Czy stolica Chorwacji- Zagrzeb jest atrakcyjny?

Czy stolica Chorwacji- Zagrzeb jest atrakcyjny?

W Chorwacji słynącej z pięknego wybrzeża, stolica Zagrzeb, często jest omijana w drodze na chorwackie wybrzeże.  Chcemy pokazać Wam, że Zagrzeb jako stolica ma wiele atrakcyjnych miejsc do zobaczenia.

1. Spacer po zabytkowym Gornij Grad (Górnym Mieście) lub Gradec

Najstarsza dzielnica stolicy Chorwacji Zagrzebiapiękne Górne Miasto położone jest na dwóch niewielkich wzgórzach, pomiędzy którymi wije się ulica Tkalčićeva (kiedyś rzeka). Oba wzgórza otoczone są solidnymi murami z epoki renesansu, zbudowanymi w taki sposób, aby odeprzeć inwazję osmańską (która nigdy nie nastąpiła). Wschodnie wzgórze Kaptol było kościelnym centrum Starego Miasta w Zagrzebiu, skupionym wokół eleganckiej neogotyckiej katedry . Na zachodzie Gradec jest wypełniony pastelowymi barokowymi pałacami, niegdyś domem miejskiej szlachty.

Aby dotrzeć do Gornij Grad, należy jechać mini kolejką linową (o długości zaledwie 66 m., najkrótszą na świecie) z ulicy Tomićeva. Promenada Strossmayer u podnóża wieży Lotrščak,  oferuje panoramiczny widok na Dolne Miasto w Zagrzebiu. Najlepszą porą na zwiedzanie  centrum jest południe, kiedy z górnego okna wieży wystrzeliwuje małe, ale głośne działo. W samym sercu Gradec na placu św. Marka stoją -chorwacki neoklasyczny parlament i barokowy pałac prezydencki.  XIII -wieczny kościół w centrum placu jest jednym z wielu symboli stolicy Chorwacji. Na jego  kolorowym dachu są herby Zagrzebia i herby Chorwacji, Dalmacji i Slawonii.

2. Dolac i Targ Dolac

Targ Dolac to miejsce, w którym mieszkańcy kupują świeże produkty. Rynek owoców i warzyw na świeżym powietrzu jest nieprawdopodobnie malowniczy, w otoczeniu katedralnych wież. Stanowi to  idealne tło dla rzędów stoisk z  przepysznymi kolorowymi cytrynami, paprykami itp. Rynek mięsny i mleczarski (na dole) oraz targ rybny (obok) tętnią głosami dziesiątek babć negocjujących najlepszą cenę.

Art Pawilon, Zagrzeb,
Art Pawilon w Zagrzebiu
pixabay.com

3. Nocne życie Zagrzebia

Stolica Chorwacji – Zagrzeb, jak każda stolica i większe miasto, ożywa nocą. Wtedy to  jej ulice i place zamieniają się w wielką imprezę na świeżym powietrzu. Nocne życie koncentruje się na zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy Tkalčićeva, która przypomina plażowy kurort, ze stolikami na świeżym powietrzu i gwarną atmosferą.

Miłośnikom piwa polecamy spacer ulicą Tkalčićeva. Oferuje ona ogromny wybór lokali z  wysoką jakością lokalnych piw browarniczych ( 2-3 euro/0,5 l). Aby spróbować coś bardziej tradycyjnego, polecamy piwiarnię Pivnica Medvedgrad oraz spróbowanie jednego z pięciu piw, w uroczym dziedzińcu.

Ponadto miłośnicy wina powinni szukać sklepu Bornstein najstarszego sklepu z winami (sięgającego historią czasów Jugosławii ). Warto spróbować również kilku wybitnych win chorwackich w klimatycznej winiarni w piwnicy.

4. Zagrzeb zaprasza przez cały rok!

Niezależnie od pory roku, stolica Chorwacji – Zagrzeb ma zdecydowanie wiele do zaoferowania. Lato jest interesujące pod względem imprez kulturalnych. Zdecydowanie najważniejsze wydarzenie  to Cest to D’Best (początek czerwca). Jest to festiwal zamieniający ulice Zagrzebia w magiczny świat teatru, cyrku itp. Festiwal Dvorišta / The Courtyards (w lipcu),  otwiera prywatne podwórka Górnego Miasta dla publiczności na koncerty i inne imprezy kulturalne. Jesienią oraz wiosną w Zagrzebiu, odbywają się liczne festiwale filmowe, teatralne oraz muzyczne. Co roku pojawiają się nowe wydarzenia, takie jak wiosną- Festiwal Światła, natomiast zimą – Adwent w Zagrzebiu.

5. Góra Medvednica dumnie spoglądająca na Zagrzeb

Poza tym położenie u podnóża pasma górskiego Medvednica sprawia, że ​​Zagrzeb jest atrakcyjnym miejscem do aktywnego zwiedzania tej stolicy. W weekendy Zagrzebianie spacerują, po mocno zalesionej górze na północ od  miasta aby podziwiać piękne widoki na stolicę Chorwacji. Łatwo dotrzeć do Medvednicy – wystarczy jechać tramwajem nr 14 do ostatniego przystanku, a następnie przesiąść się na tramwaj nr 15 i przejść przez tunel na końcu linii.

Reasumując, jeśli nie jesteście fanami spacerów po górach polecamy wizytę Dolnego Miasta w Zagrzebiu. Jest pięknie zielone dzięki połączonym ze sobą siedmiu placom i ogrodowi botanicznemu, który tworzy „zieloną podkowę” oraz  idealne miejsce na przerwę w upalny letni dzień.

Gdy lato jest upalne, lśniące jezioro Jarun, na południowy zachód od miasta, zachęca do odpoczynku i aktywności wodnej.

Jezioro Jarun - Zagrzeb, Stolica Chorwacji - Zagrzeb, zagrzeb
Jezioro Jarun – Zagrzeb
© iascic / Getty Images

3 myśli na temat “Czy stolica Chorwacji- Zagrzeb jest atrakcyjny?

 • 20/03/19 o 11:23
  Permalink

  Jak się chce, to można znaleźć perełki w każdym miejscu 😉 Ja ominęłam Zagrzeb ze względu na niezbyt przychylne opinie, tj. wiele osób mówiło, że stolica Chorwacji jest po prostu nudna i mało atrakcyjna w stosunku do innych atrakcji. Ale może gdybym miała więcej czasu, zatrzymałabym się i tam. Czasami może się okazać, że miejsce, które innym się nie podoba, nas zauroczy.

  Odpowiedz
  • 20/03/19 o 11:33
   Permalink

   Ile ludzi – tyle opinii. Myślę, że najlepiej przekonać się osobiście. 🙂

   Odpowiedz
 • 21/03/19 o 10:15
  Permalink

  Byliśmy w tamtym roku i tak szczerze to mieliśmy podzielone opinie. Na pewno warto zobaczyć, kto nie był i się przekonać czy podpasuje. Ma swój klimat i fajnie jest poszukać ukrytych na jego ulicach planet z układu słonecznego i wielkiej złotawej kuli, która symbolizuje słońce. To dobra zabawa dla wszystkich 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *