I jak nie zakochać się w Baśce? Wyspa KRK

Baška Chorwacja atrakcje turystyczne

Podczas tegorocznych wakacji zwiedziliśmy wybrzeże Chorwacji począwszy od południa – Półwysep Prevlaka ( przy granicy z Czarnogórą) po miejscowość Moścenicka Draga usytuowanej na Półwyspie Istria (północ Chorwacji- Zatoka Kvarnerska).

_DSC4205
Panorama Rijeki z parkingu na wyspie KRK

Po opuszczeniu Splitu udaliśmy się na krótki break city po Zadarze. Z Zadaru bezpośrednio Jadrańską Magistralą dotarliśmy do Rijeki, która to przez tydzień była idealnym miejscem wypadowym do zwiedzania miejscowości i wysp Zatoki Kvarnerskiej, w tym wyspy Krk.

 

_DSC4208

Na wyspę prowadzi pięknie usytuowany most spinający brzeg w pierwszej kolejności z wyspą Sveti Marko a potem z Wyspą Krk. Wyspa ta jest unikatowa pod wieloma względami. Każda z miejscowości ma inny urok.

_DSC4264
Plaża w Baśka

                         _DSC4238 _DSC4254

W pierwszej kolejności udaliśmy się do miejscowości Baśka, która to zauroczyła mnie swoim położeniem oraz piękną plażą. Sama miejscowość nie jest nadzwyczajna i nie posiada pięknej starej architektury jak w przypadku miejscowości Krk. Jednak urzeka położeniem i plażą (piaszczysto-żwirową) oblewaną przez turkusowe wody Adriatyku oraz górami komponującymi nieco groźny i niedostępny pejzaż. Plaża w Baśce uznawana jest za jedną z największych i najpiękniejszych plaż nie tylko w Chorwacji ale i na świecie.  Jedynym minusem, który nam doskwierał to ilość turystów w miejscowości i na plaży. Ciężko odpocząć w takim gwarze. Jednak  polecamy, są różne gusta i być może wiele z nas właśnie taki odpoczynek lubi najbardziej. My nacieszyliśmy oko, wypiliśmy kawę, pospacerowaliśmy i pojechaliśmy dalej do miejscowości Krk.

_DSC4279
Starówka miasta KRK

                           _DSC4281 _DSC4331

_DSC4313
Zachwycający lazur Adriatyku

                _DSC4288 _DSC4301  _DSC4305 _DSC4304
                           _DSC4316 _DSC4312

                                            _DSC4303   _DSC4308 _DSC4321

Miasto Krk nie ma już tak górzystego położenia. Pomimo to oczarowywuje swoją przeszło tysiącletnią historią i zabytkami. Świadczy o tym chociażby kamienny napis Splendidissima z IV w. Miasto opasane jest kamiennymi murami, wewnątrz ukryta jest najstarsza twierdza szlachecka rodziny Frankopan z XII w. Miasto słynie również z rekonstrukcji bitwy morskiej z 1524 r. z piratami.

Wyspa Krk jest jedną z najbliżej od Polski położonych wysp klimatu śródziemnomorskiego. Stąd wielu rodaków wybiera właśnie ten rejon na odpoczynek. Na wyspie każdy znajdzie coś dla siebie, trochę historii, piaszczyste plaże, lazurowe i ciepłe morze oraz przepiękne i majestatyczne góry. Jednym słowem warto pojechać i przekonać się na własne oczy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *