KRK

Czas czytania: 6 minut
_DSC4243
Plaża w miejscowości Baśka

Wyspa KRK to:

  • największa wyspa na Morzu Adriatyckim o powierzchni 406 km2 i długości linii brzegowej 190 km2;
  • najbardziej na północ wysunięta wyspa Adriatyku położona w Zatoce Kvarner, na wschód od Istrii;
  • najłatwiej dostępna wyspa – połączona ze stałym lądem od 1980 r. Mostem Krckim o długości 1430 m. Na wyspie znajduje się również międzynarodowe lotnisko Rijeki, oferujące loty z jak i do Polski._DSC4208

Atrakcje wyspy KRK:

  • posiada ona bogate dziedzictwo historyczno-kulturalne. Tysiącletnie miasteczka, małe wioski rybackie, plaże z Błękitną Flagą, lazurowe zatoczki, konoby, puby, bary i kawiarnie to atrakcje wyspy.
  • na wyspie odkryto kamienną płytę z 1100 r. stanowiącą jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolicy. na płycie znajduje się inskrypcja będąca streszczeniem darowizny króla Dmitara Zvonimira dla opata kościoła Św. Łucji w miejscowości Baska. Pomimo iż cyrylica wyparła głagolicę prawie całkowicie to zachowała się ona do naszych czasów w liturgii w Dalmacji oraz na wyspie Krk._DSC4270
  • polecamy wizytę w miejscowościach : Baśka, Vrbnik, Miasto Krk, Omišalj, Malinska i Punat. Wyspa otoczona jest kilkoma mniejszymi wysepkami Sv. Marko ( północ), Plavnik, Kormat, Košljun (południowy zachód) oraz Galun, Zec i Prvić ( południowy wschód).

Wyspa KRK zamieszkiwana jest przez ok 20 000 mieszkańców i podzielona na 6 gmin. Krk uznawany jest za najbardziej dostępną wyspę Adriatyku ponieważ można do niej dotrzeć: autem, autobusem, samolotem, statkiem i pociągiem z Rijeki (ok 50 km). Wyspa została połączona mostem z lądem, wjazd na Krcki most kosztuje w zależności od rodzaju pojazdu ( cennik 2016: http://hac.hr/hr/cestarina/cjenik/krcki-most) wyjazd z wyspy jest bezpłatny.

KRK położona jest w obszarze klimatu umiarkowanego i łagodnego. Średnie temperatury w lecie to 26 stopni C. Wyspa należy do najbardziej nasłonecznionych regionów Europy. Średnie nasłonecznienie to 2500 godzin słonecznych w roku, co daje 104 dni słoneczne w roku. Wyspa jest bardzo różnorodna pod względem ukształtowania terenu. Przy wjeździe na wyspę wydawałoby się że wyspa jest raczej dosyć płaską z niewielkimi wzniesieniami, jednak podróżując na południe w kierunku Baśka, ukształtowanie zmienia się diametralnie, w wysokie skaliste  góry najwyższym szczytem Obzova (569 m n.p.m.). Część zachodnia i środkowa to lasy, gaje oliwne, winnice i owoce śródziemnomorskie. Natomiast część północna wyspy to tereny skaliste i pastwiska. Na wyspie znajduje się wiele plaż z Błękitną flagą symbolizującą przyjazne i bezpieczne warunki odpoczynku. Błękitne Flagi powiewają na plażach w miejscowościach: Krk, Baśka, Punat, Malinska, Nivice i Omišalj.

_DSC4300
Miejscowość KRK

_DSC4295

Nas ta wyspa urzekła. Szczególnie pięknie usytuowana miejscowość Baśka z lazurową długą plażą i pięknymi górami w tle. Ale czy Was również?