Omiš

Omiš niegdyś notoryczne gniazdo piratów – najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym. Dziś Omiš to małe turystyczne środkowo-dalmatyńskie  miasteczko położone pomiędzy Splitem a Makarską u ujścia rzeki Cetiny.

Miasteczko położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można wyczyny wspinaczkowe.

Inną atrakcją Omiša jest rafting po rzece Cetina. Słodka Cetina ma około 105 km długości i swe źródła ma w Górach Dynarskich na wysyokości 385 m. n.p.m.. Wzdłuż swojego nurtu rzeka tworzy kilka pięknych cieśnin m.in.: Gornjaczka, Dragovicka, Obrovaczka, Trilijska i Zadvarska. Do atrakcji raftingowych po Cetinie należą kaniony, bramy skalne oraz jaskinia z nietoperzami.

Widok na ujście Cetiny i Omiš

Twierdza Mirabela lub Peovica to część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Odegrała ona wielką rolę obronną w średniowieczu. Wybudowana w XII w. w stylu romańskim. Owiana legendami zaprasza do odwiedzenia i podziwiania przepięknych widoków na miasteczko, Cetinę oraz wyspę Brac.

W pobliżu znajduje się druga warownia Starigrad , wykorzystywana przez piratów, a zbudowana na występie skalnym, wydaje się niedostępna, jednak można do niej dotrzeć po 20 minutach spaceru z miasta.

Twierdza Mirabela

Masyw Mosor

Widok na Omiš i masyw Mosor

Tablica pamiątkowa