Do Chorwacji przez Słowację i Węgry – ceny winiet 2019

Do Chorwacji przez Słowację i Węgry – ceny winiet 2019

W tym wpisie prezentujemy aktualne ceny winiet w drodze do Chorwacji przez Słowację i Węgry. Od kilku lat na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Kupując winietkę dostajemy  potwierdzenie, a nasz numer rejestracyjny samochodu wprowadzany jest do bazy operatora.

Winiety na Słowacji potrzebne są, aby poruszać się niektórymi drogami szybkiego ruchu oraz nielicznymi autostradami. Łącznie znajduje się tam około 633 km płatnych dróg.

Jeśli planujemy przejechać przez Słowację z północy na południe, to w niektórych przypadkach możemy zrobić to  drogami bezpłatnymi.  Na przykład: z Krakowa na Węgry można przejechać przez Poprad do Rożniawy.  Jednak poruszanie  się drogami bezpłatnymi będzie bardzo powolne i uciążliwe. W takim przypadku polecamy wam wykupić winietę, przez co oszczędzicie zarówno czas, jak i nerwy.

Ile kosztują winiety na Słowacji?

Na Słowacji wyróżniamy 3 rodzaje winiet:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych.
  • 30-dniową, ważną od dnia zakupu winiety przez kolejne 30 dni.
  • roczną, ważną od dnia zakupu (najwcześniej od 1 stycznia) do 31 stycznia kolejnego roku.

W 2019 nie było podwyżek cen winiet w stosunku do 2018 roku. Ceny winiet na Słowacji podawane są w euro dodatkowo są one cenami oficjalnie obowiązującymi na terenie Słowacji.

Ceny winiet na Słowacji:

  • winieta 10 dni – 10 euro
  • winietka 30 dni  – 14 euro
  • winieta roczna – 50 euro

Winietę polecamy kupić w jednym z wielu punktów (standardowo są to stacje benzynowe) w okolicach płatnych dróg lub bezpośrednio na stronie eznamka.sk. Możemy  tam również sprawdzić ważność wykupionej przez nas wcześniej winiety, wystarczy podać numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji.

Możliwość zakupu przez Internet jest bardzo wygodna.  Strona jest przejrzysta i dość intuicyjna, dodatkowo możemy wybrać polskojęzyczną opcję przeglądania platformy.

Do Chorwacji przez – Ile kosztują winiety na Węgrzech?

Na Węgrzech należy mieć wykupioną winietę. Jakiś czas temu wprowadzono elektroniczny system poboru opłat i od kilku lat nie ma już naklejek na szybę.

Mapa płatnych dróg na Węgrzech
Mapa płatnych dróg na Węgrzech

Wyróżniamy cztery rodzaje winiet:

  • tygodniową,
  • miesięczną,
  • roczną lokalną, ważną tylko w jednym komitacie (województwie),
  • roczną krajową. 

Winietę możemy zakupić elektronicznie, ale jak zawsze polecamy zakupić ją na stacji benzynowej zaraz po przekroczeniu granicy lub w punktach nieopodal płatnych dróg.

Informator w polskiej wersji językowej wraz z cennikiem znajduje się pod linkiem 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *