Ston

Czas czytania: 6 minut

Ston – małe miasteczko usytuowane na przesmyku łączącym stały ląd a Półwysep Peljesac w południowej części Chorwacji. Ston otoczony jest 900 metrowym murem miejskim z czasów Republiki Dubrownickiej – najdłuższymi murami obronnymi w Europie. System fortyfikacji zapobiegał zdobycie miasta przez Turków. Ston w dzisiejszym wyglądzie powstał w 1333 r. podczas panowania Republiki Dubrownickiej. Miasto było i jest dużym producentem soli morskiej w Chorwacji. 

[google_maps id=”325″]

Część fortyfikacji obejmuje Mali Ston ( miejscowość leżąca nad brzegiem zatoki). W zatoce hodowane są słynne na całą Europę ostrygi i małże.

Fortyfikacje Stonu  widoczne z Jadranki

  Stoński mur chiński

Długość murów wynosiła 5,5 km. Na fortyfikacje składało się 40 wież i 7 twierdz. W dzisiejszych czasach, kiedy wartość militarna fortyfikacji straciła znaczenie, mury zaczęto rozbierać a kamienie sprzedawano jako budulec. Do dziś zachowały się ruiny 3 wież.

Starówka Stonu

 Solany w Stonie

Solana w Stonie jest jedną z najstarszych w Europie ( oprócz Carcassone we Francji). Sól uzyskiwana jest w tradycyjną metodą poprzez odparowanie wody morskiej. Aby odparować wodę zbudowano system kanałów i basenów połączonych zastawkami i z ostatniego basenu zbierana jest sól. Na miejscu można kupić woreczek soli.