Karkonosze

[google_maps id=”291″]

Jakuszyce

To najwyżej położona część Szklarskiej Poręby, leży na wysokości 886 m.n.p.m., około 800 m. od przejścia granicznego polsko-czeskiego. Klimat panujący w Jakuszycach porównywalny jest z klimatem alpejskim. Na Polanie Jakuszyckiej odbywają się zawody w narciarstwie biegowym od 2012r.

IMAG0850

Trafiliśmy na pierwsze organizowane w Jakuszycach zawody biegowe od 2012r. 

IMAG0853

Droga do Harrachova

IMAG0951

Przełęcz Karkonoska

Przełęcz znajduje się na wysokości 1198m.n.p.m., między Małym Szyszakiem a Śląskimi Kamieniami. Biegnie nią granica polsko-czeska. Biorąc pod uwagę różnicę nachyleń z podjazdu z miejscowości Podgórzyn (347m.) na przełęcz wynosi 891 m. na długości około 13 km.

Jest to najtrudniejszy asfaltowy podjazd w Polsce. Nachylenie miejscami dochodzi do 29 %, a średnia stromizna to 16%.

Wyprawa na Szrenicę

 Wyprawa na Szrenicę maj

Szrenica (1362 m.n.p.m.) to szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, kilka minut  pieszo od granicy czeskiej. Idealne miejsce widokowe na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz Czeskie Karkonosze. Nazwa Szrenica urzędowo obowiązuje od 1949 r., nazwa ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa. W rejonie Szrenicy występuje mikroklimat rodzaju alpejskiego. Na szczycie góry znajduje się schronisko Szrenica, poniżej schronisko PTTK na Hali Szrenickiej a u podnóża Schronisko Kamieńczyk.Wodospad Kamieńczyk

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ma wysokość 843 m.n.p.m.. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz ma 100 m długości, a jego skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia sztucznie wykuta ” Złota Jama” ze skupiskami ametystu i hematytu. Piękno Kamieńczyka docenił reżyser brytyjskiej produkcji “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, bowiem nakręcono tam sceny do tego filmu.

Śnieżka

Widok na Karkonosze