być bardziej skłonna do pozostania w Wiedniu. Co ciekawe, znani artyści, tacy jak Franz Matsch, Hugo Charlemont, Georg i Gustav Klimt, zaprojektowali cesarską prywatną komnatę. Reasumując koszt wstępu dla osoby dorosłej –  7 € / dzieci wchodzą gratis.

 • Schloss Belvedere, 03, Prinz-Eugen-Strasse 27

Zamek Belvedere jest jednym z najpiękniejszych na świecie barokowych pałaców. Zaprojektowany był przez Johanna Lukasa von Hildebrandta (1668–1745). Ponadto zbudowano go dla genialnego stratega wojskowego księcia Eugeniusza Sabaudzkiego- zdobywcy Turków w 1718 roku. Jego kunszt zwraca uwagę, tym bardziej że, pałac wypełniono dziełami sztuki Klimta, Schiele i Kokoschki.

Belveder, Wideń
Belveder, Wiedeń
 • Hofburg, 01, Michaelerkuppel

Nic nie symbolizuje bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego Austrii bardziej niż Hofburg – dawna siedziba Habsburgów od 1273 do 1918 r. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny Schweizerhof (Szwajcarski Dziedziniec). Nazwano go na cześć szwajcarskich strażników, którzy go chronili. Renesansowa szwajcarska brama pochodzi z 1553 roku. Dziedziniec przylega do większego dziedzińca In der Burg, którego centrum zdobi pomnik cesarza Franciszka II. Obecnie znajdują się tutaj apartamenty prezydenta Austrii.

Kaiserappartements, niegdyś oficjalne apartamenty Franciszka Józefa I oraz cesarzowej Elżbiety, olśniewają bogactwem. Muzeum Sisi poświęcone jest najukochańszej cesarzowej Austrii. Znajdują się w nim stroje oraz biżuteria monarchini Austrii. Wielojęzyczne przewodniki audio są wliczone w cenę biletu wstępu.

W pałacu Hofburg a dokładnie w  Kaiserliche Schatzkammer znajdują się świeckie i kościelne skarby (w tym obrazy i ołtarze z epoki baroku) o bezcennej wartości.  Bowiem samo bogactwo tej kolekcji klejnotów koronnych przyprawia o zawrót głowy. Zwiedzając sale, możecie zobaczyć wspaniałe skarby takie jak: złota róża, wysadzane diamentami szable tureckie, 2680-karatowy kolumbijski szmaragd, a najważniejszym skarbem jest cesarska korona.

W Świętym Skarbcu znajduje się ponadto kolekcja rzadkich relikwii religijnych: fragmenty Prawdziwego Krzyża, Świętej Włóczni, która przebiła Jezusa na Krzyżu, jeden z gwoździ Ukrzyżowania, cierń z korony Chrystusa oraz kawałek obrusu z Ostatnia Wieczerza.

Na zakończenie warto wiedzieć, że wielojęzyczne przewodniki audio kosztują 5 € (krótsza trasa audiowizualna jest bezpłatna), naszym zdaniem są dość opłacalne. Połączony bilet Schatz der Habsburger, który obejmuje Kunsthistorisches Museum Vienna i Neue Burg Museums, kosztuje 20 EUR.

 • Pałac Liechtenstein, 09, Fürstengasse 1

Liechtenstein to wysublimowany barokowy pałac, który stoi na pięknie zaprojektowanym terenie z pięknym ogrodem. Mieści się w nim również prywatna kolekcja sztuki księcia Hansa-Adama II z Liechtensteinu – którego rodzina mieszkała w Wiedniu do 1938 r. Pałac zawiera kolekcję około 200 obrazów i i 50 rzeźb z okresu od 1500 do 1700 roku. Pałac można odwiedzać dwa razy w miesiącu, podczas godzinnej wycieczki z przewodnikiem (w języku niemieckim; dostępny audioprzewodnik). Zdecydowanie warto zarezerwować zwiedzanie z wyprzedzeniem.

Na górze znajduje się Herkulessaal (Sala Herkulesa) – tak nazwana na cześć motywów Herkulesa w freskach sufitowych przez znanego rzymskiego malarza Andreę Pozzo (1642–1709). W pałacu można podziwiać zbiory dzieł sztuki m.in.: Rubensa, najważniejsze dzieła van Dycka, Lucasa Cranacha i Rafaela oraz dzieła Rembrandta, van Ruysdaela i Hamiltona. Ponadto do tego dochodzi porcelana, bogata kolekcja przedmiotów z brązu oraz jedna z najpiękniejszych zachowanych do dzisiaj okazałych francuskich dorożek. Szczególnie bowiem wartościowym eksponatem jest też Florentine Badminton Cabinet, najcenniejszy mebel na świecie, wykonany dla brytyjskiego szlachcica Henry’ego Somerseta, trzeciego księcia Beauforta, w latach dwudziestych XVII wieku.

 • Dzielnica Muzeów, 07, Museumsplatz

Dzielnica Muzeów obejmuje 90 000 m². Znajduje się tu bowiem 60 instytucji kultury. MuseumsQuartier Wien to nie tylko jeden z największych na świecie obszarów łączących sztukę i kulturę, ale także oaza ciszy i spokoju w centrum miasta z dziedzińcami, kawiarniami i sklepami. Zabytkowa architektura spotyka się z nowoczesnym designem, a wysoka kultura z subkulturami. Na terenie MuseumsQuartier Wien znajdują się między innymi: Muzeum  Leopolda, MUMOK, Kunsthalle Wien, Architekturzentrum i Zoom.

Nie mniej jednak warto również zajrzeć do biblioteki,  została ona  założona pod koniec średniowiecza przez Habsburgów. Obecnie jest tu przechowywanych 200 000 książek z lat 1501-1850.

 • MUMOK, 07, Museumsplatz 1

Muzeum sztuki nowoczesnej MUMOK zawiera największą wiedeńską kolekcję sztuki XX wieku, prezentującą Fluxus, realizm w stylu secesyjnym, pop-art oraz fotorealizm. W rotacyjnych, tematycznych wystawach prezentowana jest kolekcja ekspresjonizmu, kubizmu oraz sztuki minimalnej. Kanciasty ciemny bazaltowy budynek wyraźnie kontrastuje głównie z historyczną architekturą MuseumsQuartier. Cena biletu wstępu do MUMOK dla osoby dorosłej / dziecka 12 € / gratis.

 • Staatsoper, 01, Opernring 2
Opera Wiedeńska
Staatsoper, Opera Wiedeńska fot. pixabay.com

Neorenesansowy budynek Staatsoper – Opery Wiedeńskiej, jest jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie.

Operę zbudowano w latach 1861–1869 przez Augusta Siccarda von Siccardsburga oraz Eduarda van der Nülla. Staatsoper początkowo nie przypadł do gustu Wiedeńczykom a w szczególności Habsburgom. Pomimo chłodnego początkowego przyjęcia Opery, w jej siedzibie z czasem znalazło się kilku najbardziej znanych reżyserów w historii, w tym Gustav Mahler, Richard Strauss oraz Herbert von Karajan.

Zwiedzanie Staatsoper z przewodnikiem obejmuje takie atrakcje jak zwiedzanie foyer, ozdobione popiersiami Beethovena, Schuberta oraz Haydna. Ponadto jeśli będziecie mieć szczęście będziecie mogli zobaczyć kulisy Opery.

 • Karlsplatz, Plac Karola

Plac nazwano tak w 1899 r. na cześć Karola VI, który obiecał zbudować tam kościół podczas epidemii dżumy w latach 1713/1714. Na placu Karola w Wiedniu mieszczą się m.in: Karlskirche (Kościół Karola), Wien Museum, Pawilon Secesji oraz Stacja metra. Na wschodzie parku dodatkowo znajduje się Karlskirche z rzeźbą plastyczną autorstwa Henrego Moore’a umieszczoną w “basenie” . Po zachodniej stronie parku z kolei znajduje się Uniwersytet Techniczny, Technishe Hochschule Vien oraz zabytkowa secesyjna stacja metra na placu Karola, autorstwa Otto Wagnera. We wnętrzu znajduje się wystawa poświęcona temu właśnie architektowi.

 • Karlskirche, 04, Karlsplatz

Karlskirche zbudowany został w latach 1716–1739, po ślubie Karola VI, pod koniec epidemii dżumy w 1713 r. Najpiękniejszy barokowy kościół w Wiedniu wznosi się w południowo-wschodnim krańcu Resselpark. Został on zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha, a ukończony przez jego syna Josepha. Ogromna eliptyczna miedziana kopuła sięga 72 m. Ogromne bliźniacze kolumny z przodu są wzorowane na Kolumnie Trajana w Rzymie i pokazują sceny z życia św. Karola Boromeusza (który pomagał ofiarom zarazy we Włoszech), któremu poświęcony jest kościół. Cena wstępu obejmuje kaplicę Museo Borromeo i małe muzeum ze sztuką sakralną i odzieży podobno! od świętego. Panel ołtarza głównego przedstawia wniebowstąpienie św. Karola Boromeusza. Dodatkowo przed kościołem znajduje się staw, ozdobiony rzeźbą Henry Moore’a ( Hill Arches; 1973) zainstalowaną w 1978 r.

Karlskirche
Karlskirche, Wiedeń
 • Naschmarkt, 06, Linke & Rechte Wienzeile

Na zakończenie pobytu lub na rozpoczęcie polecamy wizytę na słynnym Naschmarkt. Słynny wiedeński targ i miejsce z lokalnymi punktami gastronomicznymi rozpoczął funkcjonowanie jako targ rolny w XVIII wieku. Wtedy to właśnie tutaj przeniesiono rynek owoców na Freyung. Co ciekawe, ustawę uchwalono w 1793 r. Zakładano, że ​​owoce i warzywa dostarczane do Wiednia furmanką musiały być sprzedawane na Naschmarkt. Natomiast wszystko, co sprowadzone było łodzią, można było sprzedawać z pokładów statków.

Oficjalnie rynek stał się znany pod nazwą Naschmarkt („rynek chrupania”) od 1905 roku, kilka lat po tym, jak Otto Wagner wykonał plan generalny modernizacji Wiednia.  Ponadto w 1965 r. planowano go zburzyć –  na szczęście go uratowano. Co ciekawe, Naschmarkt to nie tylko miejsce zakupów żywności i dobrego jedzenia, ale także w każdą sobotę odbywa się tu pchli targ.

Wiedeń
Wiedeń – Karlsplatz