Dlaczego nie warto jechać na wakacje do Rijeki!

Wielu z miłośników wakacji w Chorwacji spędza urlop w Dalmacji lub na Istrii, pomijając część Kvarneru w której położona jest Rijeka

My również do tej pory często omijaliśmy Rijekę.

Oto argumenty, które przekonują, żeby Rijekę omijać z daleka:

  • Rijeka jest malowniczo usytuowana,leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Z Rijeki roztacza się przepiękny widok na Opatiję i Rivierę Opatijską oraz  na Učka – masyw górski.
  • Rijeka to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki.
  • Rijeka jest doskonale położona. 1873r. doprowadzono do miasta linię kolejową, która połączyła Rijekę z takimi miastami jak: Wiedeń, Budapeszt, Lublana, Zagrzeb czy Triest (osobiście ją testowaliśmy na trasie Wiedeń- Lublana- Rijeka).
  • Ceny w Rijece są zdecydowanie niższe niż te w innych miastach turystycznych w Chorwacji. Targ  zachwyca wielkością i różnorodnością. Ogromny wybór owoców morza, warzyw, produktów rolnych oraz wina. Przed zakupem wina można degustować a potem kupić bezpośrednio z wielkich kan.
  • Rijeka to doskonała baza wypadowa na Istrię, wyspę  Krk oraz Cres i Losnij. Rijeka jest doskonale skomunikowana transportem publicznym z pozostałymi rejonami Chorwacji oraz Włochami. Miejski transport również zasługuje na pochwałę. W Autotrolej można zakupić bilet tygodniowy za 80 kn i w “zonie 1” możemy niezliczoną liczbę razy korzystać z  autobusów.
  • Rijeka na swoich obrzeżach posiada świetne plaże na których rzadko usłyszeć można język polski a krajobrazowo są równie malownicze. Woda jest czyściutka i bardzo ciepła. Osobiście polecamy plażę Ploce (nieopodal centrum sportowo-rekreacyjnego Kantrida).
  • Rijeka nie posiada tylu zabytków co Dubrovnik czy Pula jednak ma swój niepowtarzalny urok.

Na przekór tytułowi wpisu zdecydowanie polecamy spędzić tam urlop. Nie będzie nudno!

Na potwierdzenie galeria zdjęć 🙂

Korzo główny deptak Rijeki
Krzywa wieża KOSI TORANJ-powstała ona w 1377r., i odchylona jest od pionu o 40 cm
Martwy kanał i panorama na wzgórze z Twierdzą Trsat
Port w Rijece
Centrum Sportowo Rekreacyjne Kantrida
Stadion Kantrida
Panorama na Volosko
Plaża Ploce

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *