Zadar

Zadar po włosku Zara, miasto w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. Zadar jest centrum kulturalnym i gospodarczym północnej Dalmacji. Znajduje się tu port rybacki, lotniczy i handlowy. Historia miasta sięga IV w. p.n.e.

Podczas panowania Cezara i Augusta wzmocniono je budując mury obronne, baszty i 3 bramy, wybudowano forum, wzniesiono bazyliki i świątynie wraz z cmentarzem i akweduktem. Po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii. Zadar zbudowano na typowym planie prostokątnym uwarunkowanym przez Cerdę i Decamenus- główne ulice wszystkich antycznym miast. Od 1947 r. miasto oficjalnie znalazło się w granicach Jugosławii, a od 1991 do Chorwacji.

Wizytówka Zadaru

Kościół św Donata ( w tle wieża katedry św. Anastazji)

Katolicka rotundowa romańska świątynia- jeden z symboli Zadaru. Powstała w IX w. do budowy użyto fragmenty z rzymskich konstrukcji. W XV w. przemianowano go na kościół św. Donata. Kościół został zbombardowany podczas II Wojny Światowej i nie pełni już swojej funkcji religijnej.

DSC01980

DSC01983                                                                                                                               DSC01981

Nieopodal znajduję się Katedra św Anastazji.Katedra jest główną świątynią rzymskokatolicką archidiecezji Zadar. Stara część kościoła pochodzi z XI -XIII w., natomiast nowsza pochodzi z XII i XIII w. W kamiennych sarkofagach znajdują się szczątki Św. Anastazji i biskupa Donata.

DSC02066

DSC02069DSC02071

Plac 5 studni z wielką wieżą obronną

(Trg 5 bunara)

Plac 5 studni został nazwany tak od XVI w., ponieważ znajdowała się tu wielka cysterna z wodą, którą czerpano poprzez 5 studni.

Plac z Ratuszem i teatrem

Kościół św Szymona z XVI w.

Kolumna rzymska, w tle cerkiew serbska z XVII w.

Mury obronne częściowo z okresu rzymskiego

DSC01942

DSC01959

 “Pozdrowienie dla Słońca”

Współczesnym symbolem Zadaru ( i jednocześnie naszym ulubionym w tej części Chorwacji )stały się organy morskie, jedyny w swym rodzaju cud współczesnej architektury. Fale morskie przechodząc przez rury pod morzem, tworzą jedyny w swoim rodzaju koncert morski, który uzależnia, nie wspominając już o zachodach słońca, które można podziwiać wsłuchując się w koncert.

Na szczycie Półwyspu obok organ znajduje się ” Pozdrowienie dla Słońca”. Jest to instalacja wokół, której na kamiennych kostkach jest prezentowana kompilacja wszystkich plan Układu Słonecznego wraz z ich orbitami. Pozdrowienie składa się z 300 płytek zainstalowanych na deptaku, w kształcie koła o średnicy 22 metrów.

Jednocześnie podczas “najpiękniejszych zachodów słońca na świecie” włącza się oświetlenie, w którym odbywa się całonocna gra świateł.

 

Zachód słońca ( w tle prom płynący na jedną z wysp)

 Ruiny rzymskiego forum  

 “Architektoniczne cuda”

Przystań promowa i jachtowa

 

W nadbrzeżu portowym cumowały też takie promy daleko rejsowe

DSC02065

Zadar nocą

Jedna z plaż niedaleko Starówki w kierunku Bibinje

DSC02134 DSC02129 DSC01986 DSC01984

DSC02227  DSC02221  DSC02222  DSC02135

DSC02223