Wiedeń

Wiedeń stolica i największe miasto w Austrii leżące nad Dunajem. Wiedeń stanowi najważniejszy węzeł  drogowy, kolejowy i lotniczy w kraju.

[google_maps id=”286″]

 

Wiedeń założony w 500 r.p.n.e. jako celtycka osada. Prawa miejskie uzyskał w 1221 r., w 1918r. stał się stolicą Republiki Austrii. Historyczne centrum miasta w 2001 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra św. Szczepana w Wiedniu
  Katedra jest jednym z symboli Wiednia.

Usytuowana pośrodku Stephanplatz w najstarszej części Wiednia. Słynie z licznych przedstawień w dziejach grafiki i malarstwa. Budowana w latach 1230-1263 w stylu późnoromańskim, na początku XIV w. przybrała obecną formę gotycką. Katedra ta jest jedną z największych europejskich  świątyń, ma długość 107 m oraz szerokość 34 m. Świątynia posiada 22 dzwony.

 Pałac Hofburg

Wiedeński Pałac wybudowany w XIII w. Dominującym stylem jest barok i klasycyzm. W apartamentach Franciszka Józefa  i cesarzowej Elżbiety obecnie mieści się muzeum. Wejście do pałacu umieszczone jest od strony Placu św. Michała na którym odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu. W sylwestra co roku organizowany jest tradycyjny bal cesarski.

 Kolumna św. Trójcy

Barokowa kolumna zwana również Kolumną Morową. Kolumna powstała dla uczczenia życia, przed epidemią Dżumy piętnującej Wiedeń w 1679r. Twórcą był Leopold I, który zbudował ją w podziękowaniu za przeżycie epidemii.

Kolumna mieści się na Placu Graben. Początkowo była to drewniana budowla, pod którą zakopywano zwłoki osób pochłoniętych przez Dżumę.
Austriacka  Biblioteka Narodowa (Wejście od Heldenplatz)

Biblioteka została założona pod koniec średniowiecza przez Habsburgów. Obecnie jest tu przechowywanych 200 000 książek z lat 1501-1850.

 PLAC KAROLA

Na początek trafiliśmy na  Plac Karola. Plac Karola został tak nazwany w 1899r. na cześć Karola VI, który obiecał zbudować tam kościół podczas epidemii dżumy w latach 1713/1714.

Na placu tym mieszczą się:

– Karlskirche ( Kościół Karola);

– Wien Museum;

– Pawilon Secesji;

– Stacja metra.

Kościół Karola

Na wschodzie parku znajduje się Kościół Karola z rzeźbą plastyczną autorstwa Henrego Moore’a umieszczoną w “basenie” .

Na zachodzie parku znajduje się Uniwersytet Techniczny, Technishe Hochschule Vien:

Zabytkowa secesyjna stacja metra na placu Karola, autorstwa Otto Wagnera. We wnętrzu znajduje się wystawa poświęcona temu właśnie architektowi.

Zabytkowa i bardzo piękna stacja metra..

Otto Wagner Pavillon Karlsplatz