Zadar noclegi, Marina Sukosan, Sukosan, Marina, Czartery jachtów, Marina Sukosan Chorwacja
Ciekawostki,  Porady,  Propozycje wycieczek,  wskazówki

Czartery jachtów w Chorwacji – praktyczny niezbędnik

Czas czytania: 3 minut

Czartery jachtów dla początkujących miłośników żeglarstwa w Chorwacji!

Odkrywanie Chorwacji z morza jest równie ekscytujące jak z lądu. Chorwacja ma wszystko czego potrzebuje najbardziej wymagający żeglarz. Krystalicznie czyste i spokojne morze, piękne żwirowe oraz kamieniste plaże (czasami również piaszczyste), ukryte zatoczki, piękne niezamieszkane wyspy, klify oraz łagodny klimat.

W Chorwacji bez względu na stopień zaawansowania w żeglarstwie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto kilka cennych rad, szczególnie dla początkujących:

  1. Kiedy żeglować?

Najlepiej unikać lipca i sierpnia pomimo najlepszej pogody, są to miesiące najbardziej oblężone przez turystów. To miesiące szczytowe, zatłoczone na morzu i lądzie. Ceny również są średnio o 10 % wyższe niż w pozostałych  miesiącach.

Jeśli chcemy żeglować przed lub po sezonie musimy się liczyć z tym, że warunki pogodowe mogą się nieco pogorszyć, jednak nie jest to regułą. W Chorwacji panuje łagodny klimat, więc żeglowanie w maju czy też we wrześniu również ma swoje uroki.

Czartery jachtów
Czartery jachtów w Chorwacji

    2. Gdzie żeglować?

Najbardziej popularnymi miejscami do żeglowania w Chorwacji są wyspy, szczególnie te południowe oraz środkowo-dalmatyńskie. Od lat największą popularnością cieszy się wyspa Hvar oraz miasta na niej Hvar oraz Stari Grad.

Wyspa Brač i miejscowość Milna  oraz Wyspa Šolta to również popularne miejsca. Szczególnie miejscowość Stomorska na wyspie Šolta to mekka dla smakoszy kuchni śródziemnomorskiej.

W północnej części Adriatyku, warto zwiedzić wyspy: Susak, Rab, Krk, Silba oraz Lošinj.

Polecany artykuł:  Przejścia graniczne Chorwacja - Bośnia i Hercegowina

     3. Porty i przystanie w Chorwacji – czartery jachtów

W większości przypadków mariny w Chorwacji otwarte są przez cały rok, jednak niektóre tylko w sezonie. Mariny rzadko usytuowane są na wyspach.

Oferta usług marin różni się od siebie jednak wiele z nich zaspokoi potrzeby najbardziej wybrednych żeglarzy. 22 mariny w Chorwacji należą do ACI Club ( Adriatic Croatia International Club).  Pozostałe mariny to niezależne jednostki oprócz marin: Dalmacija, Borik,  Mandalina, Tribunji, Kremik (Primosten) które to są przystaniami własnościowymi.

Na Adriatyku znajduje się wiele nadbrzeży, z których najbardziej popularne znajdują się w Cavtat, Hvar, Stari Grad (Hvar), Vis, Trogir, Zlarin, Dugi Otok, Korčula, Komiža, Primošten, Šibenik oraz w wielu innych.

Podczas rejsu do chorwackiej mariny, dobrze jest ogłosić na kanale 17 swoje przybycie. Jest to obowiązek aby marina mogła zarezerwować miejsce do cumowania.

    4. Gdzie wynająć jacht? Ile kosztują czartery jachtów w Chorwacji?

Jeśli nie mamy dostatecznych umiejętności w żeglarstwie warto wynająć łódź wraz ze skiperem. Skiper dostosowuje trasy w zależności od pogody, poleca miejsca gdzie warto zacumować, gdzie popływać lub gdzie dobrze zjeść.

Żeglarze z dużym doświadczeniem mają możliwość wynajęcia łodzi “bez załogi”. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie Certyfikatu  ICC ( International Certification of Competence). Ceny czarteru zależą od rodzaju łodzi, długości, oraz oferowanych dodatkowych usług.

Przykładowy koszt czarteru jachtu Elan 45 Impression ( dl 13,85 m, 4 kajuty) w sezonie wysokim to 3700 euro/tydzień. Natomiast czarter dziesięcioletniego jachtu z dwiema dwuosobowymi kabinami w sezonie średnim wynosi. 1500-1800 euro/ tydzień.

     5. Podatek turystyczny

Opłata klimatyczna jest dochodem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. Jest ona przeznaczona na poprawę, rozwój i promocję Chorwacji jako kraju turystycznego.

Opłatę muszą wnieść właściciele jachtów, goście oraz goście na pokładach statków rejsowych.

Polecany artykuł:  "Syn" Andrej Nikolaidis i czarnogórski Ulcinj

W 2018 wprowadzono podwyżkę  (9 krotną w porównaniu z zeszłym rokiem) opłaty klimatycznej za cumowanie całoroczne. Podwyżka ta jest szczególnie niekorzystna dla “przechowujących” jachty w marinach chorwackich przez cały rok. Dlatego wielu z nich planuje przewieść jachty do Słowenii lub Czarnogóry, gdzie koszty całorocznego czarteru są zdecydowanie niższe.

Nowa opłata klimatyczna dla jachtów i łodzi obliczana jest na podstawie długości każdej jednostki oraz długości pobytu.

Przykładowo jachty cumujące rok o długości powyżej 20 m muszą zapłacić 14 500, 00 kn zamiast poprzedniej opłaty wynoszącej 1 700,00 kn.

     6. Dokumenty!

Obligatoryjnie wymagane są dokumenty osób żeglujących jak i łodzi na której żeglujemy. Bez nich możemy spotkać się z nieprzyjemnościami, a jest to całkowicie niewskazane w tak pięknym miejscu na ziemi jak Chorwacja!

Chorwacja