Mikulov

Miasteczko zbudowane na wzgórzu, górujące nad niziną, zachęca do zatrzymania się w nim nie tylko na kawę podczas drogi do Chorwacji. Okolica również jest przepiękna dzięki jeziorom. Mikulov słynie z zabytkowego centrum z brukowanymi uliczkami i rynkiem. Sercem Mikulova jest przepiękny zamek i Svaty Kopecek ( wzgórze z kaplicami rodziny Dietrichsteinów). Miasteczko usytuowane jest na wysokości od 200 m.n.p.m do 250m.n.p.m. w kraju południowo-morawskim. Mikulov leży kilka kilometrów od granicy z Dolną Austrią.

[google_maps id=”289″]

W 1952r. miasto zostało wpisane w obszar zabytkowy. W 1410r. miasto uzyskało prawa miejskie, ale znany był już od XII w. jako osada przy szlaku z Moraw do Wiednia.

Co warto zobaczyć:

 • Zamek – początkowo była tu osada Słowian, potem powstały romańskie i gotyckie warownie. Za część murów służyły skały wystające z góry. Budowla powstała na zlecenie rodu Dietrichsteinów – właścicieli od XVI w. do 1945 r. W 1805r. w mikulovskim zamku przebywał Napoleon Bonaparte. W 1719 r. pałac spłonął. Został odbudowany. W 1945r. zamek spłonął ponownie. Obecnie jest siedzibą muzeum regionalnego.
Zamek w Mikulovie na wzgórzu zamkowym Zamecky Vrch
DSC00532
Widok na Zamek w Mikulovie z drogi od strony wjazdu do miasta z Valtic
 • Kościół św. Wacława – z XV w., znajdujący się nieopodal rynku. Można go rozpoznać po pięknej arkadowej wieży.
 • Grobowiec rodu Dietrichsteinów – charakterystyczna konstrukcja z 2 wieżami. Jest udostępniona dla zwiedzających. Koszt wstępu to 25-50 kc.
 • Synagoga- Mikulov w latach swej świetności bardzo licznie był zamieszkiwany przez Żydów. Było tu 12 synagog. Pozostały tylko 2. Jedna z nich została odrestaurowana  w 2012 r.
 • Kozi Hradek – nieopodal żydowskiego znajduje się ścieżka prowadząca na Kozi Hradek, który obowiązkowo musi być wpisany w zwiedzanie miasta. Wysiłek związany ze spacerem się opłaca, ponieważ na szczycie znajduje się dwupiętrowa kamienna wieża obronna z 1560 r. Ze wzgórza roztacza się cudna panorama Mikulova.

  DSC00529
  Svaty Kopecek
 • Miasto jest ważnym centrum winiarstwa dlatego warto spróbować lokalnego przysmaku-  wina Svaty Urban.
 • W pobliżu Mikulova znajduje się również rezerwat biosfery Kras Morawski.